ZN.SK
Luhačovice rekonštrukcia 2019

Luhačovice rekonštruujú, hala Vincentka a kolonáda sú zatiaľ nedostupné

Kúpele Luhačovice, azda najbližšie české kúpele pri slovenských hraniciach, patria medzi obľúbené ciele aj našincov. Známa Vincentka, ktorá je minerálnou vodou využívanou pri inhaláciách aj na pitie…

Kúpele Luhačovice, azda najbližšie české kúpele pri slovenských hraniciach, patria medzi obľúbené ciele aj našincov. Známa Vincentka, ktorá je minerálnou vodou využívanou pri inhaláciách aj na pitie, je len jednou z niekoľkých, no zaručene najznámejšou. Záujem o načerpanie tejto minerálnej vody je na toľko veľký, že je kontrolovaný a obmedzený na malé množstvo. Od jesene je však miesto načerpania tejto minerálnej vody nedostupné vzhľadom na prebiehajúcu rozsiahlu rekonštrukciu kúpeľov.

Luhačovice rekonštrukcia 2019

Luhačovice čoraz krajšie

Kúpele Luhačovice v posledných rokoch investovali vďaka eurofondom niekoľko miliónov do rekonštrukcie pešej zóny, budov, aj celého prostredia. Až postupne sa práce presunuli na známu budovu, halu Vincentka, ktorá bola miestom stretávania ľudí, ale tiež multifunkčným miestom, v ktorom sa mimo iného dalo načerpať si z minerálnych vôd.

Luhačovice rekonštrukcia 2019

Budova postavená v 40. až 50. rokoch minulého storočia podľa projektu architekta Oskara Poříska v posledných rokoch chátrala, mala poškodené dlažby a aj miesta v okolí pôsobili zanedbane, akoby neboli dôležité pre toto miesto. Rekonštrukcia, ktorá prebieha od septembra minulého roku a ešte bude niekoľko mesiacov prebiehať do leta 2019, uzatvára kolonádu od miest v blízkosti slávneho Jurkovičovho domu, kúpeľného domu postaveného podľa návrhov slávneho slovenského architekta Jurkoviča, až po upravenú časť kolonády za halou Vincentka. Výsledkom rekonštrukcie bude návrat k pôvodnému vzhľadu a ku kvalitným použitým materiálom. Rekonštrukcie by sa mal dočkať aj priestor s prameňom Amandka, ktorý bol v posledných rokoch v žalostnom neprístupnom stave.

Plánujete cestu do Luhačovíc?

Cestujú sem aj Slováci. Cielene aj za načerpaním si z minerálnych vôd do fľaší. Informácia o nedostupnosti Vincentky a alternatívnych miest čerpania sa nehľadajú ľahko. Momentálne nefunguje (do 18. 4.) ani prameň Ottovka, ktorý patrí medzi ďalšie obľúbené ciele návštevníkov Luhačovíc. Poteší však, že všetky ostatné pramene sú v prevádzke. (19. 4. nefunguje Svatý Jozef, je nutné prejsť pár desiatok metrov k hotelu Miramar, kde je odbočka prameňa a funguje) Napríklad aj prameň Jubilejní, ktorý je priamo pri známej budove Spoločenský dům. Ten pred štyrmi rokmi bol z dôvodu rekonštrukcie uzavretý. Celé okolie pôsobí veľmi upravene a čisto. Zákaz cyklistov, ktorý zakazuje jazdu na bicykloch, tu však rešpektuje z 10 cyklistov len dvaja. Takmer ako doma.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu