Mužská neplodnosť a znížená tvorba spermií: čo ju spôsobuje? - Zaujímavé novinky ZN.SK

Mužská neplodnosť a znížená tvorba spermií: čo ju spôsobuje?

Mužská neplodnosť. Americký národný zdravotný ústav prišiel podľa ich novej štúdie k novým poznaniam jej príčin. Neplodnosť a produkcia kvalitných spermií je podmienená viacerými vplyvmi, no podľa nich výrazne prispieva k problémom aj pracovný stres a celkovo preťažovanie organizmu. V takom prípade sa totiž vytvára menej pohlavného hormónu testosterónu. Ich výskum dokázal, že muži s viac náročnou a stresujúcou prácou trpia zníženou kvalitou spermií. Vedci skúmali necelých 5 stoviek mužov vo veku okolo 32 rokov, pričom sa zamerali na skúmanie kvalitu, tvar a pohyblivosť spermií.

Dieťa, bábätko v článku mužská neplodnosť

Mužská neplodnosť a jej ďalšie dôvody

Znížená kvalita a pohyblivosť spermií je jeden z najvážnejších dôsledkov modernej doby. Čoskoro môže prísť obdobie, kedy sa schopnosť človeka rozmnožovať zastaví práve pre zlyhanie základných funkcií pohlavných buniek. Zachovajú si ju len tie národy a tí muži, ktorí sa vyhli vplyvom a stresu. Mužská neplodnosť tak zostane vecou ľudí, ktorí idú s dobou a nestíhajú venovať čas lepšej životospráve. Mužské bunky ovplyvňuje životný štýl, tesná spodná bielizeň neumožňujúca odvádzanie tepla. Prílišné zahrievanie semenníkov znižujú tvorbu spermií. Problém môže byť aj pri používaní notebooku v sede, kedy niektoré procesory vydávajú prílišné teplo. Ďalšími faktormi sú nezdravá strava, málo pohybu a vysoký krvný tlak. Práve ľudia trpiaci na vysoký krvný tlak majú dokázanú zníženú schopnosť produkovať kvalitné spermie.

Fajčiari na tom nie sú dobre aj v tomto prípade. Fajčenie je preukázané ako faktor pri mnohých ochoreniach a výnimkou nie je ani plodnosť. Určite je preto dobré spraviť pre vlastnú budúcnosť niekoľko vecí. Prestať fajčiť, začať sa viac hýbať a zdravšie jesť. Ak túto kombináciu zakončíte menej stresujúcou prácou, alebo uvoľnenejšou sebakontrolou emócií a pripúšťania si vecí v inak stresujúcej práci, dá sa mnohé zmeniť.

Príčiny neplodnosti je nutné riešiť s odborníkmi

Akúkoľvek príčinu neplodnosti je dobré riešiť s odborníkmi. Dokáže tak vylúčiť niektoré vážnejšie príčiny, alebo dokonca rakovinu. Ak ste si vedomí svojho životného štýlu a chýb, dá sa začať. Pokračujúce ťažkosti už sú vecou odborníka. Centier asistovanej reprodukcie, urológa, alebo rodičovskej poradne. Nie vždy je v neplodnom manželstve na vine žena, preto je dobré venovať tomu pozornosť spoločne.

Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Katedrála Sv. Víta, Praha
Katedrála Sv. Víta, hrobka kráľov a symbol Pražského hradu

Nórsky Isegran
JOJ plánuje vlastnú farmársku reality show Návštevníci, nestačilo

klávesnica počítača
Ako napísať české písmená Ě ě Ů ů Ř ř na klávesnici?

Zavrieť