Pozor na vreckárov: zlodeji na Vianočných trhoch majú svoju taktiku

Pozor na vreckárov: zlodeji na Vianočných trhoch majú svoju taktiku

Akékoľvek miesto, kde sa tlačí viac ľudí a dobrovoľne, je skvelou príležitosťou pre vreckárov. Nie sú to však len jednotlivci, ale aj celé organizované skupiny, ktoré prichádzajú plánovane na miesta s veľkým výskytom ľudí. Vianočné trhy sú vždy miestom, kde sa nachádza množstvo ľudí. Nie však len miestnych, ale aj cudzincov, turistov a ľudí z ďaleka. Ideálne obete, pretože nie každý okradnutý naozaj kontaktuje políciu.

Vrecko a peniaze

Každoročná taktika kapsárov na bratislavských vianočných trhoch je pomerne zaujímavá a organizovaná. Sledovali sme ich počas niekoľkých uplynulých rokov. Majú svoju taktiku.

Meeting point: vianočný stromček pri pódiu

Pódium na Hlavnom námestí a Vianočný stromček pri ňom bol dlhodobo meeting point, čiže miesto preskupenia a pravidelných stretávok. Skupinka mužov sa v dvojiciach, alebo samostatne vydával medzi ľudí a opäť sa vracal na toto miesto. Postupne sa v niektorých rokoch taktika menila. Pokiaľ stojíte zámerne bokom od zafajčeného priestoru medzi stánkami, všímate si veci viac. Najmä opakujúce sa intervaly výskytu rovnakých tmavších tvárí s rovnakým nenápadným výrazom v tvárach, ktoré sledujú ostatných návštevníkov trhov. Nie sú to pritom pohľady do ich tvárí, ale na ich šaty a tašky.

Lákavé a doslova pozvánkou pre zlodeja sú:

  • Kabelky s otváraním z hora, či dokonca otvorené kabelky
  • Ruksaky
  • Peňaženky na zadnom vrecku
  • Mobily na zadnom vrecku

Chytiť zlodeja nič neznamená

Chytiť svojpomocne zlodeja pri čine je zbytočné. Už sa mnohí presvedčili, že ani vyvolaný rozruch na za to nestojí. Páchateľ vám nerozumie, čuduje sa o čo vám ide, tvári sa, že nemá nič spoločné s obvineniami, prípadne uteká. Pokiaľ prechádzajú davom vo dvojici, je druhý pomocník ten, čo pomáha s krikom proti vám. Polícia rovnako tak nič nespraví, pretože neexistuje záznam o tom, že sa pokúšal kradnúť. Kradnutú vec pritom môže zahodiť a stále tvrdiť, že nič neukradol, hoci ju zahadzuje pred vami. Žiaľ, takto funguje Slovensko. A niekedy ani náhodou nahratá zlodejina v mobile nestačí na to, aby ste páchateľa nevideli o pár dní na rovnakom mieste znovu.

Dávajte si preto extrémny pozor. Nie len že si vianočné dobroty a varené víno na vianočných trhoch vychutnávate v zmesi rôznych aróm mixnutých s cigaretovým smradom, hrozí tu aj strata dokladov, či pokojne vášho mobilu. Stratené doklady sú poriadny problém. Nahlásenie krádeže si žiada zdržanie na polícii. Nový mobil si žiada blokáciu čísla, nový zoznam, zháňanie čísiel, obvolávanie známych. Hľadanie tých, na ktorých máte kontakt len na karte toho strateného mobilu. Skrátka menší úradný horor, ktorý za to nestojí.

Mohlo by zaujímať tiež:
Roman Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.