Objavili najstaršie verše koránu, zrejme až z čias Mohameda

Objavili najstaršie verše koránu, zrejme až z čias Mohameda

Údajne najstaršie exempláre či časti koránu sa objavili len celkom náhodou na Univerzite v britskom Birminghame. Nachádzali sa medzi zbierkovými predmetmi, ktoré mali byť preskúmané v skupine iných dokumentov. Pri bližšom skúmaní pôvodu a obsahu sa však podarilo odhaliť, že ide o texty koránu, no najväčším prekvapením bolo zisťovanie obdobia, z ktorého pochádzajú. Pomocou rádiouhlíkovej metódy sa podarilo odborníkom zistiť, že môžu pochádzať z obdobia z pred 1730 rokov, teda z rokov okolo roku 600.

Islam a korán

Korán je tvorený zjaveniami proroka Mohameda z rokov 610 a 623, čo znamená, že je vysoko pravdepodobným autorom týchto textov niekto, čo žil v rovnakom období ako samotný Mohamed a pokojne môže ísť o niekoho, kto mohol vidieť proroka na vlastné oči, prípadne priamo zapisoval jeho zjavenia. K písmu písanému na zvieracej koži sa univerzita dostala podobne ako pri mnohých iných predmetoch, ako k pokladom, ktoré mali významnú hodnotu a mali by byť preskúmané. Práve tieto artefakty však nemali žiaden prívlastok, šlo len o text na ktorý sa neviazala žiadna legenda. Ich príbeh o pôvode sa teda zrejme za niekoľko storočí celkom stratil. Vierohodnosti na celom príbehu, hoci zvláštne načasovanému, nahráva aj fakt, že texty boli skúmané moslimskými odborníkmi, nie beťnými nemoslimskými vedcami.

foto: ilustračné

VEDELI STE?
Islam je v skutočnosti náboženstvo vyzývajúce k úcte judaizmu a kresťanstvu. Islamský Alláh je presne rovnaká bytosť ako je kresťanský Boh. Nenávisť voči islamu tkvie najmä v tom, že mnohí si verše z koránu vykladajú inak, opačne a slovám dávajú rôzne významy. Je zvláštne, že často negramotní ľudia si nechajú vysvetliť islam od duchovného. Vykladanie významu koránu a následné smerovanie jeho pochopenia je nakoniec v rukách tých, ktorí ho prednášajú ďalším.


Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Vatican luxusná kniha
Luxusná encyklopédia venovaná Vatikánu od Assouline

Turecko
Dovolenka v Turecku v jeseni: prečo áno a s čím počítať?

Slováci a špeciálna olympiáda 2015
Slovenskí športovci na Špeciálnej olympiáde v Los Angeles 2015

Zavrieť