ZN.SK
filmy hollywoodu a číslo 555

Prečo telefónne čísla v amerických filmoch začínajú 555?

Každý filmový fanúšik si to všimol a nestačí sa čudovať. Ako je možné, že len v Los Angeles má každý číslo začínajúce číslami 555. Zachováva ich aj dabing.

Nepochybne ste už mali možnosť vidieť mnoho filmov, kde každé číslo začína 555. Trojica čísiel niekoho vytáča do nepríčetnosti, iní sa zabávajú na tom, koľko čísiel je podobných a že je vlastne nemožné, aby v USA, kde len v Los Angeles sa nachádza milión čísiel, existovalo pri predvoľbe 555 od 555 0001 do 555 9999 kombinácií. Viete vôbec, prečo americké filmy používajú takéto telefóne čísla? Odpoveď je veľmi jednoduchá.

filmy hollywoodu a číslo 555

Telefónna predvoľba 555 neexistuje

Dôvod, prečo sa v televízii v seriáloch a filmoch z USA a Kanady používa predvoľba 555, je ten, že táto predvoľba neexistuje a zrejme ani nikdy nebude. Stalo sa tak v 60-tych rokoch minulého storočia pri prvých filmoch, ktoré začali používať túto predvoľbu pre vymyslené čísla. Dôležité je si uvedomiť, že správnosť, či nesprávnosť čísla je v danom scenári a príbehu celkom irelevantná. Či číslo existuje v reálnom svete nieje podstatné. Nikto by nebol nadšený, ak by vo filme Blbý a blbší, alebo v akomkoľvek inom zaznelo niekoho existujúce číslo. Jedno také, ktoré začína 555 diktuje aj agentka FBI nič netušiacemu Harrymu na benzínovej pumpe, než si zápalkou podpáli nohu. Len z čistej zvedavosti by ľudia naozaj mohli na číslo telefonovať.

V USA už niekoľko krát filmári Hollywoodu riskli a vždy sa našla stovka ľudí, ktorá sa chcela na dané telefónne číslo dovolať. Majiteľ dotknutého čísla potom po zistení, kde jeho číslo zaznelo, nedokáže záplavu telefonátov zastaviť. To by nikto neriskoval, pretože aj v tejto podobe je možno vyčísliť škodu. Vo filme Krotitelia duchov sa pri rozbiehaní originálneho obchodného plánu s hubením votrelcov pustili aj do marketingu. V televíznom spote sa krotitelia duchov predstavili pod kontaktným telefónnym číslom 555-2368, čiže linkou, kam môžu ľudia volať, keď narazia na ducha. Čo myslíte, ak by číslo existovalo, z hlásení o duchoch by sa tomu na druhom konci možno chcelo hodiť mašľu.

555 spôsobí najmenšiu škodu

Na filmových číslach nikoho nezastihnete a filmári sa tak vyhnú problémom, ktoré by spôsobili prehnaní zvedavci. Mimochodom, aj na Slovensku máme špekulantov, čo si pretáčali Mágio TV nahrávku nemenovaného seriálu, keď na displeji v jednom zábere zazvonil telefón s menom a drobným žiaľ čitateľným číslom 0907…. a dovolali sa asistentke réžie. Čísla s predvoľbou 0917 sa objavili aj v Búrlivom víne, ale skutočné číslo uvádzať nebudeme.

Najpoužívanejšie správne telefónne číslo Hollywoodu
Hollywood sa síce vyhýba zverejňovať reálne telefónne čísla, ale jedno číslo z tých skutočných však funguje a propagujú ho pomerne často. Ide o linku 911, v USA linka na políciu. Tam ak špekulanti chcú zatelefonovať, aby si otestovali fungovanie linky, riskujú sami za seba.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu