ZN.SK
Bicykel a dieťa

Pokuty pre cyklistov za porušenie pravidiel cestnej premávky

Pre niektorých cyklistov je prekvapením zastavenie policajnou hliadkou a potom údiv spočíva v zistení, že sa zákony vzťahujú aj na cyklistov, hoci nemajú vodičský preukaz…

Pre niektorých cyklistov je veľkým prekvapením zastavenie policajnou hliadkou a informovanie o porušení predpisov. Údiv spočíva v zistení, že sa zákony vzťahujú aj na cyklistov, hoci nemajú vodičský preukaz. V mnohých prípadoch však cyklisti spôsobili vážne nehody, zranenia, ohrozili plynulú premávku, využívajú cestné komunikácie a tvoria dopravný prostriedok, čo sa v mnohom dotýka tej definície s ktorou zákony viac ani nemusia narábať. Už sme si u nás predstavili niekoľko problémov, ktoré sa týkajú cyklistickej gramotnosti na Slovensku. Oveľa zaujímavejšie bude čítanie, čo vám za čo hrozí.

Bicykel a dieťa

Ťaháte? Neťahajte!

Venčíte psa tak, že ho ťaháte na bicykli, alebo sa ním nechávate ťahať? Pripravte si 60 EUR. Rovnako tak v prípade, ak tlačíte druhý bicykel, alebo ťaháte ručný vozík. Čokoľvek ťaháte a sťažuje to ovládanie a manévrovanie s bicyklom patrí medzi zakázané činnosti. Rovnako tak ide aj o vrece pilín, či sena, ktoré by ste vyložili na bicykel a opreli sa do pedálov. S niečím takým sa manévruje asi ťažko a predsa to údajne niektorí dokážu.

Alkohol za riadidlami

Ale kdeže len alkohol za volantom. Alkohol nepatrí aj za bicykel. Kým bežná kultúra na vidieku to akosi toleruje, v mestách a na rušných cestách je priam nemysliteľný kolónamejker, pre ktorého je aj štyri metre široká cesta príliš tenká. Po páde na cestu zväčša nasleduje kľučkovanie tých, čo nechcú oškriabavať kolesá a doživotné problémy. Nemôžeme sa čudovať, že alkohol na bicykli nechcú vidieť úrady a aj vodiči. Akonáhle sa cyklista podozrivý z požitia alkoholu či drog odmietne podrobiť dychovej skúške, situácia je totožná s riešením vodičov. Výška pokuty závisí priestupku a je ťažké hovoriť  o presnej sume.

Reflexné prvky majú svoj dôvod

Pri zníženej viditeľnosti je nutné používať reflexné prvky dané zákonom. Tie, ktoré vidieť z boku na kolesách, tie ktoré sú spredu a aj vzadu predpísanou farbou. Vpredu biele, vzadu červené a pri zhoršenej viditeľnosti je nevyhnutné používať vpredu biely lúč a vzadu červený lúč s napojením na zdroj energie. Vyriešiť to môžete reflexnou vestou, pár sklíčkami na kolesách pre tento účel a máte po probléme. V opačnom prípade vám hrozí 30 EUR pokuta.

Jazda bez prilby má najnižšiu pokutu

„len“ 10 eur stojí pokuta za nenosenie prilby. Pozor, aj prilba položená na hlave bez upevňovacích remeňov a pások je braná ako žiadna prilba. Zapnite si teda remeň. Má to svoju logiku. Prilba má chrániť hlavu pred poranením a nárazmi. Ak ale prilba vyletí o pár metrov ďalej než vy, naozaj zbytočné ju bolo nasadzovať. Už keď kúpite aj lacnú z LIDLu, spravíte viac, ako so žiadnou. Ideálne, keď nie je otázkou vlastníctva cena, kúpiť poriadnu, nech sedí farebne aj vkusom.

Ignorácia značiek sa neodporúča

Mnoho cyklistov si myslí, že stopka na ceste platí len pre vodičov. Že keď na ceste nie je nikto, ani semafor pre nich neplatí, či zákaz vjazdu je naozaj len kvôli tomu, že autá sú hrubšie než bicykle. Niečo také je nemysliteľné a aj preto je sem tam nejaký cyklista zrazený, prekvapený z trúbenia a ohrozovania iných, sám vrazí a sám nevie kam, alebo ho naháňajú policajti a on to ešte pri úniku napáli do laku zaparkovaného auta. Pokuta za nerešpektovanie značiek sa môže pohybovať od 30 EUR a nemusí končiť na strope 150 EUR.

Maximálna povolená rýchlosť

Jeden z najčastejšie porušovaných zákonov. Obytná zóna má svoje limity, prechod cez koľajisko má svoj limit a rýchlostné limity sú aj v obciach a pri prácach na ceste. To mnohým nevadí. Šprintéri dokážu upaľovať poriadnou rýchlosťou, ktorá hraničí s udržateľnosťou bicykla a rúk, no bez trestu to nie je. Začína sa na 50 EURách a pokuta rastie podľa toho, ako rýchlo ste šli rovnako tak, ako pri klasickej doprave.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu