ZN.SK
Diaľnica

Rakúsko pripravuje na rok 2018 digitálne diaľničné známky

V Rakúsku ministerstvo dopravy pripravuje pre rok 2018 nové diaľničné známky už ako digitálne. Zachovajú pritom aj pôvodné nálepkové.

V Rakúsku ministerstvo dopravy pripravuje pre rok 2018 nové diaľničné známky už v digitálnej podobe. Zaujímavosťou je, že budú fungovať súčasne s nálepkami. Kým na Slovensku sa zaviedli len digitálne, v Rakúsku budú súčasne oba druhy.

Diaľnica v Rakúsku bude mať digitálne známky

Digitálne aj klasické súčasne

Digitálne budú prístupné pre nákup cez internet a pri prepise vozidla na iného majiteľa bude možné upraviť údaje evidované ku konkrétnej digitálnej diaľničnej známke. V predaji bude nový druh diaľničnej známky od 1. decembra. Minister dopravy Jörg Leichtfried (SPÖ) uvedenie nového typu známky komentoval slovami, že každý, čo už nechce škriabať okno od starej nálepky, bude mať alternatívu.

Novinky a vylepšenia pri nákupe diaľničnej známky

Keďže rakúske cesty využívajú aj zahraniční cestovatelia a motoristi, systém bude prístupný aj v cudzích jazykoch. Dostupný tak bude napríklad v angličtine, alebo češtine, čo bude Slovákom celkom postačovať. Digitálne aj klasické budú rovnako drahé a tiež s rovnakou platnosťou. Zostávajú štandardom platnosti 10 dní, mesiac a rok. Podľa niektorých zahraničných zdrojov ju bude možné zaplatiť nie iba platobnou kartou, ale aj Paypalom, čo poteší najmä mladšiu a internetovo aktívnejšiu generáciu. Do decembra je ešte dostatok času, takže potvrdenie tejto informácie je otázkou času. Podľa prvých informácií sa na pumpách budú dať kúpiť len klasické nálepkové známky. To platí aj pre zahraničné pumpy.

Pokuta za jazdu po diaľnici bez diaľničnej známky je 120 EUR. V Rakúsku musia vlastniť nálepku aj motorky. Pokuta pre motorkárov je 65 EUR. Známka sa bude dať kúpiť na stránkach rakúskej diaľničnej spoločnosti ASFINAG.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu