ZN.SK
Katarínsky palác v Petrohrade

Rokoko, neskoré baroko: sloh v architektúre a charakteristika

Rokoko vo zvyšku Európy nie je tak bohato zastúpené, ako v jeho domovine, Francúzsku. Napriek tomu aj u nás môžeme

Rokoko vo zvyšku Európy nie je tak bohato zastúpené, ako v jeho domovine, Francúzsku. Napriek tomu aj u nás môžeme nájsť niekoľko zaujímavých stavieb v tomto štýle. Najvýraznejšie obdobie vplyvu rokoka bolo v 18. storočí a vzhľadom na podobnosť baroka, z ktorého vychádza, sa mu hovorilo aj neskoré baroko. Pre západnú Európu skrátka architektonický sloh šľachty.

Medzi prvkami, ktoré sú pre rokoko typické, nachádzame napríklad vysoké krbové zrkadlo. V súkromných miestnostiach bez stĺpov nájdeme jemné dekorácie. Pri väčších stavbách so záhradou alebo parkom nachádzame schodisko vedúce od zelene do budovy cez vestibul.

Najznámejšie stavby:

  • Katarínsky palác v Petrohrade

Katarínsky palác v Petrohrade

  • Rokoková bazilika vo Wies (Nemecko)
  • Kláštor Muri v Aargau (Švajčiarsko)

Rokokové stavby na Slovensku:

  • Dom U dobrého pastiera v Bratislave sa nachádza priamo v bratislavskom podhradí. Ide o veľmi známu, úzku stavbu, ktorá je dnes súčasťou Slovenského Národného Múzea a priamo múzeom hodín. Budova sa vyhla za socializmu len tak tak búraniu, za čo vďačí svojej výnimočnej šírke, len pár metrov, čím nepresahovala do priestorov určených na zachovanie jednej cesty a hlavne výstavby štvorprúdovej cesty spojenej s mostom SNP.
  • letohrádok v Markušovciach
  • kaštieľ v Blatnici

zdroj foto: wikimedia, Katarínsky palác v Petrohrade

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu