Násťročná mládež chľastá cez školu aj cez prázdniny

Násťročná mládež chlastá cez školu aj cez prázdniny

Už je tomu niekoľko rokov, čo je pomerne trendová záležitosť chlastať už od prvého ročníka na strednej škole, alebo ešte skôr. Kto chľastá a má na to v tomto veku, je v určitých kruhoch frajer. Dnes mnohí dospelí si spomenú na tieto časy, v ktorých mali najvyššie postavenie všetci tí, ktorí dokázali zvládnuť „koniferku“ s ďalším mixom bez akýchkoľvek následkov. Až v dospelosti sa priority aj medzi týmito ľuďmi trochu menia a nastupujú oveľa logickejšie vlastnosti, ktoré osobnosť človeka pozdvihnú. Vo veku od 15 rokov je však v kolektívoch aj súčasných detí častou náplňou voľného času pijatika a dostať sa k nej je veľmi jednoduché. Je pritom celkom jedno, či sú práve prázdniny, alebo škola. Kým cez prázdniny má mládež voľnosť, počas školského roka sa po „trápení“ v škole veľmi často hľadá dôvod na oslavu, s ktorým sa všetko lepšie zvláda.

pivo chľast a alkohol

Byť out sa nevypláca
Sú to priatelia, pod ktorých chceným aj nechceným tlakom sa odhodlajú vyskúšať alkohol a nesklamať aj menej skúsení ľudia. Práve oni nechcú byť pozadu a nevyzerať ako strachopud. Byť súčasťou partie, súčasťou klubu tých, ktorí majú na „školskom dvore“ vyššie a lepšie postavenie, je vždy lákavé. Vyhýbať sa kolektívnym stretávkam v baroch sa nemusí oplatiť pre ďalšie fungovanie. Žiaľ. Takto to funguje aj dnes.

Cesta k alkoholu je veľmi ľahká
Dostať sa k alkoholu dnes nie je nijako komplikované. Nálezy doma, pomoc staršieho súrodenca, alebo pomoc niekoho kohokoľvek na ulici je veľmi rýchlym spôsobom. Je mnoho detí, ktoré si chľast dokážu kúpiť v obchode bez akéhokoľvek problému. Sú dokonca predajne, kde ani netušia, že bežný radler nie je citrónové nealkoholické pivo, ale naozaj obsahuje alkohol. V baroch sa pri jednom stole neraz nájde osemnástka, ktorá ťahá celý stôl a tak čašníka kryje svedomie aj zákon, hoci zvracajúca šestnátka pod stolom svedčí o úplne inom spotrebiteľovi.

Chatovačka
Každá dobre organizovaná chatovačka sa rozdeľuje na 1. Až do dna, alebo 2. Istý pich. To ste nevedeli? Nie, klasická chatovačka u neplnoletých bez rodičov ani nemôže byť o priateľstve, gitare, speve pri ohníku, ani o jedno mladí v skupinke nemajú záujem. Príprava chatovačky pozostáva z postupného zhromažďovania alkoholu, odlievania tatkovej pálenky a dolievania vody a občas sa nezabúda ani na klasické jedlo. Brzda, chlieb, pašteky, sáčkové polievky, durex, klobásky a slanina. To nie sú len prázdniny, ale aj bežné piatky.

Verejné tajomstvo
Tento článok nie je žiadnou novinkou a ani neodhaľuje nič neznáme. Ako barman som sa niekoľko rokov stretával s ožratými deckami a objednávkami na osloveného chlapíka, či plnoletého fagana, ktorý objednával 8 pív v jeden moment naozaj „pre seba“. Najviac zvratkov, mdlôb, agresivity a bitiek máte možnosť odsledovať si na 16 ročných deckách, ktoré nie len že nepoznajú mieru, pri chľastaní nerozmýšľajú a v prvom rade je pre nich dôležité postavenie v skupinke a udržanie kroku. U niektorých ide o životný štýl a minimum rizík, ktoré by mali mládež postihnúť doma pri návrate v stave pod obraz boží. Keď nie je dôvod sa niečoho báť, potom nie je dôvod sa obmedzovať. Stále však nie je reč o závislostiach, do ktorých tento problém prerastá a pri veľkej záľube v pijatike rastie nie len závislosť, ale aj odolnosť. A na alkohol odolný človek je aj v dospelosti v niektorých kolektívoch pokladaný za frajera, pomaly až za nadčloveka.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.