Klagenfurt am Wörthersee: zaujímavosti a miesta rakúskeho mesta

Klagenfurt am Wörthersee: zaujímavosti a miesta rakúskeho mesta

Klagenfurt je hlavným centrom spolkovej krajiny Korutánsko a prívlastok „am Worthersee“ sa k názvu pridáva len od roku 2007. Má približne 96 700 obyvateľov a rozlohu 120 km3. Z Klagenfurtu pochádza športovkyňa Stephy Grafová, spisovateľka Ingeborg Bachmannová alebo skladateľ Udo Jurgens.

Klagenfurt am Worthersee

Klagenfurt ako cieľ fotografov

Jeho celý názov napovedá, čím je výnimočné a známe. Klagenfurt am Wörthersee totiž upozorňuje na prítomnosť známeho a turisticky atraktívneho jazera, ktoré je označované za jedno z najteplejších a najväčších z pomedzi všetkých alpských jazier.

Klagenfurt sa pýši niekoľkými oceneniami Europa Nostra za krásu a udržiavanie výnimočnosti mesta, najmä toho historického. mesto sa totiž pýši renesančnými nádvoriami historických meštianskych domov, z ktorých sú dnes kaviarne, rôzne obchody, ale aj bývanie. Na Novom námestí sa nachádza veľký kamenný drak Lindwurm so sochou Hercula, ktorý odkazuje na miestnu legendu týkajúcu sa založenia mesta a dokonca sa tento drak nachádza aj v erbe mesta. Táto rozprávková obluda je jedno z najfotografovanejších miest mesta vôbec, hoci kultúrne zaujímavejšie sú mnohé iné miesta. Obľúbené miesta turistov sú bezpochyby miestny zámok a viacero múzeí. Minimálne Krajinské múzeum s archeologickou výstavou od dôb Rimanov, Krajinská galéria Landhausalerie.

Domkirche St. Peter Und Paul

Domkirche St. Peter Und Paul alebo tiež Katedrála a farský kostol Sv. Petra a Pavla, tvoria komplex niekoľkých barokových budov v historickom centre mesta. Postavené v roku 1581 pôvodne protestantmi dnes patria do diecézy Gurk rímskokatolíckej cirkvi. Mal mimoriadne pestrú a búrlivú históriu, ako krásna a rozľahlá stavba bola nepochybne majetkovo veľmi lákavá, no najviac ju poznačila protireformácia arcivojvodu Ferdinanda, ktorý nechal zatvoriť protestantské kostoly a školy vyhláškou z roku 1600. Pôvodne kostol Najsvätejšej trojice však neskôr získali Jezuiti a presvätili ho na Kostol Sv. Petra a Pavla a zároveň prestavali rozľahlú nemocnicu, ktorú zvýšili o jedno poschodie.

Od roku 1773 nariadením pápeža Klementa XIV. museli Jezuiti kláštor opustiť a po ďalšom prestavaní a zvýšení poschodia tu boli zriadené kasárne. Tie dokonca až do roku 1960 niesli názov Jezuitské kasárne, hoci priebežne sa využívanie priestorov menilo podľa aktuálnych potrieb. Chrám má až 5 zvonov, pričom najťažší z nich, Biskupský zvon, má viac ako 2 tony.

Fürstenstein, alebo Knezjikamen

Za zmienku nepochybne stojí Knežji kamen, najstaršia pamiatka mesta, ktorá má byť pozostatkom prvého slovanského štátneho útvaru z roku 600, ako tvrdia miestne rozporné legendy. Ide pritom o pozostatok základne rímsko-iónskeho stĺpu, ktorý má byť jedinou pamiatkou na starší štátny útvar. Hrdí sú naň hlavne Slovinci, ktorí tvoria veľkú časť miestneho obyvateľstva. Samotné Slovinsko ho pokladá za jeden z kultových, kvázi národných symbolov. Pôvodne ide o časť zo stĺpa z rímskeho mesta Virunum, nachádzajúceho sa 10 kilometrov na sever.

Wörthersee Mandl

Wörthersee Mandl je miestnym maskotom, ktorý podľa legendy vytvoril jazero Wörthersee. Jeho socha je ďalším z mimoriadne obľúbených symbolov mesta s socha samotná obľúbeným fotografovaným objektom. Podľa neho sa volá aj miestny turistický chodník. Trpaslík Wörthersee Mandl sa nachádza pri farebnom bazéniku s vodou na ulici Dr.-Arthur-Lemisch-Platz v historickom centre.

Jazero Worthersee

Worthersee je jazero v tesnej blízkosti Klagenfurtu, ktoré je cieľom nie iba rakúskej smotánky a to už niekoľko desaťročí. Výborné služby, nádherné prostredie a lákavé pláže sú akýmsi sladkovodným morom počas leta, avšak svojou krásou oplývajú aj počas jesene. Z celého Korutánska patrí Worthersee medzi najkrajšie. Vyniká svojou čistotou a udržiavaným okolím, dĺžkou až 17 kilometrov a šírkou 1,5 kilometra.

Zaujímavé je prírodné okolie bohaté na zalesnené hory a v pozadí možno sledovať zasnežené Alpy. Voda v tomto jazere pochádza z veľkej miery z činnosti ľadovcov a nachádza sa v ňom niekoľko polostrovov a ostrovov. Najznámejšie strediská sa nachádzajú na severe s hustejšou zástavbou, kým juh je menej dotknutý turistickým ruchom. V lete je miestom vodných športov a kúpania, v zime býva občas miestom korčuľovania.

Klagenfurt am Worthersee

V blízkosti jazera sa nachádza park Minimundus, ktorý je výstavou miniatúr.

Ohodnoťte článok post

Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.