ZN.SK
Mini slovensko muzeum miniatur

Mini Slovensko, miniatúry známych stavieb v Liptovskom Jáne

Stavby z rôznych oblastí Slovenska v múzeum Mini Slovensko vyniknú svojou precíznosťou aj zaujímavým spracovaním, hoci zatiaľ je modelov menej.

Liptovský Ján je veľmi pekná obec. Návštevníkom ponúka termálne pramene, minerálne vody, pamiatky, množstvo kaštieľov, jaskyňu, aj miniatúrne Slovensko. Jedna z najmladších atrakcií v tejto lokalite láka na niekoľko známych budov zo Slovenska a jeho rôznych končín, múzeum miniatúr a modelov Mini Slovensko. Návštevník sa tak na menšej ploche stretáva s rozmiestnenými budovami, ktoré sú z nejakého dôvodu pre nás významné. Svojou históriou, umeleckou hodnotou, ale aj svojim vnútrom.

Mini slovensko muzeum miniatur

Mini Slovensko ako atrakcia s modelmi stavieb

Stavby z rôznych oblastí Slovenska v múzeum Mini Slovensko vyniknú svojou precíznosťou aj zaujímavým spracovaním. Pôvodné tehlové vzory, jednotlivé architektonické prvky, zvonice chrámov, či okná, sú vytvárané precízne. Niektoré stavby bežný návštevník nebude vedieť zaradiť, iné pozná veľmi dobre z ikonických pohľadníc a cestovateľských zápiskov. Svoje miesto tu našla zvonica zo Spišskej Soboty, zvonica z Kežmarku, menej známe stavby, model dreveného kostolíka z Hervartova a nádherný model hradu Strečno, či Bojnického zámku. Práve Bojnický zámok je azda najvýraznejší model zo všetkých rozpoznateľný od cesty, hoci sa nachádza na druhej strane drobného areálu.

Mini Slovensko múzeum miniatúr
Mini Slovensko múzeum miniatúr
Mini Slovensko múzeum miniatúr
Mini Slovensko múzeum miniatúr

Železnička a rušne v pohybe

Hneď pri vstupe je zaujímavá atrakcia, ktorá musí zaujať každého fanúšika modelov a vláčikov. Nachádza sa tu totiž trať pre tri vlakové súpravy. Tie majú pritom nastavené aj zvukové efekty, zastavovanie na zastávkach a rozbiehanie. Súčasťou železničky je sústava koľajníc po dvoch, čiže každá vlaková súprava má svoju vlastnú trať a tie sa aj pomocou tunelov neustále objavujú na rôznych miestach tejto časti areálu. Toto miesto je zaujímavé spracovaním koľajníc a vôbec faktom, že to celé je vystavené pod holým nebom.

Mini Slovensko múzeum miniatúr
Mini Slovensko múzeum miniatúr
Mini Slovensko múzeum miniatúr

Čo hovoríme na múzeum Mini Slovensko?

Vstupné je zatiaľ možno vysoké. Pre veľkosť areálu a počet modelov (momentálne 14 modelov v mierke 1:25) bude nepochybne obohatením, ak budú časom pribúdať ďalšie a ďalšie modely. Už teraz sú v príprave modely miestnych dvoch kostolov v obci Liptovský Ján. Samotný výber modelov pre nás nemá jasné pozadie. Železničná stanica Červená skala napríklad veľa ľuďom nič nepovie. Aj taktiež niektoré iné stavby. Modely totiž nezachytávajú napríklad vyslovene pamiatky na zozname UNESCO, ani pamiatky s nejakým spoločným prvkom. Chýba mnoho oveľa významnejších stavieb, ktoré by sme skôr očakávali, ako menej známe a už vystavené, hoci, treba uznať, veľmi pekne vyhotovené. Určite bude celá plocha krásna, ak sa časom dočkáme aj stavieb Spišská Kapitula, Dóm Sv. Alžbety, aspoň jednej pamiatky Bratislavy, nech je to naozaj Mini Slovensko.

Mini Slovensko múzeum miniatúr

Navštívte Mini Slovensko

Zavítate sem pomerne ľahko. Areál sa nachádza hneď pri hlavnej ceste vedúcej cez Liptovský Ján vyššie nad hotelom Strachanovka, oproti menšiemu trhovisku, ktoré je zároveň možnosťou parkovania. Mini Slovensko sa nachádza na druhej strane cesty bez vlastného parkovania s pekným upraveným vstupom.

Vstupné: pre dospelých 5 EUR, zľavnené 3 EUR, možnosť rodinného vstupného 10 EUR.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu