ZN.SK
Petrínská rozhledna, Praha

Petřínska rozhľadňa, malá hrdá „Eiffelovka“ nad Prahou

Petřínska rozhľadňa je jeden z najobľúbenejších cieľov turistov, mimo kultúrnohistorické pamiatky. Rozhľadňa je to v pravom slova zmysle.

Petřínska rozhľadňa je jeden z najobľúbenejších cieľov turistov, mimo kultúrnohistorické pamiatky. Rozhľadňa je to v pravom slova zmysle. Ponúka totiž svojmu návštevníkovi rozsiahly výhľad so širokého okolia, v diaľke vidieť aj hrad, no najmä pojem „stovežatá“ tu môžete preveriť a pokojne veže počítať.

Petřínska rozhľadňa, Praha

Z rozhľadne sú viditeľné aj hory. Za dobrého počasia sú rozpoznateľné Krkonoše, hora Říp. Petřínska rozhľadňa siaha do výšky 378 metrov nad morom. To preto, že sama rozhľadňa stojí na hore Petřín. Rozhľadňa je v prevádzke počas celého roka. Len počas zimy je skrátená otváracia doba.

História výstavby

Rozhľadňa na Petříne bola postavená pri príležitosti Zemskej výstavy v roku 1891 aj na základe návrhu Klubu českých turistov. Pri návrhoch sa inšpirovali inými slávnymi vežami vo svete a podobnosť s Eiffelovou vežou tak nie je náhodná. Autormi boli František Prášil a Julius Souček. Výstavba trvala niekoľko mesiacov a na veži vysokej 60 metrov sa spotrebovalo celkovo 175 ton materiálu do nadzemnej konštrukcie. Hlboké základy mali zaistiť stabilitu a dlhú trvácnosť novej atrakcie mesta. Vnútro celej veže ukrýva výťah, ktorý umožňuje rýchly presun do hornej rozhľadne. Samozrejmou alternatívou k výťahu sú schody. Tie vyriešili ako točivé, neustále obchádzajúce stred s výťahovou šachtou.

Foto a viac info: oficiálne stránky http://www.petrinska-rozhledna.cz

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu