ZN.SK
Dieťa, bábätko

Mužská neplodnosť a znížená tvorba spermií: čo ju spôsobuje?

Znížená kvalita a pohyblivosť spermií je jeden z najvážnejších dôsledkov modernej doby. Mužská neplodnosť je problém, ktorý sa však dá často riešiť.

Mužská neplodnosť. Americký národný zdravotný ústav prišiel podľa ich novej štúdie k novým poznaniam jej príčin. Neplodnosť a produkcia kvalitných spermií je podmienená viacerými vplyvmi, no podľa nich výrazne prispieva k problémom aj pracovný stres a celkovo preťažovanie organizmu. V takom prípade sa totiž vytvára menej pohlavného hormónu testosterónu. Ich výskum dokázal, že muži s viac náročnou a stresujúcou prácou trpia zníženou kvalitou spermií. Vedci skúmali necelých 5 stoviek mužov vo veku okolo 32 rokov, pričom sa zamerali na skúmanie kvalitu, tvar a pohyblivosť spermií.

Dieťa, bábätko v článku mužská neplodnosť

Mužská neplodnosť a jej ďalšie dôvody

Znížená kvalita a pohyblivosť spermií je jeden z najvážnejších dôsledkov modernej doby. Čoskoro môže prísť obdobie, kedy sa schopnosť človeka rozmnožovať zastaví práve pre zlyhanie základných funkcií pohlavných buniek. Zachovajú si ju len tie národy a tí muži, ktorí sa vyhli vplyvom a stresu. Mužská neplodnosť tak zostane vecou ľudí, ktorí idú s dobou a nestíhajú venovať čas lepšej životospráve. Mužské bunky ovplyvňuje životný štýl, tesná spodná bielizeň neumožňujúca odvádzanie tepla. Prílišné zahrievanie semenníkov znižujú tvorbu spermií. Problém môže byť aj pri používaní notebooku v sede, kedy niektoré procesory vydávajú prílišné teplo. Ďalšími faktormi sú nezdravá strava, málo pohybu a vysoký krvný tlak. Práve ľudia trpiaci na vysoký krvný tlak majú dokázanú zníženú schopnosť produkovať kvalitné spermie.

Fajčiari na tom nie sú dobre aj v tomto prípade. Fajčenie je preukázané ako faktor pri mnohých ochoreniach a výnimkou nie je ani plodnosť. Určite je preto dobré spraviť pre vlastnú budúcnosť niekoľko vecí. Prestať fajčiť, začať sa viac hýbať a zdravšie jesť. Ak túto kombináciu zakončíte menej stresujúcou prácou, alebo uvoľnenejšou sebakontrolou emócií a pripúšťania si vecí v inak stresujúcej práci, dá sa mnohé zmeniť.

Príčiny neplodnosti je nutné riešiť s odborníkmi

Akúkoľvek príčinu neplodnosti je dobré riešiť s odborníkmi. Dokáže tak vylúčiť niektoré vážnejšie príčiny, alebo dokonca rakovinu. Ak ste si vedomí svojho životného štýlu a chýb, dá sa začať. Pokračujúce ťažkosti už sú vecou odborníka. Centier asistovanej reprodukcie, urológa, alebo rodičovskej poradne. Nie vždy je v neplodnom manželstve na vine žena, preto je dobré venovať tomu pozornosť spoločne.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu