Modranská keramika: Slovenská ľudová majolika si pripomína 140 rokov

Modranská keramika: Slovenská ľudová majolika si pripomína 140 rokov

Azda nie je v širšom okolí známejšej keramiky, ktorá by sa spájala so Slovenskom a konkrétne s konkrétnym mestom. Modranská keramika – ľudová majolika je významnou súčasťou našej kultúry, histórie a v mnohých smeroch je veľkou zaujímavosťou. Modra totiž vyniká vinárskou tradíciou, prepojením na osobnosť Ľudovíta Štúra či filmového sváka Ragana, v moderných časoch kávou Ebenica, no s ohľadom na kultúrny význam je to práve majolika. Nezameniteľná zdobená keramika na bielej glazúre, ktorej florálne motívy ľahko odlíšime od iných keramík z celého sveta. No nie sú to len kvety, lístočky, alebo strapce hrozna, ale aj oveľa zložitejšie vzory.

Modranská ľudová majolika, ľudová keramika

Modranská majolika je oveľa viac, ako len dizajn váz, džbánov, tanierov a ďalších kúskov (napríklad vajíčok), ktoré mnohí po celé generácie máme vo svojich kuchyniach a chalupách.

Majstri remesla a vzory

Majolika vychádza z dedičstva habánov, kultúry prisťahovalcov z nemecky hovoriacich krajín, ktorí pre náboženskú neslobodu našli útočisko od Moravy po Záhorie. Vyznačovali sa charakteristickou architektúrou dvorov a vynikali sebestačnosťou v rámci takpovediac uzavretého spoločenstva. Práve ich hrnčiarske umenie bolo základom pre to, čo poznáme ako majolika. Dodnes sa zachovali pôvodné habánske vzory, predovšetkým pre záujem samotnej majoliky ich uchovať pre budúce generácie.

Pred 140 rokmi vznikla Slovenská ľudová majolika, podnik, ktorý v podstate iba s krátkymi technickými prestávkami funguje dodnes. Za tie roky v sebe sústredil najvýznamnejších majstrov svojho remesla a uchovával mnohé pôvodné vzory bez zmeny. Udalosti, významné míľniky v histórii keramiky, ale aj jednotlivé významné mená umelcov a majstrov, približuje dôležitá publikácia Agáty Petrakovičovej Šikulovej s názvom Slovenská ľudová majolika v Modre. Zaujímavosťou tejto knihy je, že si pri jej kúpe môžete vybrať jej obálku. Majú ju totiž v štyroch dekoroch. Tých, ktoré sú obsiahnuté aj na samotnej keramike.

Podujatia v Modre, ktoré si toto výročie pripomínajú

Od roku 1883 je to už 140 rokov od založenia slovenského podniku na výrobu keramiky. Bez presného mesiaca sa tak táto pripomienka ale aj oslava spája hneď s niekoľkými podujatiami v meste Modra. V meste významom pre vinársku tradíciu, ochutnávky, kde sa priam žiada využitie modranských džbánov, krčahov aj pohárov. Nemožno sa preto čudovať, že toto spojenie udržiavajú nie len Modrania, ale ešte aj mnohé oveľa vzdialenejšie domácnosti. S majolikou sa budú tento rok spájať:

Modranská ľudová majolika, ľudová keramika

Slávnosť hliny – keramická Modra

  • Dátum: 12. a 13. mája 2023
  • Organizátori: OZ Modranská Beseda, Mesto Modra, SNM – Múzeum Ľudovíta Štúra, Múzeum slovenskej keramickej plastiky a modranskí keramikári
  • Podtitul: Etnografi, múzejníci a keramici ako dokumentátori histórie keramickej výroby v stredoeurópskom priestore
  • Program: Majolikové dekory na Súkenníckej ulici, program, ukážky, súťaže a pod. V priestoroch modranskej keramickej dielne budú otvorené dvere – tvorivé dielne.

Letné sympózium majoliky

  • Dátum: september 2023
  • Program: týždeň spolupráce študentov ŠUP a profesionálnych i amatérskych výtvarníkov a keramikárov.

Modranské vinobranie

  • Dátum: 8.-9. september
  • Výstava 140 rokov Slovenskej ľudovej majoliky v Slovenskom národnom múzeu – Múzeu slovenskej keramickej plastiky
  • Výstava Juraj Hanulík – majster ľudovej umeleckej výroby 2022 (vo výstavných priestoroch v Slovenskej ľudovej majolike)
  • Deň otvorených dverí vo výrobe majoliky počas vinobrania

Modranská ľudová majolika, ľudová keramika

Viac je možné nájsť aj na sociálnych sieťach modranskej majoliky: facebook.com/majolikamodra/

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.