ZN.SK
Playmobil stavebnica

Stavebnica Playmobil: jej história, figúrky a zaujímavosti značky

Do kín čoskoro prichádza hraný film, ktorý čerpá s univerza stavebnice a figúrok známych ako Playmobil. Značku Playmobil poznajú na Slovensku najmä deti…

Do kín čoskoro prichádza animovaný film, ktorý čerpá s univerza stavebnice a figúrok známych ako Playmobil. Značku Playmobil poznajú na Slovensku najmä deti, alebo rodičia, ktorí sa s ňou stihli zoznámiť. Možno je oveľa známejšie LEGO, no aj americký Playmobil má svoju krásnu a bohatú históriu, zástupy fanúšikov, aj zberateľskú hodnotu.

Playmobil stavebnica

História značky Playmobil

Playmobil je konceptom stavebnice, pre ktorú sú najcharakteristickejšie práve postavičky, jednotlivé figúrky a ich tematika. História značky siaha do roku 1974, kedy sa do výroby pustil Hans Beck. Pravdou však je, že prvé nákresy pochádzajú ešte z roku 1971, kým prvý patent od roku 1972. Prvý návrh, ktorý sa historicky veľmi nezmenil, vznikol už vtedy a od samotného počiatku sa usmieval rovnako, ako sa usmievajú postavičky dnes. Figúrka už vtedy bola vysoká 7,5cm. Výška dospelých postavičiek sa drží na těchto rozmeroch dodnes.

Playmobil stavebnica

Playmobil sa predáva vo viac ako 100 krajinách sveta. Doteraz bolo vyrobených viac ako 3 miliardy herných postavičiek s charakteristickým úsmevom, aký majú len tieto postavy. Od svojho počiatku pritom ide o postavy, ktoré sú tematické. Aj ich výbava, dopravné prostriedky, domčeky, či doplnky dotvárajú celkovú tematiku. Či už ide o farmára, pirátov, lekárov a nemocnice, alebo bádateľa, ktorý skúma zvieratká. V súčasnosti je Playmobil v úzkej spolupráci s niektorými animovanými filmami a sortiment v poslednom čase obohacujú aj zvieratká. Partnerstvo s filmovým štúdiom DreamWorks prinieslo dievčenskú sériu Spirit a tiež dračiu sériu Dragons. Celkovo sa ponuka neustále rozširuje. Už niekoľko rokov je na trhu aj Santa Claus, zaujímavá je aj séria venovaná kolonizáciiu Marsu, či objavovanie vesmíru ako takého.

Playmobil stavebnica

Stále však viac prevláda funkcia hrania a používania postavičky s jej úlohe, výmene šiat, oblekov, klobúkov, prostredia a rôznych dielikov, nech funkcia stavebnice. Známe sú tematické westernové figúrky, stredoveká tematika, aj polícia a bežný život v meste, či na dedine. Populárne sú v Nemecku a Rakúsku, kým smerom k nám prenikajú len postupne.

Playmobil ako zberateľský artikel

Ako tomu už vo svete býva, Playmobil je dnes taktiež zberateľským artiklom. Zberatelia sa zameriavajú na celé tematické série, ale viacero je tých, ktorí sú zaťažení na samotné postavičky a ich pestrú škálu zamestnaní a variácií. Medzi zberateľmi najmú v zahraničí, ide o mimoriadne lákavý sortiment, o to viac, ak ide o kúsky staré pár desaťročí. Stavebnica sa však rokmi nemení a tak sú jednotlivé dieliky stále kompatibilné aj po toľkých rokoch. Škoda len, že na Slovensku značka nie je tak etablovaná, ako tomu je v západnej Európe.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu