ZN.SK
kaser

Kaser, obranca v spreji – výhody, nevýhody a jeho používanie

Aj v nevyspytateľných momentoch je rozhodujúci spôsob obrany. Či už proti človeku, alebo zvieratám, využívanou a dostupnou obrannou zbraňou je kaser.

Žijeme v dobe, kedy sa nedá veriť nikomu. Domáce násilie, týrané ženy, zlodejské prepady, krádeže, ozbrojené útoky. To všetko sú každodenné nástrahy spoločnosti. Aj v nevyspytateľných momentoch je rozhodujúci spôsob obrany. Či už proti človeku, alebo zvieratám, využívanou a dostupnou obrannou zbraňou je kaser.

kaser

Kaser, malý obranca v spreji

Kaser, slzotvorný plyn, slzák, obranný sprej, „pepper“ sprej – to sú rôzne názvy pre tú istú vec. Kaser je sprej s  látkou, ktorá môže znemožniť prípadnému útočníkovi jeho zámer. Na obranu ho používajú najmä ženy. U tých, ktoré sa boja o svoju bezpečnosť, tvorí kaser bežnú súčasť vybavenia ženskej kabelky. Kasery používajú vojenské zložky či policajti, ale je určený aj pre jednotlivcov na osobnú sebaobranu. Nosia ho so sebou napríklad aj poľovníci na obranu pred divou zverou.

Ako kaser funguje

Hlavnou zložkou spreja je látka kapsaicín, ktorú obsahujú čili papričky a práve z nich sa aj získava. Spôsobuje slzenie očí, dočasnú stratu zraku a orientácie u protivníka. Obeť má vtedy šancu ľahšie utiecť či inak sa brániť. Priamy zásah do tváre spôsobí podráždenie slizníc – očí,úst a nosa, opuchnutie a sčervenanie tváre a očí, pálenie kože, kašľanie a dusenie a celkovo vyvoláva ťažkosti s dýchaním. Pôsobí ešte horšie, ako keď chytáte čili papričky a potom si neumytými rukami pretriete oči. To len pre ilustráciu.

Je na kaser potrebné povolenie?

Kaser je druh obranného prostriedku, na ktorý nepotrebujete povolenie. Existuje len vekové obmedzenie. Kupujúci musí mať nad 18 rokov. Kúpite ho v bežne dostupných predajniach. Existujú tri základné druhy. Taký, čo pôsobí ako klasický rozprašovač, sprej s hmlovým účinkom („fog“) a taký, čo strieka tekutinu prúdom („ jet“). Dajú sa kúpiť väčšie aj menšie. Kasery s malým objemom sa ľahko schovajú aj do ruky, sú ľahšie prenosné a nenápadnejšie, ale sa aj rýchlejšie minú. Tie s väčším objemom vydržia na viac streknutí a lepšie sa s nimi manipuluje.

Ako sa kaser používa a na čo si treba dať pozor

Používa sa na oprávnenú sebaobranu pred útočným človekom či zvieraťom. Pritom treba vhodne vyhodnotiť rizikovú situáciu a nepoužiť kaser napríklad na cudzieho človeka, ktorý sa vás chce iba niečo opýtať, no vyzerá pri tom podozrivo.

Treba si natrénovať jeho rýchle vytiahnutie, naštudovať si, ako sa odstraňuje poistka na kaseri, nacvičiť si mierenie. V rizikovej či kritickej situácii, teda ak ste v ohrození zdravia či života, treba mieriť útočníkovi priamo do očí alebo aspoň na oblasť hlavy. Ak sa dá, pri striekaní si treba chrániť svoju tvár a postupovať smerom dozadu, preč od rozprášenej látky.Za najväčšiu výhodu kasera sa považuje jednoduché zamierenie na cieľ. Zároveň to však znamená, že útočník sa k vám dostal už príliš blízko.

Nevýhody kasera

Použitie kasera má dve hlavné nevýhody či riziká. Látka zo spreja v podobe kvapôčok či hmly môže byť v exteriéri ľahko premiestnená vetrom. Druhou nevýhodou je, že pri obrane musíte striekať veľmi zblízka, pretože dosah takého bežného kasera je iba 0,5 až 0,75 metra. Najlepšou obranou je samozrejme vyhnutie sa nebezpečnej situácii alebo útek. Ak však tieto možnosti zlyhajú, je namieste kaser využiť.

Kedy môže kaser uškodiť

V malom či uzavretom priestore sa látka z kasera veľmi rýchlo rozptýli vo vzduchu.  Hrozí, že zasiahne nie iba útočníka, ale aj osobu, ktorá ho použila. Aj zlým mierením môžete omráčiť nielen útočníka ale aj seba.

Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu