Recenzia: Nedotknutí, komédia, ktorej napriek téme nechýba ľudskosť

Recenzia: Nedotknutí, komédia, ktorej napriek téme nechýba ľudskosť

Nedotknutí je film o troch mužoch, hendikepovaných panicoch, ktorí sa rozhodnú prísť o panenstvo. Už toto znie ako začiatok dobrej komédie. So zdravotným postihnutím to majú so ženami ťažšie. Keď sa dozvedia o nevestinci v Montreale, ktorého slogan je „Come as you are“ čiže príď taký aký si, cieľ je jasný. Scotty, ktorý môže hýbať viac-menej iba hlavou; Matt, ktorý je uväznený na vozíku a Mo so silným zrakovým postihnutím nie sú obyčajná trojka na road trip. Navyše potrebujú niekoho, kto ich odvezie a bude sa o nich starať. Tu prichádza na scénu černoška Sam.

Nedotknutí

Aby to nebolo také jednoduché, ich starostliví rodičia ich nechcú pustiť, aj napriek tomu, že chlapci sú už dávno dospelí. A tak sa z organizovaného výletu stane útek. Dobrodružstvo, na ktoré nikto len tak nezabudne. Poloslepý Mo si zašoféruje, Scott na vozíku vyhrá bitku v bare a Matt zbalí kočku.

Dráma nastane až keď ich na polceste vypátrajú rodičia a dozvedia sa, aký je vlastne cieľ ich cesty. Povedzme to tak, že im to otvorilo oči rovnako ako nám už na začiatku filmu – veď aj oni majú svoje potreby. A to že tou potrebou je práve nevestinec, nad tým určite dokážeme prižmúriť oči.

Nedotknutí: Veľmi ľudský film

Nedotknutí je film, pri ktorom sa dá veľmi dobre zasmiať. Nechýba však ani trochu tej lásky, vyhrotené situácie a dráma. Pri pár scénach budete potrebovať dokonca aj vreckovky na plač. Čo je však podstatné je to, že toto dielo je predovšetkým ľudské. Nevidíme Hollywoodske hviezdy s dokonalými krivkami, ktoré sa zázračne zamilujú; nie sú prítomné špeciálne efekty a ani nereálne situácie. Naopak film nám ukazuje mnohé veci, na ktoré sme doteraz ani nepomysleli. Áno, aj fyzicky postihnutí chcú mať sex, chcú sa zamilovať, chcú byť slobodní. A „dotknutí“.

Pripravila Adriana


Avatar
Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.
Viac:
Bella a Sebastian 2
Bella a Sebastian: Dobrodružstvo pokračuje, filmová premiéra

Banská Štiavnica
Banská Štiavnica slávi v roku 2017 hneď 4 významné výročia

Dieťa a cestovanie
TOP 5 vecí ktorými naštvú ľudia iných ľudí v meste vo februári

Zavrieť