Indonézska sopka Kawah Ijen láka na modrú lávu - Zaujímavé novinky ZN.SK

Indonézska sopka Kawah Ijen láka na modrú lávu

Kawah Ijen je skupinka sopečných sopúchov na východe indonézskeho ostrova Java. Výnimočná je svojou modrou lávou, ktorá je mimoriadne lákavým cieľom turistov z celého sveta. Obdivovať modrú lávu je tu možné počas noci, kedy horenie síry vytvára modrý oheň, no zároveň na modro svietia aj vyvreté horniny. Modrý plameň vzniká zapálením sírnatých výparov, ktoré unikajú pri teplotách až 600°C.

Na niektorých miestach siahajú až do 4 až 5 metrovej výšky, pričom ak pri horení kondenzuje, dopadá na zem ako tečúca tekutina zachovávajúca si odtiene tyrkysovej modrej farby. Rarita, ktorú je možné obdivovať pri slabom svetle alebo v noci láka do hôr mnoho turistov, hoci cez deň je možné na okolí obdivovať viacero prírodných a kultúrnych krás.

Sopka Ijen a kyslé jazero

Sopečný komplex Iljen

Iljen tvorí niekoľko sopiek z ktorých najväčší je stratovulkán Gunung Merapi. Jeho zaujímavosťou je tyrkysovo zafarbené kilometer široké jazero, ktoré je horúce, no zároveň neslúži na kúpanie. Ide totiž o zmes kyselín. Odtekanie vody z miestneho jazera má zásadne negatívny vplyv na riečny ekosystém ďalej v doline. Do miestnych vôd sa totiž dostáva mimo vody s vysokou kyslosťou aj zmes vo vode rozpustných ťažkých kovov. Zaujímavosťou je aj fakt, že korona sopky je miestom ťažby síry.

Ohodnoťte článok post
Mohlo by zaujímať tiež:
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.