ZN.SK
kokosový orech

Kokosový olej ako súčasný trend: aké sú zdravotné účinky?

Kokosový olej je ľahko stráviteľný, aj keď sa trávi postupne, no energiu tým tiež telu dodáva dlhodobo. Nedráždi pankreas a ani žlčník…

Kokosový olej rozpútal šialenstvo. Zopár článkov, ktoré písali o tomto prírodnom zázraku, preháňali jeden cez druhý. Zľavové portály odrazu prejavili záujem o produkt rôznych drobných firiem, ktoré prišli s dodávkou kokosového oleja, pretože ľudia sa začali o tento sortiment zaujímať. Je však naozaj kokosový olej tak zázračný a prínosný, ako sa hovorí a píšu niektoré články v „lajfstajlových“ magazínoch?

kokosový orech

Mlieko, olej, či voda
Nie, nemýľte si kokosovú vodu v kokose s kokosovým olejom či mliekom. Je to niečo celkom iné. Od socializmu si celý národ myslí, že po rozbití orecha vyteká kokosové mlieko. V skutočnosti však v bežných domácich podmienkach z dovážaných orechov nezískate kokosové mlieko, jedine ak len kokosovú vodu. Neskysnutý nie príliš starý orech vám dodá len bielu dužinu a čistú kokoskovú vodu, mimoriadne čistú a vhodnú pre osvieženie v horúcich častiach sveta. Kokosovej vode sme sa už v našom bývalom magazíne venovali viac a spomenuli aj zásadný fakt, že ňou dopĺňali chýbajúcu krv vojakom v Pacifiku, keď nebolo dostatok transfúzii. Kokosová voda je najčistejšia tekutina, ktorú v prírode nájdete. Z jednoduchého dôvodu – kým voda prejde od koreňou celou drevenou palmou až do plodu, čo myslíte, koľko škodlivín zachytí celý kmeň palmy? Kokosové mlieko je zase biela hustejšia látka, ktorá nachádza využitie v zdravej výžive a v cukrárstve. Nemôže však ísť o náhradu klasického mlieka. Ale čo olej?

Kokosový olej je údajne veľkým zázrakom

Pomerne drahý výrobok sa využíva v kozmetike aj v potravinárstve. Je zvláštne, že oleje pripravené pre masáže niektorí Slováci vlievajú aj do potravín. Občas by pritom nezaškodilo čítať zadné etikety prípravkov, ktoré sú v prevažnej väčšine s cudzojazyčnými textami.

Zdravotné účinky
Existujú dva tábory, žiadne poriadne overené štúdie, ktoré by vydali jendoznačný názor na kokosový olej, ale množstvo portálov a babských rád. Práve to nie je ideálna pôda, ktorej možno plne dôverovať. Jedna časť ľudí nedá na kokosový olej dopustiť. Kokosový olej je podľa týchto názorov ľahko stráviteľný, aj keď sa trávi postupne, no energiu tým tiež telu dodáva dlhodobo. Nedráždi pankreas a ani žlčník. Netvorí tuk, ktorý by sa v tele ukladal a tak sa neho nedá pribrať. Už to značí, že má niekoľko výhod oproti iným olejom a masti. Tie určite patria do jedálnička pri tepelnej príprave hrubého mäsa. Použiť ho však pri tepelnej úprave jemných rýb, šalátov, ľahších vyprážaných jedál, znamená znížiť určitú škodlivosť niektorých látok v potravine ako takej. Je bohatý na vitamíny A, C a E len ak ide o olej lisovaný za studena. S výživovou hodnotou a tými najlepšími vlastnosťami neoplýva olej tepelne spracovaný.

Predstavuje výnimočnú výživu pre mozog, priaznivý účinok má aj na štítnu žľazu, ba čo je oveľa prekvapujúce, klasický jedlý kokosový olej si môžete pokojne natrieť na pokožku. To hlavné, čomu kokosový olej vďačí za svoju medializáciu a záujem je jeho všestranné použitie aj v domácej kozmetike. Jeho nanášanie na pokožku pôsobí proti vráskam a údajne ich dokáže na jemnej pokožke vyhladiť. Druhý názor nepopiera dobré účinky, no často spomína nedôveru k preháňaniu. Veď všestranný zázrak to predsa byť nemôže.

To, čo je naozaj viditeľné a jasné aj bez hlbokých štúdií je priaznivý vplyv na pokožku. Dodáva výživu a obmedzuje rozširovanie mykotických ochorení, inak povedané plesniam a opakovaným infekciám. Napomáha aj veľmi suchej pokožke, zvláčňuje ju a vyživuje. Vstrebáva sa totiž do pokožky rýchlo a nenecháva na nej povlaky, ktoré by, napríklad tak ako mnohé masážne oleje, znečisťujúce oblečenie, či poťahy sedačky, zanechali mastné stopy. Pozor, sú oleje, ktoré môžu toto pravidlo celkom porušiť. Sú totiž aj také, ktoré tak rýchle vstrebávanie nemajú. Pomáha pri hojení rezných rán. Dokonca sa hovorí, že môže pomôcť pri opaľovaní. Dokáže údajne chrániť pokožku proti slnečnému žiareniu tak, ako bežný slabší opaľovací krém a to aj bez všetkej tej chémie, ktorú azda každý opaľovací bohato obsahuje.

Ani tu sa však netreba unáhliť. Neberte hneď všetok tovar a neverte hneď všetkým radám, ktoré vám budú o tomto prírodnom zázraku tvrdiť. Nedokáže čistiť gumové šmuhy na podlahe lepšie ako rovnaké pohyby handričky bez akejkoľvek látky, ani nepomáha pri liečení neplodnosti. Neznamená, že čím je drahší, tým je kvalitnejší. Dajte na recenzie a odporúčania priateľov, odborníkov.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu