ZN.SK
Strongbold S1 Rival zverák prenosný

Prenosný zverák: vychytávka s extrémnou silou, ktorá šetrí tú vašu

Prenosný stojanový zverák ako je tento je pre domácich majstrov aj profesionálov „lahôdkou“. podáva pomocnú ruku, kde jeden nestačí.

Kolega v dielni, ktorý nepotrebuje jesť a bude vždy po ruke. To znie dobre, najmä ak ste podnikateľ, stolár, tesár, alebo len nadšenec hobby práce s drevom. Prenosný zverák je pojem, pod ktorým si bez obrázku môžeme predstaviť rôzne nástroje. Jeho funkcia zovrieť v „rukách“ nejaký materiál a znehybniť, nebude ďaleko od pravdy. S týmto pojmom sa však aj v rámci internetového vyhľadávania stretnete predovšetkým v rámci nástroja, ktorý má množstvo zmienok predovšetkým v susednej Českej republike.

Zaujme pritom svojou konštrukciou, ale aj číslami. Jednoduchá konštrukcia je totiž zaujímavou vychytávkou, ktorá prekvapuje skladnosťou, nosnosťou a silou. Mali sme možnosť podrobne preskúmať náradie, ktoré nájde využitie v záhrade aj dielni. Pri uchytení drevených, plastových a kovových profilov, hranolov, či drevenej guľatiny. Napríklad pre účely skracovania, rezania, hobľovania a iného opracovania. Prenosný zverák má niekoľko vlastností, ktoré možno považovať za zaujímavé. Pre drobného podnikateľa, aj domáceho majstra však môžu byť až neoceniteľné. O to viac, ak tieto schopnosti zvyšujú bezpečnosť a minimalizujú riziká a zranenia.

Čím je prenosný zverák zaujímavý a pre koho je?

Prenosný upínací zverák, ktorým je model Strongbold uvádzaný aj ako Strongbold S1, sa pýši mimoriadnou nosnosťou až 250 kilogramov. Bežný človek bez ťažkej techniky takúto váhu na takýto nástroj rukami nepoloží. Poslúžiť môže ako pracovná koza – stojan, no najdôležitejšou funkciou je uchopenie a zaistenie opracovávaného dreva. Hovoríme teda o hranoloch, guľatine, veľkých trámoch, doskách, fošní, ale aj nedreveného profilového materiálu. Prenosný zverák je možné pri svojej sile presúvať podľa potreby do exteriéru, v rámci dielne, ale pokojne aj v rámci republiky.

Strongbold zverák S1

Ako skladný totiž bez ťažkostí vojde aj do najmenšieho osobného auta s najmenším kufrom. Následne po postavení ponúka pracovnú výšku 90 cm a najmä plochu medzi oboma čeľusťami v rozmedzí 0 cm až 95 cm. Takúto šírku pritom možno využiť pri množstve plochých aj hranolových materiálov.  Upínacia sila v hodnote 10 kN = 1 000 kg funguje na zaujímavom princípe utiahnutia čeľustí pomocou pedálu. Pedál umiestnený pod nástrojom zaťahujete nohou. Ruky tak zostávajú celkom voľné. Ako voľné sa môžu venovať pracovnému materiálu a jeho upevnenie tak bude čisto na nohe a pedálu.

Oblasti, ktoré ho využijú najčastejšie:

 • Podnikatelia remeselníci, ktorí cestujú a priamo u zákazníka upravujú, či dokončujú drevené nábytky, farebné lamino, dosky, skracujú a opracúvajú drevené obklady, ale aj nedrevené materiály.
 • Tesári a stolári vo vlastnej dielni
 • Domáci remeselníci alebo inak povedané kutilovia
 • Stavebníci drevostavieb využívajúci upínanie hranolov aj vyššej váhy
 • Spracovatelia zrezaného dreva – palivového dreva zo spílených stromov

Strongbold S1 Rival zverák prenosný

foto: po prišliapnutí pedálu stačí zaistiť poistku a všetko drží. Pri uvoľňovaní je nutné uvoľniť poistku a znova šliapnuť na pedál.

Pevne uchopený materiál v upínacích čeľustiach poslúži na:

 • Bežné skracovanie dosiek, fošní a hranolov a pod.
 • Na impregnovanie, natieranie, či lakovanie v značnej miere „vo vzduchu“ a na „vzduchu“
 • Priamo na pracovnom zveráku môžeme drevo, plast aj kov ďalej opracovávať, brúsiť, hobľovať, zrezávať. Upravovať konce, rašpľovať, tvarovať, do hranolov vyrezávať čapy a pod.
 • Poslúži nám aj pri guľatine a mechanickom zrezávaní kôry, čo pri nehybnom dreve ide skrátka ľahšie ako pri balansujúcom. Jeho upevnenie pritom opakovane znamená rozdiel v bezpečnosti a rizikách, či už ide o dlhý kmeň, alebo krátku, no stále ťažkú guľatinu
 • Hrubé drevo pri pevnom stabilnom uchopení lepšie odoláva napríklad rašpľovému kotúču na uhlovej brúske, alebo rôznym iným brúsnym metódam a vibráciám. Výrobcovia drevených štýlových umývadiel, alebo podobných výrobkov tak dokážu tento nástroj oceniť. O to viac, ak pracovnú šírku čeľustí do 95 cm hravo využijú z každej možnej strany základného dreveného kvádra.
 • Dôležitá je odolnosť a pevnosť uchopenia napríklad pri zrezávaní a narezávaní rôzneho typu dreva rôznej hrúbky reťazovou motorovou pílou. Opäť pre vibrácie, ktorým prenosný upínací zverák odoláva, no výhodou je aj výška v ktorej je materiál „posadený“.
 • Prenosný zverák ľahko uchopí aj množstvo iných materiálov. Gumené čeľuste sú vhodnejšie pri materiáloch lakovaných, krehkých, alebo mäkkých. Pri stavebnom rezive a palivovom dreve viac oceníme ozubené čeľuste, ktoré sú doplnkovým príslušenstvom.

Prenosný upínací zverák Strongbold S1

Zásadný pomocník pri práci v dielni, prenosný upínací zverák Strongbold S1, má svoju hlavnú funkciu – samotné upínanie materiálu riešené v pedáli vo výške došliapnutia nohou. Pedál je plne pod kontrolou vašej nohy, pre ktorú je prispôsobený. Prepínací zámok je následne len poistkou, aby sa nič pevne uchopené už samovoľne neuvoľnilo. Pri zakúpení nového prístroja je balený v kartónovej škatuli a čeľuste sú zaistené plastovými páskami. Základnou súčasťou sú gumené čeľuste, ktoré sú šetrné k množstvu materiálov – uchytenie medzi oboma čeľusťami nezanecháva stopy. Ďalšie príslušenstvo je súčasťou ponuky predajcov.

Strongbold S1 Rival zverák prenosný

foto: výborná nosnosť a schopnosti splnia aj úlohu improvizovaného stola.

Upínací zverák tiež možno nazvať akýmsi hybridom odvodeným od klasickej pracovnej kozy. Regals, výrobca modelu Strongbold S1, má vo svojej ponuke aj tento typ sortimentu. Zverák však predstavuje vyššiu váhu než akú má klasická pracovná koza, no tiež má zaujímavé riešenie odolných nôh. Ich zloženie zapadá v postupných krokoch do seba, až sa zo zveráku stane oveľa menší dobre skladný nástroj. Na rozdiel od pracovnej kozy má nohy tri, čo ponúka v mnohých podmienkach potrebnú stabilitu.

Takýto stojanový zverák má svoje prednosti

Strongbold S1 je zásadným vylepšením fungovania dielne, ale pokojne aj postupu pri hrubom rezaní a skracovaní dreva v záhrade. Plní funkcie pracovnej kozy, no zároveň zvyšuje bezpečnosť pri práci tým, že materiál drží bez pohybu. Umožňuje ďaleko rozsiahlejšie možnosti využitia, než sú spomenuté v tomto článku. Pri ľahkom prenášaní môže byť bežnou súčasťou služobného vozidla remeselníka. Pri rozmeroch zhruba 30×30 centimetrov, ktoré zaberá v zloženom stave postavený na výšku (výška 80 cm), nepredstavuje priestorovú záťaž v malej dielni a použiteľný je pokojne kdekoľvek, kde to dovoľuje priestor a samotná situácia.

V komerčnom predaji sa nachádza v ponuke regals.sk

Hodnotenie redakcie vychádza z reálnych vlastných skúseností s používaním popisovaného nástroja.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu