Istropolis má nového majiteľa, spoločne firmy Immocap a YIT

Istropolis má nového majiteľa, spoločne firmy Immocap a YIT

Bratislava, 07. septembra 2017 – Bratislavský ISTROPOLIS má nového majiteľa. Spoločnosti Immocap a YIT spojili sily a založili  spoločný podnik First SPV. Slovenská developerská firma Immocap, ktorá na Trnavskom mýte postavila a v roku 2016 úspešne predala nákupné centrum Central, sa v projekte spojila s medzinárodným developerom YIT, ktorý stojí za viacerými významnými investíciami v Bratislave.

Investori uspeli vo výberovom konaní Jednotného majetkového fonduSúčasťou transakcie je okrem samotnej budovy známej ako kultúrne a kongresové centrum aj pozemok s rozlohou 3,7 hektára, ktorý sa nachádza v mestskej časti Nové mesto a je zároveň na rozhraní mestských častí Ružinov a Staré mesto. Trnavské mýto je jednou z najvýznamnejších dopravných a komunikačných križovatiek v hlavnom meste. V spoločnom podniku sú obe firmy zastúpené rovnakým, 50%-ným podielom. Podľa oboch developerských firiem je Istropolis príležitosťou na vytvorenie moderného multifunkčného priestoru, v ktorom ostane zachovaná aj kultúrno-spoločenská funkcia.

„V tejto chvíli by bolo predčasné hovoriť o konkrétnom zámere, verejnosť budeme priebežne informovať o budúcich krokoch. Projekt, ktorý plánujeme na tomto mieste, bude mestotvorný projekt regionálneho významu. Nehnuteľnosť aj celý  priestor Trnavského mýta je dlhodobo zanedbávaný, zaslúži si revitalizáciu a skvalitnenie a to aj vzhľadom na veľký rozvoj, ktorý nastal v jeho blízkosti v posledných rokoch. Napríklad CENTRAL, rezidenčná výstavba naokolo a v najbližšom čase plánujeme začať revitalizáciu podchodu na Trnavskom mýte,” doplnil Martin Šramko, generálny riaditeľ firmy Immocap.

Istropolis nie je len jedna, verejnosti známa budova, ale je to komplex budov a širšie územie s rozlohou 3,7 hektára  v dlhodobo zanedbávanej časti hlavného mesta.

„Myslíme si, že odpoveď na otázku, aké bude dotknuté územie v budúcnosti, môže vzniknúť len v rámci diskusie všetkých zúčastnených strán. Uvedomujeme si, že lokalita si zaslúži kvalitný mestotvorný projekt regionálneho významu, a v tejto súvislosti uvítame zodpovednú, širokú diskusiu s prispením tak odbornej, ako aj laickej verejnosti,” povedal Milan Murcko, generálny riaditeľ YIT na Slovensku.

Istropolis v spoločnom podniku

V rámci prvých krokov začne spoločný podnik First SPV, s preberaním majetku  a s podrobnou analýzou, ako aj s prípravnými prácami.  Následne aj vyhlásením medzinárodnej architektonickej súťaže.

O spoločnosti Immocap

Immocap Group, a. s., so svojimi viac ako 20-ročnými skúsenosťami patrí k najväčším developerským spoločnostiam na Slovensku. Kľúčovým projektom firmy bol okrem iného multifunkčný komplex Central, ktorý sa stal prvým „zeleným“ multifunkčným projektom na Slovensku a získal prestížny ekologický certifikát LEED. V transakcii, ktorá bola jednou z najväčších v regióne CEE za rok 2016, predal Immocap  nákupné centrum Central renomovanému realitnému fondu Allianz, tri roky predtým predali realitnému fondu Tatra Asset Management administratívny komplex.  K prvým developerským aktivitám firmy patrila výstavba troch biznis centier v administratívnej zóne na Plynárskej ulici v Bratislave. Immocap svoje aktivity rozšíril aj do Maďarska, kde v Budapešti vlastnil jedno z najvýznamnejších administratívnych centier Buda Square. Do portfólia Immocap Group, a.s. patrí aj výstavba 134 rodinných domov pri Bratislave a projekt Bana Park v Piešťanoch. V súčasnosti má v portfóliu v rôznych štádiách viacero projektov komerčného aj rezidenčného charakteru a pripravuje aj revitalizáciu podchodu na Trnavskom Mýte.

Trnavské mýto pri budove Istropolis, Bratislava

Foto: Podchod na Trnavskom mýte, blízko budovy Istropolis

Developerská firma Immocap vždy kládla dôraz na rešpektovanie prostredia, v ktorom pôsobí a svoje ciele sa snaží realizovať s ohľadom na záujmy verejnosti a komunity. Pri všetkých aktuálnych projektoch berie do úvahy ekologický aspekt a udržateľnosť. Súčasťou jej stratégie je využívať nízkoenergetické riešenia a rozvíjať „zelené“ aspekty v oblasti developmentu.  – www.immocap.sk

O spoločnosti YIT

S viac ako storočnou tradíciou je YIT (www.yit.sk) najväčšou stavebnou a developerskou spoločnosťou vo Fínsku. Jej ambíciou je byť vždy o krok vpred a udržiavať si vysoký štandard starostlivosti o klientov, partnerov a zamestnancov v 8 krajinách Európy. Na Slovensku pôsobí od roku 2010 a pod hlavičkou YIT Slovakia realizuje v Bratislave obytné komplexy TAMMI Dúbravka, NUPPU v Ružinove, STEIN2 v Starom Meste a bytový dom PARI v Ružinove. Aktuálne pripravuje aj projekt premeny areálu bývalej Bratislavskej cvernovej továrne na živú mestskú štvrť, vrátane pamiatkovej obnovy národnej kultúrnej pamiatky Pradiarne. Ukončené projekty Tarjanne Dúbravka a Byty Villinki boli ocenené cenou CIJ Awards za najlepší rezidenčný projekt. Spoločnosť v rokoch 2014 – 17 štyrikrát v rade získala ocenenie ASB Developer roka a raz cenu ASB Stavebná firma roka.


Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.