Údajne najstaršie exempláre či časti koránu sa objavili len celkom náhodou na Univerzite v britskom Birminghame. Nachádzali sa medzi zbierkovými predmetmi, ktoré mali byť preskúmané v skupine iných dokumentov. Pri bližšom skúmaní pôvodu a obsahu sa však podarilo odhaliť, že ide o texty koránu, no najväčším prekvapením bolo zisťovanie obdobia, z ktorého pochádzajú. Pomocou rádiouhlíkovej metódy sa podarilo odborníkom zistiť, že môžu pochádzať z obdobia z pred 1730 rokov, teda z rokov okolo roku 600.
Najstaršie verše koránu
Korán je tvorený zjaveniami proroka Mohameda z rokov 610 a 623. To znamená, že je vysoko pravdepodobným autorom týchto textov niekto, čo žil v rovnakom období ako samotný Mohamed. Pokojne môže ísť o niekoho, kto mohol vidieť proroka na vlastné oči, prípadne priamo zapisoval jeho zjavenia. K písmu písanému na zvieracej koži sa univerzita dostala podobne ako pri mnohých iných predmetoch, ako k pokladom, ktoré mali významnú hodnotu a mali by byť preskúmané. Práve tieto artefakty však nemali žiaden prívlastok, šlo len o text na ktorý sa neviazala žiadna legenda. Ich príbeh o pôvode sa teda zrejme za niekoľko storočí celkom stratil.
Vierohodnosti na celom príbehu, hoci zvláštne načasovanému, nahráva aj fakt, že texty boli skúmané moslimskými odborníkmi, nie bežnými nemoslimskými vedcami. Pohľad na tento objem prináša aj reportáž BBC, ktorú si môžete pozrieť nižšie.
foto: ilustračné
VEDELI STE?
Islam je v skutočnosti náboženstvo vyzývajúce k úcte judaizmu a kresťanstvu. Islamský Alláh je presne rovnaká bytosť ako je kresťanský Boh. Nenávisť voči islamu tkvie najmä v tom, že mnohí menej vzdelaní ľudia si verše z koránu vykladajú inak. Nachádzajú ukryté myšlienky inak a slovám dávajú rôzne významy. Je zvláštne, že často negramotní ľudia si nechajú vysvetliť islam od duchovného. Vykladanie významu koránu a následné smerovanie jeho pochopenia je nakoniec v rukách tých, ktorí ho prednášajú ďalším.