ZN.SK
Šimpanz učenlivý

Šimpanz je rovnako chlpatý ako človek… v rámci počtu chĺpkov

Šimpanz učenlivý je nám najpríbuznejší ľudop v ríši zvierat. Žije v Afrike na zemi, ale aj na stromoch. Samce dorastajú do výšky až 1,7 metra…

Šimpanz učenlivý je nám najpríbuznejší ľudoop v ríši zvierat. Žije v Afrike na zemi, ale aj na stromoch.  Samce dorastajú do výšky až 1,7 metra s váhou až 60 kilogramov, kým samice vážia okolo 40 kilogramov. Sfarbenie srsti majú čierne, tmavohnedé, prípadne sivé. Čo je však veľmi zaujímavé, je aj fakt, že šimpanz má presne rovnako husté ochlpenie, ako človek.

Šimpanz učenlivý

Rozdiel je však v tom, že človek má svoje chĺpky na pokožke oveľa svetlé, jemnejšie a nie tak hrubé a tmavé ako šimpanz. Rozdielna je však aj farba pokožky. Naša pokožka nie je len svetlejšia, ale aj oveľa jemnejšia a hladšia. Šimpanzy, ktoré sú postihnuté holou pokožkou nám odhaľujú aj ďalší dôvod, prečo je tento fakt na prvé počutie zaujímavý. Ich pokožka je jednoducho tmavšia.

Ďalšie zaujímavosti o šimpanzoch

  • Latinský názov šimpanza učenlivého je Pan Troglodytes
  • Ako jeden z mála živočíšnych druhov dokáže skonštruovať jednoduché nástroje
  • Má extrémne pohyblivé pery a charakteristické sú pre jeho prejavy grimasy
  • Prvý živý šimpanz, ktorého dopravili do Európy vyvolal senzáciu. Bolo to v roku 1641
  • Žije v polygamných skupinkách.
  • Jemu najbližší príbuzný je šimpanz bonobo, sexuálne najaktívnejší cicavec vôbec. Je chudší s viac guľatou hlavou.
Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu