Poľský Nowy Targ 2017: opäť krowky, oštiepky či textil - Zaujímavé novinky ZN.SK

Poľský Nowy Targ 2017: opäť krowky, oštiepky či textil

Nowy Targ je pre niektoré rodiny každoročnou tradíciou. Poľské mesto neďaleko slovenských hraníc  Slovákov nezaujíma ani tak históriou či pamiatkami, ako skôr tým, čo mu dalo názov. Trhy a tržnica, z minulosti presťahovaná na okraj mesta v predvianočnom období prináša totálny kolaps dopravy. Vo všeobecnosti je to však miesto malých predajcov a miesto veľkého záujmu o tento tovar zo strany prevažne Slovákov.

Nowy Targ 2017

Čo sa nakupuje a čo sa predáva?

Tento rok je viditeľný ešte väčší dôraz na orientáciu na slovenského zákazníka, než minulý rok a roky predtým. Možno je to aj tým, že už je trhovisko na novom mieste zabývané a tak aj nápisov je viac. Občas zaznie slovenčina z nahrávok, ktoré lákajú do konkrétnych prevádzok. Vidieť viac slovenských nápisov, veď už pri vstupe vás láka veľký nápis „Poľovnícke potreby“. Možnosť platiť eurom je tradične dostupná, pre prichádzajúcich Maďarov  a Čechov je tu však zmenáreň.

Nowy Targ 2017
Nowy Targ 2017

Vo veľkom sa nakupujú šaty, kabáty, obuv. Syrové výrobky už sú neodmysliteľnou súčasťou. Tento rok sú hitom veľké balenia stavebníc, penové puzzle, topánky, aj drevené výrobky. Tradičné sú žiadané krowky a ovčia kožušina. Narazili sme aj na goralské klobúky, ktoré lákali na krásnu cenu 8 €, ale predajca zabudne povedať, že mušle sú z umelej hmoty. Poľský originál s rozdielom dvoch eur je pritom hneď vedľa.

Nowy Targ 2017

Sortiment sa ale veľa krát opakuje. Často čínsky tovar a tiež nepredajné hračky, detské oblečenie a domáce potreby sú často rovnakého strihu, dizajnu a neraz aj ceny. Krowky sú v rovnakých akciách a to 3 balíčky za 5€, pričom tie tri si môžete namiešať z rôznych chutí. Opäť je dobré rozoznávať lacné a práve krowky, ktorých sa táto akcia netýka. Kupujú sa tu aj stromčeky. Skladacie vianočné stromčeky rôznych tvarov, dokonca aj moderné gule, či už nejaký čas populárne kužeľové vianočné stromčeky s už pripravenou výzdobou vopred. Pre váhu a veľkosť ich často berú až ako posledný predmet nákupu.

Nowy Targ 2017
Nowy Targ 2017

Nowy Targ sa na tržnici stále mení, ale pomaly

Novovybudované stavby sa rozširujú. Na niektorých miestach sa to deje akoby improvizovane. Drevené konštrukcie a vnútorné trámové čapy nevynikajú kvalitou, aká je pri drevenej architektúre bežná. Centrálna časť predajnej plochy je ešte stále z časti v rekonštrukcii. Oproti minulému roku je však pieskovanie škár dlažby dokončené, ale plocha stále nestačí. Okraje sú už celkom nepriechodné pre vozíčkarov, alebo pre kočík. Vstupom na tieto časti trhoviska riskujete špinavú obuv a nohavice.

Nowy Targ 2017


Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.