ZN.SK
Psychotropia elata

Psychotria elata, najprirodzenejšie pery z dažďového pralesa

Rastlín druhu psychotropia existuje viac ako 1850 no tá najzaujímavejšia je nepochybne psychotria elata. Táto rastlina vás totiž zaujme svojim kvetom.

Rastlín druhu psychotria existuje viac ako 1850 no tá najzaujímavejšia je nepochybne psychotria elata. Táto rastlina vás totiž zaujme svojim kvetom. V juhoamerických pralesoch ju rozoznáte v čase kvitnutia veľmi rýchlo vďaka charakteristickým kvetom podobajúcim sa na ženské vyšpúlené pery.

Psychotropia elata

Pôvodne ide o dva dužinaté zelené lístky spojené s plodným vnútrom. Postupne zmení farbu na krásnu červenú. Zvláštny kvet sa dokonca naozaj skladá z dvoch kúskov, ktoré tak oveľa viac pripomínajú pery, než akýkoľvek iný kvet. Keď sa obe časti začnú oddeľovať, v strede sa objaví niekoľko drobných bielych kvietkov.Tie príroda vytvorila do tejto podoby najmä preto, aby rastlina prilákala hlavných opeľovačov. Kolibríky, motýle a ďalší drobný lietajúci hmyz.

Úchvatná podobnosť so ženskými perami

Žiadna plastika, či botox. V prípade psychotropie elaty ide o prirodzenú krásu bez úprav, hoci ohrozenú pre zmenšovanie zalesnených plôch. Do toho konkrétny odtieň žiarivej farby a tvarovanie je priam unikátnou náhodou. Kvet je totiž starší, než vôbec ženy začali používať nejaké rúže a hlavne bol tu skôr, než sa na svete objavili napuchnuté pery, ktoré pripomína viac ako pery prirodzené.

Kvety môžeme nájsť veľmi často na fotografiách ľudí, ktorí ich trhajú len preto, aby si ich vložili do úst. Je lákavé, no pre kvety zničujúce.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu