ZN.SK
husia koža, strach, piloerekcia

Piloerekcia je reakciou ľudského tela, inak povedané husia koža

S pojmom piloerekcia sa bežne nestretávame a predsa pomenúva bežnú reakciu ľudského tela. Keď človeku chlpy dupkom stoja, má husiu kožu, postavené chlpy, alebo vám prebehol mráz po chrbte…

Zľavy na wellness pobyty

S pojmom piloerekcia sa bežne nestretávame a predsa pomenúva bežnú reakciu ľudského tela. Keď človeku chlpy dupkom stoja, má husiu kožu, postavené chlpy, alebo vám prebehol mráz po chrbte… tých javov na koži nie je toľko, no názvov pre ne máme ľudových viac. Erekcia je latinský výraz pre vzpriamenie a pilos, ako sa dá očakávať, je pojmom pre chlp.

husia koža, strach, piloerekcia

Piloerekcia

Fyziologická reakcia tela, presnejšie kože, sa inak latinsky nazýva cutis anserina. Piloerekcia nastáva vtedy, keď sa dajú do pohybu pilomotorické svaly pri chĺpkoch. To spôsobí, že sa chĺpky vzpriamia, hoci bežne môžu mať naklonený smer. Piloerekciu je možné spôsobiť emočným, citovým, alebo teplotným javom. Dokonca je zvláštne, že má rovnaké prejavy aj intenzitu pri počutí výnimočnej hudby, sledovaní filmu vyvolávajúcemu emócie, alebo pri cítení chladu.

Mrazivý pocit na pokožke sa týka hlavne celých ramien, stehien a chrbta. Rovnako tak pri pocitoch strachu, ktorý však prichádza s rýchlejším nástupom. Pôsobí rovnako.

Piloerekcia je aj u zvierat a stále je to to isté

Zaujímavosťou je, že, piloerekciu majú aj niektoré zvieratá. Zväčša tie, ktoré majú srsť, prípadne niektoré druhy aj operených zvierat, kde však ide len o podobnosť, nie už v pravom slova zmysle piloerekciu. Najznámejšími zvieratami s piloerekciou sú mačky a psy. U mačiek je dokonca v zahraničí zaužívané pomenovanie pre reakciu srsti „halloweenska mačka“. Môže za to bežný výjav v americkej halloweenskej tradičnej výzdobe, kde čierna mačka stojí vo vystrašenej póze.

Nie u každého zvierať sa ale dá pozorovať a jasne odlíšiť. Je mnoho takých, kde srsť neukáže zmeny, alebo majú príliš hustú krátku srsť.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu