Šimpanzy šokovali vedcov, vŕšia kamene akoby mali vlastné rituály

Šimpanzy šokovali vedcov, vŕšia kamene akoby mali vlastné rituály

Šimpanz je najinteligentnejší ľudoop schopný sa učiť, vytvárať nástroje a s nimi ďalšie nástroje. Veď nie nadarmo má druhé meno “učenlivý”. Stále o nich nevieme všetko. Preto prekvapilo posledné pozorovanie, ktoré šokovalo vedcov. Odborníci si všimli ich zvláštne správanie. Do dutín stromov, alebo do stromov rastúcich tak, že vytvárajú kmeň s priestorom, prinášajú, alebo hádžu kamene. Činnosť, ktorá pripomína správanie ľudí v rámci náboženských uctievaní a ritualizovaných správaní, je o to viac zaujímavá, že podobné správanie bolo objavené u predchodcov človeka.

Šimpanz učenlivý

Rituálne správanie u zvierat? Možno len inštikt

Rituálne uctievanie stromov by znamenalo, že aj zvieratá dokážu vnímať niečo nad sebou, prípadne ide o uctievanie sily.

Vŕšenie kameňov je ve nepochybne prejavom rituálu. Navŕšené pritom ponechávajú a prinášajú ďalšie. Neberú tie, ktoré už raz do stromu umiestnili. Otázne je, čo rituál znamená. Nejde ani o ojedinelé správanie, keďže rovnaké sa objavuje v rôznych oblastiach šimpanzej populácie. Pozorovali u nich aj iný prejav s vúsilosti so stromami. Môžu na ne udierať, čím duté stromy využívajú pre lepšiu zvukovú šíriteľnosť. Údery môžu znamenať snahu upozorniť okolie o dominancii. Tieto prípady sa však viažu na tie, kde ide o jeden úder kameňom. Netýka sa prípadov, kedy prinášajú kamene a vŕšia ich na iné.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Budhizmus mnísi
Náboženstvá sveta: budhizmus, učenie Budhu a Karma

Raňajky
Čo raňajkujú naše deti? Väčšina nemá tušenia, čo je zdravé

klávesnica počítača
Špeciálne obrázkové symboly a znaky: od predmetov po postavičky

Zavrieť