Externé štúdium vysokej školy sa má skrátiť. Skončí tak nezmysel pre Mgr.

Externé štúdium vysokej školy sa má skrátiť. Skončí tak nezmysel pre Mgr.

Minister školstva Branislav Gröhling avizoval skrátenie externého štúdia na vysokých školách na Slovensku. Ide o zásadnú informáciu, ktorá zmení podmienky a najmä trvanie štúdia externou formou. Len pred niekoľkými rokmi totiž externé štúdium prešlo zmenami. Štúdium externou formou bolo považované za menej kvalitné a preto bol zavedený jeden rok navyše pri štúdiu na magisterskom stupni.

Externé štúdium na vysokej škole, článok

Pred pár rokmi externé štúdium pre Mgr. predĺžili

Bakalársky stupeň zostal na troch rokoch pri forme externého štúdia, no magisterský stupeň sa predĺžil z dvoch rokov na tri roky. Výsledok? Mnoho učebných odborov nemalo ako pridať nové predmety a najmä ani nemohlo obohatiť štúdium niečím k odboru a samotnému štúdiu. Tou najzásadnejšou skutočnosťou bolo, že školy síce natiahli štúdium magisterského stupňa, ale rovnako tak dali žiakom celý tento jeden rok zaplatiť. Pred zavedením týchto zmien školy často informovali študentov, že platba by sa mala znížiť. Boli to otázky najmä študentov v tom čase študujúcich ešte na bakalárskom stupni so zámerom pokračovať na stupeň magisterský.

Avizované zmeny prinesú návrat k pôvodným dvom rokom

Externí študenti budú môcť onedlho opäť študovať magisterský stupeň vysokoškolského vzdelania s titulom Mgr. 2 roky tak ako tomu bolo v minulosti. Branislav Gröhling pritom prišiel s múdrou myšlienkou zmeny. To poukazuje na fakt, že nie počet rokov, ale samotná škola a obsah vzdelávania určujú, či je vzdelávanie kvalitné, alebo nedostatočné. Vzdelávanie počas navýšeného roka neprinieslo v žiadnom nami skúmanom odbore za posledný rok nič pozorovateľné ako zmena v kvalite. Neprinieslo zvýšenú kvalitu. Prinieslo skôr skomplikovanie štúdia učiteľom, školám, organizačným oblastiam fungovania škôl. Žiakom prinieslo platby za dva semestre, ktoré vôbec mať nemuseli.

Rok navyše sa z pohľadu dotknutých študentov nemal ako osvedčiť. Najmä predĺženie štúdia len spôsobilo ťažkosti, keď sa niektoré ročníky odrazu museli učiť na štátnice nie dvojročné učivo, ale až trojročné učivo (nejde pritom o objem, ale o vek učiva a jeho aktuálnosť, čo je pri niektorých odboroch problém). Jediným šťastím pre týchto študentov, respektíve akousi drobnou satisfakciou mohli byť štátnice robené diaľkovou formou. Vtedy mohli študenti odpovedať z vlastného bytu, domu, prenajatej izby a odpadol tak stres zo školského prostredia / akademickej pôdy.

zdroj: o skrátení informovali aktuality.sk odvolávajúc sa na rozhovor TASR.


Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
gaštanové pyré
Recept na gaštanové pyré: postup a príprava

S.O.S Senior charitatívna 0 eurová bankovka
15. septembra spustia online predaj charitatívnej 0 eur bankovky

Zimomravenie Banská Štiavnica 2018
Banská Štiavnica pozýva na Zimomravenie 2018: program podujatia

Zavrieť