ZN.SK
Chopok, Nízke Tatry

Chopok 2024 m ako dosiahnuteľný vrchol Nízkych Tatier

Jeden z najznámejších vrcholov Nízkych Tatier, obľúbený cieľ turistov všetkých vekových kategórií, sa nachádza vo výhodnej polohe. Chopok zo severu aj juhu

Jeden z najznámejších vrcholov Nízkych Tatier, obľúbený cieľ turistov všetkých vekových kategórií, úrovne turistickej vášne, aj národnosti, sa nachádza vo výhodnej polohe. Chopok, v konečnom dôsledku kamenný vrchol vypínajúci sa len do výšky niekoľkých desiatok metrov nad hrebeňom dostupným z juhu od Horehronia a zo severu od Liptova lanovkami, je veľkým lákadlom v každom počasí.

Chopok, Nízke Tatry

Smerujú sem ľudia z každej strany. Tí, čo sem vyšliapali po vlastných, ale aj tí, ktorí prichádzajú predraženou lanovkou, presnejšie dvoma. Chopok sme navštívili pohodlne lanovkou v rámci jediného akčného dňa plného objavovania a turistiky v širšom okolí. Dosiahnuť Chopok nie je náročné pre žiadnych turistov s dobrými nohami. Kamenný vrchol je azda najnáročnejšou časťou púte za najvyššou skalou Chopku a za ceduľkou s názvom a výškou tohto miesta.

Chopok

Mnoho ľudí, mnoho záujmov
Chopok je príkladom miesta, ktoré láka mnoho ľudí rôznych záujmov. Sú tu tí, ktorí sa radi presúvajú na lanovkách a je to pre nich zážitok. Rodiny s deťmi, dokonca psíčkari, ktorých psi si to celé vybehli hore so svojimi pánmi, alebo prežili na prvý pohľad náročnú cestu hore na otvorenej lanovke. Priznám sa, je to so psom na otvorenej lanovke trochu risk, no záleží od majiteľa, jeho pevného uchopenia a psa samotného. Cesta lanovkou hore sa skladá z trasy na otvorenej lanovke a potom v kabínkovej lanovke. Hoci je na tabuliach uvedený zákaz vstupu so psom, pri pokladni s tým problém nerobia. Samozrejme od psíčkarov sa počíta udržiavanie čistoty. Na samotnom Chopku ich bolo habadej, aj takých, čo sa chceli hrať s každým iným psom, aj takých, čo by sa najradšej hrali so všetkými deťmi a tých tu je teda tiež celkom slušný počet.

Chopok

Chata pod Chopkom, alebo konečná stanica lanoviek Jasná z jednej aj druhej strany s jej reštauráciou sú lákadlom pre tých, čo si radi vychutnávajú čaj, či jedlá na týchto miestach, alebo im len vyhladlo. Sú aj takí, ktorí sem prichádzajú len zdolať Chopok, možno navštíviť železného draka na streche konečnej stanice lanovky, ktorý je miestnou atrakciou a povinnosťou na každej fotografii spolu s nápisom a výškou miestneho vrcholu. Pri tom všetkom pôsobí už len ako čerešnička na torte miestny svah, ktorý v zime schádzajú lyžiari a v lete cyklisti. Keď sa povie horská cyklistika, myslí sa tým táto pravá nefalšovaná horská cyklistika v skutočných horách a s dobrými brzdami, ktoré sú základ.

Chopok

Každý chce fotografiu, takže na tú svoju si počkáte
Na vrchole chce každý svoju fotografiu. Selfie, alebo požiadate o fotografiu na váš fotoaparát niekoho z čakajúcich turistov, je to jedno. Atrakcia, ktorá má hodnotu a význam, nemá byť prečo prehliadaná a vynechaná, ak už má niekto záľubu vo fotografovaní. Nádherný výhľad do okolia je pridanou hodnotou a ak ste sem prišli celkom zdola po vlastných, potom je to tá méta, kvôli ktorej ste tu. Pri vrchole sa nachádza kovová platňa s ukazovateľom svetových miest a vzdialeností od tohto miesta.

Chopok

Postávanie na skalách na Chopku však môže byť aj nebezpečné. Preto sa hodí určite dávať pozor na seba, aj na šudí okolo vás. Všade vôkol neho to však žije ruchom a pohybom. Z diaľky sa Chopok zdá ako veľké mravenisko, v ktorom sa neustále niečo deje.

Chopok

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu