ZN.SK
synamické zabezpečenie tlačiarne HP

HP vám môže zablokovať tlačiareň pre neoriginálne tonery

Neoriginálne tonery sú pre mnohých výrobcov tlačiarní problém. Aktuálny update a zavedenie politiky Dynamické zabezpečenie pre HP tlačiarne..

To, čo sa predpokladalo, sa naplnilo. Už niekoľko rokov tlačiarne Hewlett Packard – HP obsahujú identifikátor originálnych alebo neoriginálnych náplní. Nainštalovanie lacnejšej neoriginálnej náplne mohlo znamenať varovanie. Nie však blokovanie. Po poslednom Firmware update tlačiarne k niektorým tlačiarňam OfficeJet 77** a OfficeJet Pro 69** sa začala zobrazovať novinka, pred ktorou ale HP už varovalo. Upozornenie o blokovaní. Politika HP je tak podporovať originálne produkty, originálne tonery a minimalizovať príležitosť neschválenej (inými slovami aj „hocijakej“) konkurencie. Originálne HP tonery sú drahšie. Kľúčový je pritom čip tonera. Môže totiž ísť o repasované náplne, ale nemalo by ísť o neschválené čipy od konkurencie.

Celý problém je pritom jednoduchý. Tlačiarne HP nemusí akceptovať náplne, ktoré nie sú schválené samotným HP. Znie to celkom jednoducho. Reálne však ide o blokovanie cartridgov a náplní, ktoré nie sú vybavené čipmi HP a teda iné, ako originálne nie je možné použiť. To zásadne zvýši náklady na tlač pre tých, ktorí sa spoliehajú na náplne alternatívnych dodávateľov. Z obchodného a právneho hľadiska je to však šalamúnsky krok.

Týka sa „dynamické zabezpečenie“ aj vašej tlačiarne?

Zistiť, či sa možné blokovanie môže týkať aj vašej tlačiarne, môžete prostredníctvom stránok HP. Pozrite si váš konkrétny model a skontrolujte si podrobne popis modelu. Ak sa zobrazuje pri konkrétnom modeli informácia „podpora dynamického zabezpečenia“, znamená to, že model tlačiarne podporuje originálne tonery a môže blokovať použitie neoriginálnych.

Riešením môže byť neaktualizovanie tlačiarne. Aspoň kým sa neminie zásoba toneru. Iný problém je, že niektoré tlačiarne nám ani nedovolia plnohodnotné offline používanie. Takým príkladom je Advantage 4535, ktorá si na použitie skenovania do počítača vyžaduje online prihlásenie, pri ktorom sa používateľ po istom čase môže obávať, či si aplikácia nevypýta nutnosť prihlásenia a aktualizácie.

Neoriginálne tonery a dôsledky

Poškodenie dôvery spotrebiteľov, ak prídu o určitú slobodu a možnosť úspory pri tlači, je prvý dôvod, ktorý badať medzi používateľmi. Tlačiarne HP napriek kvalite a dobrému menu, môžeme nahradiť inými, ktoré nám naďalej umožnia využívať alternatívy a docieliť ekonomickú tlač.

Samotný update a náhly skok do varovnej hlášky a blokácie pritom môže nabehnúť pri celkom novom otvorenom cartridge – pri novej nasadenej náplni, s ktorou už nespravíte napriek zakúpeniu a „načatiu“ už vlastne nič. Prípadná zásoba tonerov, ktoré čakajú na použitie, tiež nie je nič závideniahodné. Zabúdať by sa pritom nemalo aj na iný jav, s ktorým sa možno dnes nestretávame, ale je vecou budúcnosti. Blokovanie alternatívnych náplní znamená problém aj pre budúcnosť. Ak sa totiž nedostanete ku konkrétnemu modelu náplne s presným číslom pre konkrétnu tlačiareň vo svojom obchode, v dodávateľskej sieti, alebo v celej krajine, budete nútení tlačiareň vyhodiť, alebo nákladnou cestou nájsť krajinu, do ktorej ju príliš lacno bude možné predať.

Mohlo by zaujímať tiež:

Roman

Roman
Autor článku s tematikou zábavy, televízie, alebo niektorých spoločenských problémov. Pochádza zo stredného Slovenska a na striedačku žije v Rakúsku.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu