ZN.SK
Medvedica Ingrid

Medvedica Ingrid zastrelená, svoje mláďatá totiž hľadať neprestala

Medializovaná medvedica Ingrid, ktorá s dvomi medvieďatami tvorila atrakciu s ktorou sa úrady nedokázali zmieriť a považovali ju za jednoznačné riziko, je mŕtva. Bola zastrelená.

Medializovaná medvedica Ingrid, ktorá s dvomi medvieďatami tvorila atrakciu, s ktorou sa úrady (často používané zhrnutie všetkých s pečiatkou sediacich v kancelárii) nedokázali zmieriť a považovali ju za jednoznačné riziko, je mŕtva. Prechádzala sa v okolí Smokovca, aj priamo v meste, ba prešla až do Liptova. Všade, kde sa objavila, vyvolala rozruch. Viac ten pozitívny, ako negatívny. Pripomenula tak, aké krásne živé tvory žijú v našich lesoch, ktoré sa stávajú viditeľnejšie práve preto, že je dnes človek absolútne všade.

Medvedica Ingrid

Zdroj foto: https://nasmikulas.sme.sk/

Medvedica je mŕtva, pre tuposť ľudského myslenia

Napriek tomu, že jej údajne nasadili zariadenie na meranie polohy, sa vo štvrtok večer podľa nového Času a v piatok ráno podľa NasMikulas.sk dostala opäť bližšie k obydliam premnoženého živočíšneho druhu, človeka, a preto musela byť usmrtená. Medializované informácie hovoria o ôsmych ozbrojených ľuďoch, ktorí po varovných výstreloch zastrelili samotnú medvedicu. NasMikulas.sk spomína presnejšie informácie o polícii, poľovníkoch a ďalších osobách. Pred pár dňami jej dve medvieďatá zobrali a umiestnili do zahraničných ZOO. Práve to bolo dôvodom, prečo matka nechcela opustiť Liptovskú Kokavu, ako správna matka, ktorá práve tam o ne prišla. Akási mylná až tupá predstava čakala, že sa oboch mláďat vzdá tak ľahko a odíde preč. Je nepochopiteľné domnievať sa, že ak matka stratí mláďatá na nejakom mieste, že mávne rukou a od tohto miesta sa vzdiali. Čo i len základné vedomosti z dokumentárnych filmov bežného televízneho konzumenta hovoria o inom, ba dokonca nedávny dokument vysielaný na TV Markíza o medveďoch dokazoval oddanosť medvedej matky mláďatám. Nezmysel však nakoniec vyústil len v to, že medvedica v hľadaní mláďat pokračovala aj tam, kde to pokladala za pravdepodobnejšie – bližšie pri ľuďoch. Osamotená matka teraz prišla o život.

Smrť medvedice bola odmietaná, ale pravdepodobná

To, že medvedica stratila plachosť, bolo za riziko považované už dlhodobo. Už počas jej života sa akékoľvek myšlienky uvažujúce o jej odstrele brali zamietavo a stretávali s ostrým nesúhlasom ľudí. Slovenskí poľovníci a majitelia zbraní ale nemajú veľa príležitostí zastrieľať si na živý terč a zámienka ohrozenia životov ľudí je vždy dôvod, prečo vyraziť a v „dobrom záujme ochrany ľudí“ strieľať, hoci nemusíte mať povolenie. Je ťažké zhodnotiť, ako veľmi ohrozovala ľudí. Azda to vedia aspoň strelci samotní. Medvedica je mŕtva, čo nepochybne môže znamenať ostrý nesúhlas ľudí, najmä tých, ktorým nie je ľahostajný osud lesnej zveri. Pri troche filozofie totiž nie sú problém divo žijúce zvieratá, ale človek, ktorý postupne ukrajuje z ich životného prostredia.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu