ZN.SK
Sedačka rohová

Rohové rozkladacie sedačky: prečo by nemala chýbať vo vašej obývačke

Oddýchnuť si na nej vie niekoľko členov rodiny naraz. Vyplní prázdny kút v izbe, pohodlne prespia návštevy a do úložného priestoru skryje trebárs periny.

Oddýchnuť si na nej vie niekoľko členov rodiny naraz. Vyplní prázdny kút v izbe, pohodlne prespia návštevy a do úložného priestoru skryje trebárs periny.

Sedačka rohová a iné rozkladacie sedačky

Zdroj: iStock/BirgitKorber

Máte menší byt, veľa príbuzných či časté návštevy kamarátov? Nemáte hosťovskú izbu? Nad inou ako rozkladacou pohovkou by ste ani nemali uvažovať. Rozkladacia rohová sedačka s úložným priestorom vyrieši niekoľko problémov naraz. Vyplní voľný kút v miestnosti, prespí návštevu alebo chorého partnera a do úložného priestoru schová periny aj vankúše pre hostí. Určite predstavuje pohodlnejšie riešenie ako spanie na nafukovačke, či sedačke bez možnosti rozloženia.

Rozkladacie rohové sedačky na každodenné spanie

V prípade, že nemáte v byte spálňu a musíte denne prespávať v obývačke, vyberte si rozkladaciu rohovú sedačku na každodenné spanie. Aby ste sa vyspali naozaj dobre, treba dbať na to, aby pohovka mala kvalitný matrac. Nekvalitný gauč alebo rozkladacia rohová sedačka určená na príležitostné spanie môžu spôsobiť bolesti chrbta, aj nespavosť.

Predtým, ako si konkrétny model zakúpite, vyskúšajte si ho. Keďže ho zrejme budete doma denne rozkladať a skladať, malo by vám to ísť jednoducho a rýchlo. Poobzerajte si rozkladacie rohové súpravy v známych obchodoch s nábytkom a keď si vyberiete ten pravý model, môžete si porovnať cenu podobných kúskov na internete.

Sedačka rohová
Zdroj: iStock/thamyrissalgueiro

Extra úložný priestor v rozkladacej sedačke

Rohové rozkladacie sedačky s úložným priestorom môžu nahradiť v menšom byte skrine, na ktoré už nezostalo miesto. Okrem prikrývok a vankúšov pre návštevy môžete úložný priestor využiť na skladovanie sezónneho oblečenia, prípadne môžete do sedačky uložiť v lete deky alebo náhradné posteľné prádlo.

V klasických rohových sedačkách býva úložný priestor ukrytý v predĺženom diele – výklopnom otomane. Rozkladacie rohové sedačky ho môžu mať umiestnený pod sedákmi.

Rozkladacie sedačky a základné pravidlá pri kúpe

Rozkladacia rohová sedačka musí vydržať časté alebo aj každodenné skladanie – jej čalúnenie aj švy by preto mali byť pevné a kvalitné. Výplň gauča nesmie byť príliš mäkká, aby sa po čase nepresedel. Zároveň by nemala byť ani príliš tvrdá, aby sa na nej spalo pohodlne.

Problémom pri rozkladacích sedačkách môže byť, ak je sedacia časť mäkšia ako opierka, čo pri spaní nemusí byť pohodlné. Kvalitný by mal byť aj materiál výsuvnej konštrukcie a prípadné kolieska.

Výhody a nevýhody rôznych spôsobov rozkladania

Pri rozkladacích sedačkách určených na denné spanie býva plnohodnotný matrac „zrolovaný“ v priestore pod sedacou časťou. Pri rozkladacích sedačkách určených na príležitostné spanie býva lôžko často tvorené sedacou časťou a chrbtovou opierkou. Rozložiť sa dá napríklad tak, že sa nadvihne a dopredu posunie sedadlo a operadlo sa sklopí, prípadne sa sedacia časť len posunie dopredu. V týchto prípadoch býva operadlo v pravom uhle a pri bežnom oddychovaní či pozeraní televízie nemusí byť bez mäkších vankúšov pohodlné.

Prostredným modelom, ktorý by nemal slúžiť na denné spanie, ale môže sa využívať častejšie, sú rozkladacie sedačky s „vozíkovým“ rozkladaním. Sedacia časť sa vysunie a z priestoru pod sedačkou sa vytiahne matrac.

Veľkosť sedačky a materiál čalúnenia

V prvom rade si všetko dôkladne v izbe odmerajte. Rozmery novej sedačky si vyznačte na podlahu napríklad lepiacou páskou. Podľa toho ľahko zistíte, či sa vám bude hodiť do miestnosti. Ak máte menšiu obývačku s voľným kútom, zúžte výber na malé rohové rozkladacie sedačky, prípadne k menšiemu rozkladaciemu gauču pridajte jedno či dve kreslá.

Z hľadiska materiálu platí, že kožené rohové rozkladacie sedačky patria medzi „nesmrteľné“ kúsky. Koža vám však musí sedieť. Ak sa na ňu v lete lepíte a v zime vám príde studená, stavte na látkovú verziu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu