ZN.SK
Blondínka, Marilyn MOnroe kniha

Recenzia knihy Blondínka, o Marilyn Monroe aj Norme Jean Baker

Kniha Blondínka nám odkrýva nielen život slávnej herečky Marilyn Monroe, ale aj psychologické pozadie jej konania, okolnosti jej života…

…(nie) som Marilyn Monroe.

Ikona. Filmový idol 50-tych rokov minulého storočia. Kontroverzná herečka. Symbol krásy. Sexsymbol. Marilyn Monroe.

No za touto pozlátkou, za blond vlasmi a vysokými opätkami, ženou pred fotoaparátom alebo pred kamerou sa v skutočnosti nachádza úplne iná žena. Tá skutočná. Norma Jean Baker, ktorá veľkú časť svojho života žila v tieni Marilyn Monroe a vlastne sa s ňou nikdy úplne nestotožnila. Tej Marilyn Monroe, z ktorej si každý chcel uchmatnúť niečo pre seba a vlastne si ukrajoval zároveň aj z Normy Jean.

Blondínka, Marilyn MOnroe kniha

Kniha Blondínka nám odkrýva nielen život slávnej herečky, ale aj psychologické pozadie jej konania, okolnosti jej života, ktoré ju ovplyvnili z detstva až do dospelosti. Kniha ponúka príbeh inej, skutočnej ženy v tieni Marilyn Monroe.

Beletrizovaný životopis

O Marilyn Monroe už bolo napísaných niekoľko životopisov. Nečudo, bola a stále je celosvetovo známou ikonou. No kniha Blondínka je úplne iným životopisom. Zaraďuje sa k žánru beletrizovaného životopisu. Autorka priznáva hneď na začiatku knihy, že príbeh je fikciou. Román autorky ani nemá byť verným životopisom, nezameriava sa na faktografické detaily, má byť životným príbehom americkej umelkyne, no hlavne ženy, z ktorej bola „vytvorená“.

Kniha zachytáva pocity, slabosti, smútky, niekedy až detskú naivitu a zraniteľnosť Normy Jeane. Autorka nám cez príbeh odkrýva vnútorný svet Marilyn, vykresľuje nám zranenia, ktoré jej krehká osobnosť musí znášať, pričom v nás vyvolá pocit, že s Marilyn všetko prežívame, dotýka sa nás to, a to pocit z čítania umocňuje. Tieto charakteristiky dávajú knihe originálny ráz, prinášajú zaujímavé čítanie, a to nielen pre herečkiných fanúšikov.

Mnohé škandály Marilyn Monroe v knihe autorka vykresľuje v inom svetle, čo robí knihu lákavou. Odkrýva i ďalšie, dodnes sčasti rúškom tajomstva zakryté aspekty života Monroe, akými sú jej manželstvá alebo vzťah s prezidentom Kennedym, o ktorom máme dodnes veľmi málo informácií. Autorka sa vhĺbi aj do tajomnej témy smrti herečky, ktorá je dodnes vysvetľovaná rôzne.

Originálny pisateľský štýl autorky

Autorkin štýl si vás pripúta hneď od začiatku knihy. Zvolila veľmi originálnu formu, keď hneď úvod knihy začína smrťou. Táto až priam mysteriózna stať knihy vás doslova „opantá” a hoci možno pred otvorením knihy čakáte ďalší „klasický“ životopis, hneď tu vás Joyce Carol Oatesová vyvedie z omylu a na knihu „namotivuje tou najlepšou reklamou.“ Autorkin štýl, ktorý zvolila pri predstavovaní knihy, je volený ako beletria, zaujať by mal aj niekoho, kto si o Marilyn Monroe vlastne ani nemusí plánovať prečítať knihu, niekoho, kto len chce siahnuť po dobrej knihe.

Život Marilyn je v nej napísaný cez konkrétne príbehy, autorka využíva lyrické opisy, rôzne myšlienkové odbočenia. Iste, takýto bohato členený text si vyžaduje možno skúsenejšieho čitateľa, a aj vyššiu dávku trpezlivosti, ale stojí za to sa do knihy „zahryznúť“. Okrem toho Oatesová život slávnej Marilyn a skromnej Normy v jej tieni „zaobalila“ do 752 strán, ktoré odhalia naozaj veľa zo života jednej ženy, a príbehy, ktoré, či sa už stali alebo nie, stoja za prečítanie.

Cesta životom Marilyn Monroe

Kapitoly knihy nás sprevádzajú etapami života Normy Jeane ako malého odstrkovaného dievčatka so psychotickou matkou. Tá s nim trávi nielenže málo času, ale ani sa o ňu nevie postarať. Dievčatka, ktoré cíti prázdne miesto otca, po ktorom túži. Oporu v starých rodičoch, od ktorých ju však matka napokon odtrhne a smrť ich s Normou navždy odlúči. Pokračujú príbehom, ktorý zachytáva čas v detskom domove.  Čas, kedy sa mení na krásne dievča, z ktorého sa stane žena – celebrita.

Spisovateľka knihu delí na kapitoly chronologicky, s názvami Dieťa, Dievča, Žena, „Marilyn“, Život po smrti ku ktorým priraďuje rozmedzie rokov.

Nielen o živote

Kniha nám nepredstavuje len život Normy, približuje a vystihuje aj príbeh doby, jej atmosféru. Na príbehu konkrétnej herečky vykresľuje obraz Hollywoodu v 50-tych rokoch, svet hercov, režisérov, producentov, „život“ v štúdiách.

Informácie o knihe Blondínka:

  • Autor: Joyce Carol Oatesová
  • Počet strán: 752
  • Väzba: pevná
  • ISBN: 9788055185262
  • Rok vydania: 2022
  • Vydanie: 2.
  • Jazyk: slovenčina
  • Vydavateľstvo: Ikar
  • Formát, hmotnosť:  145 × 227 mm,  1005g
  • Kúpite na BUX.sk

Pripravila Janka U.

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu