ZN.SK
Syr automat švajčiarsko

Dôvera vo Švajčiarsku: Neuveríte ako kúpite syr a mäso v horách

Príklad dôvery medzi ľuďmi vo Švajčiarsku ale nie je často zachytený na kamere aj s autentickým komentárom. Verili by ste, ako si môžete kúpiť syr?

O tom, ako funguje spoločnosť v iných krajinách sveta, či blízkej Európy, už vieme svoje. Príklad dôvery medzi ľuďmi vo Švajčiarsku ale nie je často zachytený na kamere aj s autentickým komentárom. Slovákom na videu sa podarilo zachytiť príklad neuveriteľnej dôvery, akú môžete naozaj nájsť len na pár miestach v Európe. Na Slovensku nemysliteľné. Absolútne nemysliteľné.

Syr automat švajčiarsko

Nezamknutá chladnička s domácimi produktami

Slovenskí návštevníci na videu zaznamenali pekný príklad toho, ako si ľudia medzi sebou dôverujú a systém pritom funguje. Blízko parkoviska v nádhernej prírode s krásnym výhľadom stojí malá drevená stavba, v ktorej ponúkajú miestni farmári, výrobcovia mliečnych výrobkov a mäsa, svoje produkty. Údené mäso, veľké syry a iné balenia výrobkov, pri ktorých máte záruku autentickosti a kvality, sú naukladané v chladničke bez zámku. Ktokoľvek môže prísť a zobrať si, čo chce.

Pochopiteľne, mimo chladničky je tu aj miesto, kde môžete zaplatiť. Alebo môžete nakúpiť aj v prípade, že nemáte peniaze. Zanecháte len na papieriku napísané meno, adresu a kontakt, kam vám do mesiaca pošlú účet.

POZNÁMKA: v dolnom rohu si zapnite zvuk (prekrížený reproduktor)

Priam unikátny príklad toho, ako dokáže fungovať spoločnosť niekde inde. Hoci my Slováci sa veľmi radi hráme na férových a správnych, priznajme si. Ako dlho by naozaj vydržali syry vrátane vyrovnania „účtov“, či dokonca celá chladnička aj s káblami? Spomínam si na niekoľko mliekomatov, ktoré som mal možnosť navštíviť v posledných rokoch. Zdevastované všetko, čo len bolo možné. Aj kúsky plechu, ktoré neboli priskrutkované, mizli už po pár dňoch, nieto ešte po hodinách.

Zdroj: Vlado Kocian, FB stránky https://www.facebook.com/spolocenskykomix/

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu