ZN.SK
Rámové konštrukcie

Rámové konštrukcie z hliníkových profilov

Ak si chcete doma vyrobiť vlastné mechanické zariadenie, ako je 3D tlačiareň či malá fréza, nezaobídete sa bez kovových profilov, ktoré sú ideálnym konštrukčným prvkom nosného…

Ak si chcete doma vyrobiť vlastné mechanické zariadenie, ako je 3D tlačiareň či malá fréza, nezaobídete sa bez kovových profilov, ktoré sú ideálnym konštrukčným prvkom nosného rámu pre upevnenie šmýkadla nesúceho obrábací nástroj. Pri návrhu rámu je možné vyberať najmä z dvoch hlavných typov profilov – hliníkových a oceľových – v závislosti na konkrétnych vlastnostiach, ktoré vyžadujete. Hliníkové profily sa najčastejšie využívajú ako rámové prvky a vodiace prvky – pri výbere vhodného typu môže obe funkcie plniť jeden diel.

Rámové konštrukcie

Ak si chcete doma vyrobiť vlastné mechanické zariadenie, ako je 3D tlačiareň či malá fréza, nezaobídete sa bez kovových profilov, ktoré sú ideálnym konštrukčným prvkom nosného rámu pre upevnenie šmýkadla nesúceho obrábací nástroj. Pri návrhu rámu je možné vyberať najmä z dvoch hlavných typov profilov – hliníkových a oceľových – v závislosti na konkrétnych vlastnostiach, ktoré vyžadujete. Hlinikové profily sa najčastejšie využívajú ako rámové prvky a vodiace prvky – pri výbere vhodného typu môže obe funkcie plniť jeden diel.

Aplikácia hliníkových profilov pri vytváraní rámových konštrukcií

Podperné rámy pre malé zariadenia je potreba veľmi dobre rozvrhnúť na základe hmotnosti neseného zariadenia a celkového zaťaženia stĺpikov. Pri návrhu je nutné počítať s deformáciou vplyvom pôsobenia ohybových momentov na prechode medzi zvislou a vodorovnou konštrukciou a v mieste spoja vytvoriť z rámu pevný veniec. Ponuka hliníkových profilov je široká a zahrnuje jednoduché i zložitejšie prierezy, ktoré umožňujú vyľahčenie prvku pri pomernom zachovaní jeho tuhosti, ktorá je dôležitým parametrom najmä s ohľadom na pozdĺžne deformácie (priehyby) a odolnosť voči dynamickým rázom. Pri výbere profilov pre stĺpiky sa orientujte na základe rozloženia síl, lepšie je vždy tvoriť konštrukcie z profilov, ktoré majú pri rovnakej dĺžke väčšiu hmotnosť a hustejší prierez. Naopak spevňujúce tiahla môžu byť ľahšie s redším prierezom. Vysokú tuhosť by mali mať aj diely slúžiace ako vedenie, pretože práve tie tlmia primárne vibrácie dynamických pohybov.

Spájanie hliníkových profilov

Výhodou profilov je ich tvarová variabilita, vďaka ktorej je možné kombinovať jednotlivé typy profilov do veľmi presných konštrukčných celkov. Rámy je potom možné osadiť ďalšími systémovými dielmi, ako sú výplne či odnímateľné súčasti. Spojovanie hliníkových profilov v rámových konštrukciách je realizované pevnými spojmi (zvarením) alebo spojovacím materiálom. Z vonkajšej alebo vnútornej strany je možné profily spojiť uholníkom, maticou alebo montážnou spojkou v závislosti na type a hrúbke prierezu profilu. Pre spojovanie existuje celá škála prostriedkov, ktoré sa vyznačujú špecifickou pevnosťou a odolnosťou. Okrem spojov je možné profily osadiť pántami a inštalačnými spojkami pre výplňové materiály (dosky zo skla alebo PMMA apod.). Rámovú konštrukciu tak dodatočne doplníte na uzavretý box.

Hliníkové profily od TME

Spoločnosť TME (Transfer Multisort Elektronik Sp. Z. o.o.) ponúka kompletný sortiment dielov pre riešenie rámových konštrukcií drobných elektrotechnických zariadení. V ponuke nájdete okrem variabilných profilov tiež kompatibilný spojovací materiál či doplňujúce prvky, ktoré vám pomôžu zrealizovať vaše projekty podľa vlastných návrhov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tlačové správy

Tlačové správy a články našich partnerov, partnerských portálov a organizácií. Nahliadnite do noviniek rôznych služieb, príprav podujatí a noviniek v komerčnej sfére. Aj Vaša zaujímavosť, činnosť, alebo výrobok, môže byť v článku. Napíšte nám.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu