Prečo telefónne čísla v amerických filmoch začínajú 555?

Prečo telefónne čísla v amerických filmoch začínajú 555?

Nepochybne ste už mali možnosť vidieť mnoho filmov, kde každé číslo začína 555. Trojica čísiel niekoho vytáča do nepríčetnosti, iní sa zabávajú na tom, koľko čísiel je podobných a že je vlastne nemožné, aby v USA, kde len v Los Angeles sa nachádza milión čísiel, existovalo pri predvoľbe 555 od 555 0001 do 555 9999 kombinácií. Viete vôbec, prečo americké filmy používajú takéto telefóne čísla? Odpoveď je veľmi jednoduchá.

filmy hollywoodu a číslo 555

Telefónna predvoľba 555 neexistuje
Dôvod, prečo sa v televízií v seriáloch a filmoch z USA a Kanady používa predvoľba 555, je ten, že táto predvoľba neexistuje a zrejme ani nikdy nebude. Stalo sa tak v 60-tych rokoch minulého storočia pri prvých filmoch, ktoré začali používať túto predvoľbu pre vymyslené čísla. Dôležité je si uvedomiť, že správnosť, či nesprávnosť čísla je v danom scenári a príbehu celkom irelevantná, ak sa ďalší dej odohráva bez komplikácií so správnosťou čísla. Nikto by nebol nadšený, ak by vo filme Blbý a blbší, alebo v akomkoľvek inom zaznelo niekoho existujúce číslo. Ľudia by tam naozaj telefonovali. V USA to riskovali niekoľko krát filmári Hollywoodu a vždy sa našla stovka ľudí, ktorá sa chcela na dané telefónne číslo dovolať. Majiteľ dotknutého čísla potom po zistení, kde jeho číslo zaznelo, nedokáže záplavu telefonátov zastaviť. To by nikto neriskoval, pretože aj v tejto podobe je možno vyčísliť škodu. Vo filme Krotitelia duchov sa pri rozbiehaní originálneho obchodného plánu s kynožením votrelcov pustili aj do marketingu. V televíznom spote sa krotitelia duchov predstavili pod kontaktným telefónnym číslom 555-2368, čiže linkou, kam môžu ľudia volať, keď narazia na ducha. čo myslíte, ak by číslo existovalo, z hlásení o duchoch by sa tomu na druhom konci možno chcelo hodiť mašľu.
555 spôsobí najmenšiu škodu. Na filmových číslach nikoho nezastihnete a filmári sa tak vyhnú problémom, ktoré by spôsobili prehnaní zvedavci. Mimochodom, aj na Slovensku máme špekulantov, čo si pretáčali Mágio TV nahrávku nemenovaného seriálu, keď na displeji v jednom zábere zazvonil telefón s menom a drobným žiaľ čitateľným číslom 0907…. a dovolali sa asistentke réžie.

Najpoužívanejšie správne telefónne číslo Hollywoodu
Hollywood sa síce vyhýba zverejňovať reálne telefónne čísla, jedno číslo z tých skutočných, však funguje a propagujú ho pomerne často. Ide o linku 911, v USA linka na políciu. Tam ak špekulanti chcú zatelefonovať, aby si otestovali fungovanie linky, riskujú sami za seba.

Jedno zábavné video a zostrih slávnych filmov s číslom 555

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
CIA agent fake
Falošný agent CIA vydiera ľudí online o 10 000 USD cez BitCoin

Historický festival Rotenstein
Historický festival Rotenstein v roku 2017 v Holíči už 27. – 28. 5. 2017

Voliteľný predmet škola
Do škôl prichádza nový voliteľný predmet o zdravej výžive

Zavrieť