ZN.SK
Seiko

História slávnych hodiniek Seiko: keď žiak prekonáva učiteľa

Japonská značka Seiko je jednou z mála na svete, ktorá používa pri výrobe len vlastné stroje, má vlastné vývojové technológie a v niektorých krokoch je v predstihu pred švajčiarskymi značkami.

Japonská značka Seiko je jednou z mála na svete, ktorá používa pri výrobe len vlastné stroje, má vlastné vývojové technológie a v niektorých krokoch je v predstihu pred švajčiarskymi značkami. Založenie firmy sa datuje v roku 1881, kedy Kintaro Hatori založil vo svojich 21 rokoch vlastnú hodinársku dielňu. Zo začiatku len dovážal hodiny a hodinky z Európy a potom ich v Japonsku predával.

Seiko

Neskôr začal dovážať strojčeky a hodinky vyrábal v Japonsku, až sa dostal do štádia vlastného vývoja a výrobnej sebestačnosti.

Seiko, vývoj od Seikosha po Quartz

Tento vývoj trval 11 rokov. V roku 1892 uviedol na trh svoje prvé hodinky Seikosha. O tri roky neskôr v roku 1895 uviedol na trh svoje prvé vreckové hodinky. Prvé japonské náramkové hodinky Laurel uzreli svetlo sveta v roku 1913. V roku 1956 boli predstavené prvé hodinky s indikáciou rezervy chodu. Rok 1959 sa zapísal do dejín predstavením mechanizmu, ktorý je efektívnejší, naťahovanie hodiniek je pomocou rotora označované ako magic lever.

V roku 1969 sa podarilo značke Seiko predbehnúť aj tých, od ktorých sa dlhé roky učili, t.j. švajčiarske hodinárske spoločnosti. Značka prišla ako prvá s automatickým chronografom. V tom istom roku predstavila spoločnosť prvý quartzový model pod názvom Seiko Astron, ktorý sa líši od ostatných modelov presnosťou.

Quartz

Keď sa povie Seiko, mnohým ľuďom sa vybavia prevratné technológie, ktoré spoločnosť vyvinula. V súčasnosti je spoločnosť považovaná za jednu z najväčších zdokonalovateľov moderných technológií vo svete hodiniek. Náramkové hodinky a názov značky, to skrátka ide k sebe.

Jedným z nedávnych úspechov, ktoré si značka Seiko pripísala bolo predstavenie Hi-beat, tzv. vysokofrekvenčného modelu hodiniek Grand Seiko Hi-Beat 36000 GMT. Za tento model získala spoločnosť ocenenie GPHG – Grand Prix d´Horlogerie de Genève. Toto ocenenie nie je pre Seiko prvé. V roku 1967 získala spoločnosť 2. miesto v súťaži výrobcov a v roku 1968 v súťaži vo Švajčiarsku 1. miesto za najpresnejší chronometer na svete.

Absolútnym vrcholom hodinárstva je rad Grand Seiko. Na trh bol uvedený v šesťdesiatych rokoch minulého storočia ako alternatíva najkvalitnejších švajčiarskych hodiniek. Rad je zameraný najmä na dizajn, detailné a kvalitné spracovanie. Tieto hodinky plnia normu nazvanú Seiko standard, ktorá je presnejšia ako švajčiarska norma, ktorú používajú konkurenti Grand Seika.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu