ZN.SK
Hubbard a dianetika

Na Bibliotéke tlačenice o zľavnené knihy aj sekty

Na bibliotéke, knižnom podujatí roka, sme objavili mnoho zaujímavých stánkov, vydavateľstiev, ale tiež sekty a ich náboženské stánky.

Sobotný deň na knižnom podujatí roka Bibliotéka 2015 patril nepochybne medzi tie najrušnejšie. Nenechali sme si preto ujsť ani v tento deň návštevu bratislavskej Incheby aj preto, že sortiment kníh sa pomaly mení a niektoré stánky ich dopĺňajú o iné. Umožní to tak nájsť nové a nové inšpirácie na vianočné darčeky. Aké javy priniesla sobota?

Najvyťaženejšie stánky boli nepochybne Slovart a IKAR
Množstvo ľudí sa nachádzalo počas 13:00 aj 15:00 v dvoch stánkoch. Slovart lákal na niekoľko zaujímavých kultúrnych kníh a tituly, ktoré sa inde nenachádzajú. Mnoho ľudí križovalo uličky a tvorilo rad pri jednej pokladni. Ešte viac ho však prekonával stánok vydavateľstva IKAR, kde bol pohyb ešte pomalší pre vysoký nápor. Vysoký záujem ľudia prejavujú o novinky, no k svojej atmosfére prispel aj Jozef Banáš, ktorý sa v strede stánku vydavateľstva objavil a každému zákazníkovi so záujmom o podpis autora knižnej novinky Dementi, alebo aj iných jeho kníh, mohol v prosbe vyhovieť. V tomto prípade sme to využili aj my. Najzaujímavejšie ceny spolu so stánkom IKAR prinieslo aj vydavateľstvo Matice slovenskej. Kvalitou kníh zaujalo vydavateľstvo Príroda, najmä knihami okolo Slovenských povestí s mäkkou obálkou.

Sekty na Bibliotéke
To, že sa na Bibliotéke objavilo naozaj veľa vydavateľstiev, zrejme umožnilo prepchať sa sem aj vydavateľstvám menej známym. Dokonca dalo by sa povedať spoločensky riskantným, alebo len takým, ktoré môžu zneistiť. Kniha, ktorú s nadsadením môžeme nazvať ako „bibliu“ scientologickej cirkvi, sa tu výrazne prezentuje s letákmi, láka ľudí dnu a ani nemajú poňatia nič o tom, že ide o náboženskú literatúru. Že ide o scientológiu pochopí návštevník až vtedy, keď má nejaké znalosti o „vodcovi Ronovi Hubbardovi“. Výrazné ohnivé letáky s jedinou knihou však pôsobia zvláštnym dojmom.

Hubbard a dianetika

Všetky ostatné stánky totiž prezentujú viac kníh, len dva stánky jedinú knihu. Ten menší s jedinou knihou sa nachádza neďaleko, no ide o spirituálnu literatúru. Ďalším zaujímavým prekvapením je stánok literatúry Svedkov Jehovových a stánok Strážna veža. Nenatrafíte tak na nich v podchodoch, kde sa miesia ľudia a príliš nefúka, ale už aj na Bibliotéke. Bolo to skrátka prekvapením.

Zábava aj pre deti
Na deti myslelo viacero stánkov. Pri vstupe do reštaurácie sa nachádzal detský kútik s hračkami, aj retro hračkami. Na celkom druhej strane plochy sa nachádzal veľký stánok so stolovými hrami rôznych veľkostí, cien aj tvarov. V týchto miestach potešila časť s výučbou prvej pomoci najmenších. Deti si tak mohli vyskúšať, ako zachrániť život a ako môžu pomôcť pokojne aj dospelému na trenažérovi. Nejeden stánok však ponúka aj literatúru pre deti, pekný výber kníh pre nich je v stánku Svojtka, ktorý pôsobí akvárkovým dojmom a tiež patrí medzi tlačenicové.
Posledným dňom tohtoročnej bibliotéky je Nedeľa 8. novembra 2015

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu