ZN.SK
Jack Nicholson, Batman Warner Bros

Jack Nicholson a 10 filmov, vďaka ktorým ho dobre poznáme

Dlhoročná herecká hviezda, Jack Nicholson (vlastným menom John Joseph Nicholson), oslávi v apríli tohto roka 81. narodeniny. Poznajú ho najmä tí skôr narodení diváci, ale…

Dlhoročná herecká hviezda, Jack Nicholson (vlastným menom John Joseph Nicholson), oslávi v apríli tohto roka 81. narodeniny. Poznajú ho najmä tí skôr narodení diváci, ale je natoľko známy z nezabudnuteľných úloh v úspešných filmoch, že o ňom už určite počuli aj mladšie ročníky. Nie je obľúbený iba u filmového publika ale aj v akademickej umeleckej sfére. Má za sebou viaceré nominácie na Oscara (tri sošky aj získal) a získal mnoho iných ocenení za hlavné aj vedľajšie úlohy.

Jack Nicholson, Batman Warner Bros

foto: Jack Nicholson ako Joker vo filme Batman, Warner Bros Studios, youtube

Napriek tomu, že to nie je typický muž, ktorého by sme označili za „fešáka“, a aj napriek vyššiemu veku, vyžaruje z neho na filmovom plátne zvláštna charizma a príťažlivosť.

Jeho herecké výkony stoja za pozretie. Takmer vždy hrá zaujímavé, trochu netradičné role – čudáka, podivína, psychopata, vraha, mafiána alebo šialenca. Vybrali sme pre vás 10 filmov s Jackom Nicholsonom, ktoré sa oplatí pozrieť a sú vhodné aj pre náročného diváka.

Prelet nad kukučím hniezdom

(v orig. One Flew Over the Cuckoo’s  Nest)

Film nakrútený podľa knižnej predlohy a zrežírovaný majstrom s československými koreňmi, Milošom Formanom, vznikol ešte v roku 1975. Jack Nicholson hrá v hlavnej úlohe zločinca Randala  McMurphyho, ktorý sa dostal za svoje výčiny proti zákonu do psychiatrickej nemocnice. Ako rebelant proti každému systému sa búri aj proti praktikám a pobytu v liečebni. Aj keď film je už staršieho dáta, stále disponuje mnohými kvalitami, ktoré ani dnešné filmy so svojimi špeciálnymi efektmi nemajú.

Kurz sebaovládania

(Anger Management)

V tomto filme hrá Jack Nicholson psychiatra Buddyho Ryddela, vedúceho kurzu sebaovládania pre problémových pacientov. Počas sledovania príbehu budete mať pochybnosti o tom, kto je vlastne doktor a kto pacient. Úspešne sa mu darí liečiť svojich zverencov, aj keď má trochu zvláštne, netradičné praktiky.

Batman

Je to asi najkomerčnejší filmový kúsok Jacka Nicholsona. V príbehu o Batmanovi sa zhostil úlohy šialeného zločinca Jokera, ktorý terorizuje mesto Gotham. Ako inak, zastaviť ho môže iba Batman.

Lepšie už to nebude

(As Good as It Gets)

Nicholson ako samotársky, podivný spisovateľ Melvin Udall, neznáša všetkých a všetko naokolo. Jeho činy navyše svedčia o tom, že trpí nejakou psychickou chorobou. Povahu mrzutého frfloša človek len tak nezmení, ale aspoň niekto sa o to pokúsi – kto iný ako krásna žena.

Kým si po nás príde

(The Bucket List)

Film nám ukazuje dojemný príbeh o dvoch mužoch, ktorých spája rovnaký osud. Nicholson ako arogantný milionár Edward Cole sa celý život venoval kariére namiesto užívania si času so svojou rodinou. Nakoniec aj tak zistí, že pre chudobného aj bohatého človeka platia presne tie isté pravidlá – smrti sa nikto nevyhne.

Na druhej strane

(The Departed)

Jack Nicholson stvárnil opäť postavu zloducha, tento krát si vo vedľajšej úlohe zahral diabolského mafiánskeho bossa Costella. Ako každý mafián, aj on hral na všetky strany. A to sa nie vždy vypláca.

Zopár správnych chlapov

(A Few Good Man)

V tejto vojenskej dráme hrá Nicholson postavu veliteľa Jessepa, človeka s nepoškvrneným vojenským registrom a s kontaktmi na najvyšších miestach. Je však zamotaný do súdneho prípadu vraždy. Pomôže mu jeho postavenie zvíťaziť?

Osvietenie

(The Shining)

Nicholson ako spisovateľ Jack Torrance hľadá pokojné miesto na dopísanie svojej knihy. V tejto hororovej snímke sa Jack v horskom hoteli na samote snaží neprísť o rozum.

Čarodejnice z Eastwicku

( The Witches of Eastwick)

Nicholson ako Daryl van Horne, charizmatický, diabolský, neodolateľný muž a zvodca sa odrazu objaví v malom anglickom mestečku Eastwick. Zdá sa, že na takéhoto ideálneho muža čakali aj tri osamelé ženy, ktoré si Daryl naplno podmaní.

Cena za nežnosť

(Terms of Endearment)

Jack Nicholson ako Garrett Breedlove má za sebou kariéru astronauta, je veľký sukničkár,  a má viac menej bezstarostný život. Začne si romantický vzťah  s jeho susedou, ktorej nečakane zomrela jediná dcéra. Preukáže svoj charakter natoľko, že jej pomôže s výchovou osirelých vnúčat.

  • Autor: Darina Martáková
  • Foto:  youtube.com
Mohlo by zaujímať tiež:

Darina

Darina, Milujem spoznávanie nových miest, čítanie kníh, učenie sa nových vecí, postupov a poznatkov. Zastávam názor, že všetko, čo sa raz v živote naučím, určite niekedy využijem. Preto si chcem neustále rozširovať obzory.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu