ZN.SK
Klagenfurt am Worthersee

Klagenfurt am Wörthersee: zaujímavosti a miesta rakúskeho mesta

Klagenfurt je hlavným centrom spolkovej krajiny Korutánsko a prívlastok „am Worthersee“ sa k názvu pridáva len od roku 2007. Má približne…

Klagenfurt je hlavným centrom spolkovej krajiny Korutánsko a prívlastok „am Worthersee“ sa k názvu pridáva len od roku 2007. Má približne 96 700 obyvateľov a rozlohu 120 km3. Z Klagenfurtu pochádza športovkyňa Stephy Grafová, spisovateľka Ingeborg Bachmannová alebo skladateľ Udo Jurgens.

Klagenfurt am Worthersee

Klagenfurt ako cieľ fotografov

Jeho celý názov napovedá, čím je výnimočné a známe. Klagenfurt am Wörthersee totiž upozorňuje na prítomnosť známeho a turisticky atraktívneho jazera, ktoré je označované za jedno z najteplejších a najväčších z pomedzi všetkých alpských jazier.

Klagenfurt sa pýši niekoľkými oceneniami Europa Nostra za krásu a udržiavanie výnimočnosti mesta, najmä toho historického. mesto sa totiž pýši renesančnými nádvoriami historických meštianskych domov, z ktorých sú dnes kaviarne, rôzne obchody, ale aj bývanie. Na Novom námestí sa nachádza veľký kamenný drak Lindwurm so sochou Hercula, ktorý odkazuje na miestnu legendu týkajúcu sa založenia mesta a dokonca sa tento drak nachádza aj v erbe mesta. Táto rozprávková obluda je jedno z najfotografovanejších miest mesta vôbec, hoci kultúrne zaujímavejšie sú mnohé iné miesta. Obľúbené miesta turistov sú bezpochyby miestny zámok a viacero múzeí. Minimálne Krajinské múzeum s archeologickou výstavou od dôb Rimanov, Krajinská galéria Landhausalerie.

Domkirche St. Peter Und Paul

Domkirche St. Peter Und Paul alebo tiež Katedrála a farský kostol Sv. Petra a Pavla, tvoria komplex niekoľkých barokových budov v historickom centre mesta. Postavené v roku 1581 pôvodne protestantmi dnes patria do diecézy Gurk rímskokatolíckej cirkvi. Mal mimoriadne pestrú a búrlivú históriu, ako krásna a rozľahlá stavba bola nepochybne majetkovo veľmi lákavá, no najviac ju poznačila protireformácia arcivojvodu Ferdinanda, ktorý nechal zatvoriť protestantské kostoly a školy vyhláškou z roku 1600. Pôvodne kostol Najsvätejšej trojice však neskôr získali Jezuiti a presvätili ho na Kostol Sv. Petra a Pavla a zároveň prestavali rozľahlú nemocnicu, ktorú zvýšili o jedno poschodie.

Od roku 1773 nariadením pápeža Klementa XIV. museli Jezuiti kláštor opustiť a po ďalšom prestavaní a zvýšení poschodia tu boli zriadené kasárne. Tie dokonca až do roku 1960 niesli názov Jezuitské kasárne, hoci priebežne sa využívanie priestorov menilo podľa aktuálnych potrieb. Chrám má až 5 zvonov, pričom najťažší z nich, Biskupský zvon, má viac ako 2 tony.

Fürstenstein, alebo Knezjikamen

Za zmienku nepochybne stojí Knežji kamen, najstaršia pamiatka mesta, ktorá má byť pozostatkom prvého slovanského štátneho útvaru z roku 600, ako tvrdia miestne rozporné legendy. Ide pritom o pozostatok základne rímsko-iónskeho stĺpu, ktorý má byť jedinou pamiatkou na starší štátny útvar. Hrdí sú naň hlavne Slovinci, ktorí tvoria veľkú časť miestneho obyvateľstva. Samotné Slovinsko ho pokladá za jeden z kultových, kvázi národných symbolov. Pôvodne ide o časť zo stĺpa z rímskeho mesta Virunum, nachádzajúceho sa 10 kilometrov na sever.

Wörthersee Mandl

Wörthersee Mandl je miestnym maskotom, ktorý podľa legendy vytvoril jazero Wörthersee. Jeho socha je ďalším z mimoriadne obľúbených symbolov mesta s socha samotná obľúbeným fotografovaným objektom. Podľa neho sa volá aj miestny turistický chodník. Trpaslík Wörthersee Mandl sa nachádza pri farebnom bazéniku s vodou na ulici Dr.-Arthur-Lemisch-Platz v historickom centre.

Jazero Worthersee

Worthersee je jazero v tesnej blízkosti Klagenfurtu, ktoré je cieľom nie iba rakúskej smotánky a to už niekoľko desaťročí. Výborné služby, nádherné prostredie a lákavé pláže sú akýmsi sladkovodným morom počas leta, avšak svojou krásou oplývajú aj počas jesene. Z celého Korutánska patrí Worthersee medzi najkrajšie. Vyniká svojou čistotou a udržiavaným okolím, dĺžkou až 17 kilometrov a šírkou 1,5 kilometra.

Zaujímavé je prírodné okolie bohaté na zalesnené hory a v pozadí možno sledovať zasnežené Alpy. Voda v tomto jazere pochádza z veľkej miery z činnosti ľadovcov a nachádza sa v ňom niekoľko polostrovov a ostrovov. Najznámejšie strediská sa nachádzajú na severe s hustejšou zástavbou, kým juh je menej dotknutý turistickým ruchom. V lete je miestom vodných športov a kúpania, v zime býva občas miestom korčuľovania.

Klagenfurt am Worthersee

V blízkosti jazera sa nachádza park Minimundus, ktorý je výstavou miniatúr.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu