ZN.SK
pergoly

Aký typ pergoly si vybrať do záhrady a výber materiálu

Pergola je štýlový spôsob, ako vytvoriť definovaný priestor pre vonkajšiu zábavu a oddych. Či už chcete vytvoriť relaxačný priestor pri bazéne, centrálny bod vašej záhrady alebo jednoduchý priestor…

Zľavy na wellness pobyty

Pergola je štýlový spôsob, ako vytvoriť definovaný priestor pre vonkajšiu zábavu a oddych. Či už chcete vytvoriť relaxačný priestor pri bazéne, centrálny bod vašej záhrady alebo jednoduchý priestor na posedenie, alebo záhradné grilovanie, je ťažké poraziť štýlovú príťažlivosť dobre zvolenej pergoly. Aj keď existuje viacero rôznych dizajnov pergoly, každý z nich sa drží primárnej formy a funkcie, ktoré odlišujú pergolu od altánu, gazeba a iných záhradných štruktúr. Jedným z najbežnejších kombinácií v záhradnej architektúre je pergola verzus altánok. Pergola je navrhnutá tak, aby slúžila širokému spektru rôznych účelov, zatiaľ čo altánok sa primárne používa na zvýraznenie vjazdu alebo chodníka a v porovnaní s pergolou je pomerne malý. Všeobecne je pergola široko otvorená štruktúra so štyrmi nosnými trámami, bez stien a dekoratívnym dizajnom strechy, ako je napríklad mriežka.

pergoly

zdroj: Blue Amber Design KC/shutterstock.com

Pri výbere pergoly pre vašu záhradu, jej veľkosť a tvar úplne závisí na priestore, ktorý máte k dispozícii. Niektorí dávajú prednosť  pripevneniu k domu, zatiaľ čo iní uprednostňujú voľne stojacu štruktúru. Nech si vyberiete ktorúkoľvek možnosť, nezabudnite, že by mala byť kompatibilná aj s rozmermi a architektúrou vášho domova, aby mu ponúkla autentickejší a estetickejší vzhľad a dojem. Preto je potrebné vziať do úvahy nielen dizajn, ale aj materiál, z ktorého je pergola zhotovená a samozrejme účel, na ktorý pergolu budete používať.

Ako budete pergolu využívať?

Jedným z najlepších spôsobov, ako sa rozhodnúť pre správnu pergolu pre svoje potreby, je zvážiť, ako ju budete používať, v každodennom živote, ako aj pri špeciálnych príležitostiach. Mnohí chcú vytvoriť pokojnú oázu, kde si môžu oddýchnuť pri rannej káve. Iní si predstavujú záhradné grilovanie, alebo elegantné večere pre dvoch pod hviezdami. Niektorí zas snívajú o akcente v záhrade, po ktorom sa ťahá elegantná vínna réva.

To, ako plánujete využívať pergolu, vám môže pomôcť zúžiť výber, pokiaľ ide o veľkosť a vlastnosti. Napríklad, ak máte v pláne letné garden party s priateľmi, pravdepodobne budete chcieť usadiť svojich hostí pod väčšou pergolou. Ak plánujete pridať vonkajšie kuchynské funkcie, ako napríklad vstavaný gril alebo bar, budete potrebovať ďalšie miesto. Milovníci záhrad môžu uprednostniť menšiu, menej rušivú štruktúru, ktorá ľahšie splynie s rastlinami a vytvára tak súkromnú relaxačnú oázu. Oblúkové pergoly dobre fungujú aj v záhradných oblastiach a svojimi prirodzenými krivkami dopĺňajú krásu prírody.

Materiál

Existuje pomerne málo materiálov, ktoré sa dajú použiť na pergoly a z nich sú drevo, hliník a vinyl tou najlepšou voľbou.

 

  • drevo – poskytuje pergolám organickejší, alebo rustikálnejší vzhľad a dojem. Musíte ho však pravidelne a primerane udržiavať, ak ho chcete ochrániť pred plesňami, resp. škodlivými účinkami vlhkosti. Je nevyhnutné používať kvalitné nátery a konzervačné prostriedky. Problém s drevom je ten, že sa dokáže rozštiepiť. Z tohto dôvodu je nevyhnutné zabezpečiť, aby bolo drevo v čase inštalácie dôkladne vyhladené. Potom by sa malo pravidelne kontrolovať, či nie je rozštiepené alebo drsné.Tento typ údržby so sebou nesie ďalšie náklady počas životnosti pergoly. Drevo môže byť morené alebo natreté, aby doplnilo rôzne štýly dizajnu. Konečný efekt vás zaručene nesklame.
  • hliník – ide o extrémne ľahkú zliatinu ocele, ktorá sa ľahko udržiava, pretože hliníkové pergoly sú odolné voči bežnej vlhkosti. Ak chcete pridať extra ochranu a zjednodušenie starostlivosti, môžete zvoliť práškovaný hliník. Aby hliníková pergola vyzerala skvele, vyžaduje len jednoduché ročné čistenie netoxickým / nekorozívnym čistiacim prostriedkom a skontrolovať, či nie sú uvoľnené spoje. Rovnako ako oceľ, aj hliník je veľmi silný, ľahký a skutočne prispôsobivý kov pre všetky potreby záhrady. Náklady na tento materiál sú o niečo vyššie.
  • vinyl – vinylové pergoly sú čoraz obľúbenejšie vďaka svojej cenovej dostupnosti, trvanlivosti a univerzálnemu dizajnu. Vinyl je najlacnejším pergolovým materiálom, ale ani pri nižších nákladoch nie sú trvanlivosť a vzhľad ohrozené. Vinylové pergoly, vyžadujú iba periodické čistenie, odolajú živlom a zároveň vyzerajú úžasne. Tento materiál vám umožňuje vytvárať definované vonkajšie obytné priestory s menším rozpočtom.

Voľne stojace pergoly alebo pripevnené k budove?

Pozícia, akú pergola bude mať, je dôležité rozhodnutie, či už bude pripevnená k stene, samonosná, s nezávislou pevnou štruktúrou alebo dokonca mobilná z termoplastických materiálov. Voľba samozrejme závisí od dostupnosti záhrady a obvodovej konformácie domu, ktorá musí mať predĺženú stenu, aby estetický účinok riešenia bol uspokojivý. Výber pripojenej pergoly zabezpečí hladký prechod z vnútorných do vonkajších priestorov vášho domova.

Na druhej strane nezávislé pergoly nepotrebujú dostatočne veľké steny, ale priestory v záhrade, ktoré umožňujú inštaláciu najmenej jednej súpravy pohovky, dvoch kresiel a stolíka, čo je minimum pre komfortnú súpravu nábytku. Voľte toto riešenie pre skvelý čajový (kaviarenský) kútik v záhrade.

pergoly

zdroj: archideaphoto/shutterstock.com

Veľkosť pergoly

Veľkosť vášho vonkajšieho priestoru určí vhodnú veľkosť pergoly pre vaše potreby. Všeobecne platí, že čím väčšiu plochu máte, tým väčšia môže byť pergola.

Pri rozhodovaní o správnej veľkosti pergoly sa budete musieť zaoberať aj mierkou. Vyberte si pergolu s rozmermi, ktoré sa presne zhodujú s veľkosťou ostatných budov a štruktúr v priestore. Napríklad, ak máte malý bazén, nemusíte nutne chcieť veľkú pergolu v rovnakej oblasti. Každá štruktúra by mala byť dimenzovaná tak, aby zodpovedala mierke ostatných prvkov, aby sa dosiahol vyvážený a kohézny vzhľad. Pergoly fungujú najlepšie na rovných a otvorených priestoroch. Nezabudnite zmerať oblasť, do ktorej ju nainštalujete, aby ste sa uistili, že je okolo nej dostatok priestoru, takže nevyzerá preplnene ani rušivo.

Koľko tieňa potrebujete?

Hoci pergoly sú navrhované s otvoreným vrchom, ponúkajú prekvapivé množstvo tieňa. Množstvo tieňa, ktoré pergola poskytuje, bude závisieť od toho, ako úzko sú umiestnené väznice a priečky. Čím sú bližšie, tým viac svetla blokujú.

Ak plánujete nainštalovať svoju novú pergolu v oblasti, ktorá má veľa slnečného svitu, možno budete chcieť model s blízko seba umiestnenými väznicami alebo mriežkovou strechou, aby vášmu priestoru poskytol dostatočný tieň.

pergoly

zdroj: Cisper/shutterstock.com

Osvetlenie

Inštalácia osvetlenia v pergole vám umožní vychutnať si vonkajší obytný priestor aj po západe slnka. Je to senzačný spôsob ako tráviť čas s rodinou a priateľmi počas horúcich letných večerov. Primerané osvetlenie vytvorí esteticky bohaté a príjemné prostredie. Zastrešenie však musí dostatočne chrániť, aby svetlá a obvody boli v bezpečí pred vonkajšími živlami.

Ak ste sa rozhodli pre pergolu pripojenú k domu, musíte naplánovať vhodné odkvapové žľaby, aby dažďová voda smerovala zo strechy, aby ste zabezpečili, že nedôjde k presakovaniu vody do vnútorného okraja strechy. Môže to nielen ovplyvniť obvody osvetlenia, ale voda sa môže dostať späť k hlavnej budove a ovplyvniť vonkajšie steny a hrany strechy.

Aj keď existuje veľa faktorov, ktoré je potrebné zvážiť pri výbere dokonalej pergoly pre vašu záhradu, voľte najjednoduchší prístup a táto úloha bude hneď menej frustrujúca a oveľa viac zábavná. Určenie vášho osobného štýlu, rozhodnutie, ako budete používať pergolu, zváženie dostupného priestoru, spoznanie materiálov, farieb a funkcií pergoly, ako aj naplánovanie správneho množstva tieňa, to všetko sú spôsoby, ako zúžiť výber a zvoliť dokonalú pergolu pre trvalé outdoorové potešenie.

Zdroje informácií:

 

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu