V Prahe zaplatíte iné ceny ako turista a iné, ak hovoríte česky - Cestovanie

V Prahe zaplatíte iné ceny ako turista a iné, ak hovoríte česky

Historické centrum Prahy a obchodíky, ktoré majú pokryť vaše drobné potreby, sú nám svojim spôsobom známe. Tak ako široké centrum krásneho historického centra tohto mesta je, plné je aj obchodov a miest, kde si môžete nakúpiť. To, že sú rozdielne ceny pre miestnych a pre turistov vieme aj z iných miest. Vďaka dvojici Honest Guide, ktorá sa opakovane mieša do problémov hlavného mesta Českej republiky a upozorňuje na nekalé praktiky voči turistom, je niečo také aj priamo na videu. Turista si za cigarety, alebo za vodu (prípadne akýkoľvek tovar) zaplatí viac, ako domáci obyvatelia. Prečo?

Turisti v prahe

Cena je na krabičke, ale turisti to nie vždy vedia

V Českej republike máte cenu cigariet stanovenú priamo na kolku, takže nie je možné predávať ich za viac, ako je stanovené štátom. Napriek tomu sa našli vynaliezaví obchodníci, ktorí vám cigarety predajú za viac, len aby zarobili a účtovne to pritom prechádza s trikom so zapaľovačom. K cigaretám vám totiž priložia aj zapaľovač, ktorý si cudzinci môžu považovať za darček, kým pozornejší si všimnú, že je súčasťou položiek na pokladničnom bloku. Tým získate blok aj s niečím, čo ste nechceli. Je otázne, ako veľmi sa podobný postup aplikuje voči Slovákom, ktorí pre početných ázijských obchodníkov a predavačov môžu taktiež vyznieť ako cudzinci. Video Honest Guide je však jedno z mála, ktoré je pekne pripravené, ide na vec vo dvojici a porovnáva, čím dáva jasne najavo, že nejde o fámu. Potom je zvláštne, ak dôverujeme sieťovým prevádzkam a tovaru s EAN kódmi, než drobným predajcom.

Práca dvojice na videu je inšpiratívna. V minulosti totiž už upozornili na podvodných meničov peňazí, podvodníkov v rôznych oblastiach, no medializovali sa aj vďaka odhaleniu prevádzky, ktorá ľudí okrádala o nemalé peniaze práve pri rozmieňaní peňazí.
Facebook dvojice: https://www.facebook.com/HonestPragueGuide

3/5 - (1 vote)

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.