ZN.SK
zima šál nádcha

Ako uvoľniť upchatý nos od hlienov: podomácky a bez liekov

Domáce recepty pre prvú pomoc, ako uvoľniť upchatý plný nos. Voľné dýchanie je na nezaplatenie. Zaberá napr. týchto pár postupov bez liekov

Upchatý nos nie je nič príjemné. O to viac, ak musí človek fungovať, pracovať, existovať. Uvoľniť nos od hlienov, alebo ak chcete – sopľou, pomocou domácich postupov bez liekov možno niektorými spôsobmi viac a inými menej účinnejšie. Sople či hlieny, ktoré sa nahromadili v nosovej dutine, musia odísť. Ideálne hromadne nosom, pretože priebežne stekajú do hrdla a do žalúdku, čoho predstava nie je nijako vábna.

zima šál nádcha

Docieliť to môžeme v prvom rade tak, že zmeníme konzistenciu hustoty hlienov, alebo podporíme tvorbu nových tekutejších. Ak nemáme žiadne lieky, nemáme si ich kde kúpiť alebo sa im len z nejakého presvedčenia vyhýbame, dá sa to nasledovnými spôsobmi. S ohľadom na dlhoročné pozorovania sa článok nevyhýba kritike niektorých predsudkov.

Ako uvoľniť nos bez liekov?

Naparovanie

Po celé generácie osvedčený spôsob, aj keď nie pre modernú dobu obľúbený. Počas naparovania vám ujde seriál, nemôžete čumieť do mobilu a zväčša pre mnohé ženy je to neprijateľný spôsob pre rozmazaný makeup, príliš červenú tvár, alebo pokrútené vlasy od vlhkosti. Pritom generáciami osvedčený spôsob. Stačí pritom rozohriať kastról s vodou do bodu varu, potom preložiť na drevenú dosku, alebo preliať do iného kvôli popáleniu, ak je naparovaný dieťa.

Do odstátej horúcej vody vysypeme harmanček, alebo éterické oleje (pár kvapiek). Skloňte sa nad uterákom a prekryte uterákom. Dajte si 10 minút a nechajte odkvapkávač zvlhčené tekuté hlieny rovno do hrnca. Hlavne nie vťahovať do seba.  Éterické oleje síce zväčša využitie nemajú, ale ak už raz budete kupovať, nejaký v zásobe stačí. Nájdete ich aj na etabletka.sk, či benulekaren.sk

Horúci kúpeľ

Dlhší pobyt v kúpeľni alebo sprche môže pomôcť uvoľniť upchatý nos. Je to v samotnom vlhkom vzduchu a jeho teplote zohriatej teplou vodou. Vlhký vzduch zmierňuje prejavy zápalov, lepšie uvoľňujú dýchanie a ak k tomu pridáme nejakú aromaterapiu, znovu éterické oleje, máme o účinok navyše. Dýchanie je však voľnejšie.

Morská voda na výplach nosa

Morská voda v lekárňach má síce vyššiu cenovku, ale v konečnom dôsledku dokáže rýchlo a lacno oproti iným metódam zbaviť hlienov. Nastriekanie slanej vody do nosa tuhé hlieny úspešne zrieďuje, no reaguje na to aj samotná sliznica. Soľná voda z lekárne má aj antiseptické účinky. Už samotný pobyt pri mori a hry v mori musia byť veľmi dobre známe astmatikom.

Domácu slanú vodu vieme pripraviť tiež, ak máte nepoužívaný prázdny a najmä čistý nosový sprej. Roztopte v čistej vode štipku soli a nastriekajte do oboch dierok. Môže mať podobný účinok ako tá z lekárne. Hoci menej sterilná. Postup sa môže opakovať. Prináša uvoľnenie a najmä výplach nosovej dutiny bez vedľajších následkov. Dokáže tak zbaviť aj prachu z prašného prostredia skôr, než sa vytvorí sekrét tečúci neskôr do hrdla. Majte ju aspoň v zásobe. Známe sú značky Aliamare, Physiomer, Quixx, Sterimar, Livsan, Vincentka a iné. Online kúpite napríklad na etabletka.sk, alebo benulekaren.sk

Chilli alebo zázvor

Každý, kto má rád čili, pozná jeho účinky. Možno aj účinky na sliznice, otvorené rady, očné spojivky, alebo citlivé tkanivá na konci tráviaceho traktu. Preto s chilli narábame opatrne. Pri nose často stačí len konzumácia. Napríklad s jedlom. Pikantné jedlá majú práve pre pálenie v ústach a v hltane neraz účinky aj v nosovej dutine. Nastáva totiž prekrvenie hlavy. Teplo, reakcie citlivých tkanív, zahrievanie mení aj prostredie nosovej sliznice. Začína tvoriť riedky sekrét a dáva do pohybu aj ten, ktorý sa „zasekol“ – tuhší. S čili to však netreba preháňať. Treba poznať svoje telo, spôsob reakcie a aj následky konzumácie po. Ako spôsob je však známy. Ozaj, už ste mali tú česť s Carolíniou?

Podobne funguje aj zázvor. Jeho hryzenie v ústach môže byť malou žieravinou na ústnu dutinu aj žalúdok, preto opatrne. Zázvor sám o sebe má však niekoľko priaznivých účinkov pri nádche, pri rôznych chorobách, antiseptické, prekrvujúce, ale hlavne je bohatý na vitamíny, najmä C.

Teplé obklady na tvári a nose

Určité druhy medicíny pracujú s tlakovými bodmi na tvári, ktoré údajne spúšťajú zaseknuté husté hlieny. Ak už budete takéto body hľadať a stláčať, popritom si pripravte teplé obklady. Tie zaberú lepšie. Prikladajú sa na tvár, na okolie a koreň nosa. Nechajte ich priložené a ak budú chladnúť, obnovte ich v teplej vode opäť., Účinok je v tomto prípade najmä na prekrvenie. Nuž, ak by sme nemali nos blízko očí, zabrali by kapsaicínové zmenšené náplaste. Oči však máme blízko nosa, preto tento nápad zanechajme a radšej neriskujte.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.



Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu