ZN.SK
Pablo Picasso Dáma s hodinkami

Picassov obraz Dáma s hodinkami predali za 140 miliónov dolárov

Picassovo dielo Dáma s hodinkami (Femme à la montre) sa na nedávnej aukcii predalo za neuveriteľných 139,3 miliónov dolárov…

Zľavy na wellness pobyty

Cena umenia sa líši od spôsobu predaja, autora diela, aj jeho jedinečnosti. Ak hovoríme o dielach Pabla Picassa, už samotné meno autora je značkou, ktorá výrazne zvyšuje cenu a vo všeobecnosti akúkoľvek hodnotu diela. Nemôžeme sa preto čudovať, ak sa jeho dielo Dáma s hodinkami (Femme à la montre) na nedávnej aukcii predalo za neuveriteľných 139,3 miliónov dolárov.

Pablo Picasso Dáma s hodinkami

Suma, za ktorú by dokázala malá krajina financovať ročný rozpočet moderného školstva a vedy, alebo postaviť unikátnu vybavenú nemocnicu, zaplatil neznámy kupec. Porazil pritom dvoch ďalších záujemcov v prestížnej aukcnej sieni Sotheby´s, kde predaj prebiehal. Využil tak anonymitu a vyhol sa medializácii a spájaní osoby. Znamená to tak aj to, že minimalizoval riziká spojené s pritiahnutím neželanej pozornosti. Ide totiž o najdrahší obraz, ktorý sa tento rok predal a zároveň druhý najdrahší, ktorý nesie podpis slávneho Picassa.

Dáma s hodinkami a zaujímavosti

Obraz Dáma s hodinkami Picasso namaľoval v roku 1932, v roku, v ktorom vzniklo aj niekoľko ďalších jeho unikátnych obrazov. Dámu s hodinkami v roku 1968 kúpila v newyorskej galérii Emily Fischer Landau, ktorá vo veku 102 rokov zomrela tento rok. Zanechala rozsiahle dedičstvo, ktoré obsahovalo aj ďalšie obrazy významných autorov, vrátane Andyho Warhola, umelca so slovenskými koreňmi. Donedávna visel slávny Picasso v jej spoločenskej miestnosti v priestrannom Manhattanskom byte.

Zaujímavosťou určite je, že na obraze je Marie-Thérèse Walter, ktorá bola maliarskou inšpiráciou pre Picassa aj na inom obraze. Dosiaľ najdrahším Picassovým obrazom je obraz Alžírske ženy, ktorý sa predal za necelých 180 miliónov dolárov v roku 2015. Dovtedy to bol najdrahší obraz predaný v aukcii.  O dva roky neskôr ho prekonal obraz Salvadot Mundi priposovaný Leonardovi da Vincimu predaný za 450 miliónov dolárov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu