ZN.SK
Červený melón,. dyňa červená

Melón – dyňa červená nie je ovocie, ale zelenina a iné fakty

Melón červený, alebo správne dyňa červená, je jedným z najbobľúbenejších letných symbolov, letných druhov ovocia a osviežovačov ako takých.

Melón červený, alebo správne dyňa červená (Citrullus lanatus / v minulosti aj cucumis citrullus), je jedným z najobľúbenejších letných symbolov, letných druhov ovocia a potravinových osviežovačov ako takých. Sú ľudia, ktorí si leto nedokážu predstaviť bez rozkrojeného melóna. Niektoré deti nedokážu odolať kockám z melóna v miske s vidličkou pevne pripravenou v ruke. Napriek tomu, že melón uvádzajú obchody pod správnym označením „dyňa“, aj tak existuje názor, že ide o ovocie.

Červený melón,. dyňa červená

Dokonca sú medzi nami ľudia, ktorí dokážu popierať botaniku, logiku aj názory vzdelania a dokážu vynaložiť priveľké úsilie k tomu, aby trvali na tom, že ide o ovocie. Obsah cukru ale plody rastliny nepresunie z jednej skupiny do druhej. Podobne, ako z iných konšpirácií sa nestane pravda len preto, že sa objavia na viacerých Facebook profiloch. Melón je v mnohom zaujímavý. Preto sa dnes pozrieme na niekoľko najzásadnejších zaujímavostí.

Melón nie je ovocie, ale zelenina

Je nepodstatné, koľko cukru dyňa červená obsahuje a či je červená (aj paprika je červená), alebo sladká (aj hrášok môže byť sladký). Melón patrí do rovnakej skupiny ako klasická dyňa, patizón, cuketa a je príbuzným aj klasickej uhorke. Skysnutý melón napríklad môže chutiť rovnako ako pokazená skysnutá uhorka. Rastlina melóna a klasickej tekvice môže byť na nerozoznanie. Melón nikdy nebol a ani nebude ovocím. Je len osviežujúcim zástupcom ríše zeleniny o niečo viac, než iné druhy.

Až 95 percent vody a niekoľko vitamínov

Je neuveriteľné, že dužina tohto „falošného ovocia“ sa skladá až z 90% alebo až 95% vody. Reálne hmotná dužina sa dá zmenšiť na veľmi malú časť, čiže melón je vhodný na výrobu domácich limonád, drení, drtí, ako súčasť nápojov a vody veľmi pritom nie je potrebné pridávať. Obsahuje vitamíny C, niekoľko zo skupiny B (prevažne sú zastúpené B6 – pyridoxín a B3 – niacín.), aj vitamín A, so zinkom, draslíkom, železom, horčíkom, či fosforom. Má nízky obsah cukru, napriek sladkosti, okolo 5% a je tak nízkokalorický. Prekvapivý je obsah látky s názvom lykopén , ktorá má účinky v boji proti niektorým druhom rakovinových ochorení.

Pôvod melónov

Názov melón má pochádzať z gréčtiny a mal by znamenať „veľké jablko“. Vo všeobecnosti tento typ dyní rozdeľujeme na vodové a cukrové. Červený je práve v skupine vodových, kým žlté melóny pevnejšej konzistencie sú práve známe ako cukrové. Pôvod samotných plodov rastliny je z subtropickej Afriky, no postupne sa pre svoju obľubu a aj prenášateľnosť dostali do Ázie, Európy a len pred pár storočiami aj do Ameriky. Je to zaujímavé, keďže práve z Ameriky sme naopak priniesli po objaviteľských plavbách novinku akou sú klasické oranžové dyne, ktoré pred objavením Ameriky Európa nepoznala.

Zásaditý účinok a aj iné účinky

Síce je tvorený vodou, no zároveň má zásaditý účinok na organizmus a tak pôsobí pri odkyslovaní. Pálenie zo žalúdočných štiav, reflux a iné ťažkosti po nevhodnej strave a pod, je možné zmierniť konzumáciou melóna. Býva obľúbeným „nástrojom“ na detoxikáciu organizmu. Dokonca sa červený melón a jeho pravidelná konzumácia spája s informáciami o účinkoch podpory erekcie u pánov.

V Japonsku štvorcové

Cestovatelia po Japonsku už videli viac krát na trhu štvorcové, nie guľaté melóny červené. Dyňa červená však nemá žiaden vnútorný kód, ktorý by ju takto nastavil. Nejde o odrodu. Ide len o formy, v ktorých sa pestujú a nakoniec tieto formy vyplnia. Štvorcové melóny šetria priestor pri prenášaní. Ak ide o viac melónov na sebe, sú viac stabilnejšie. Lepšie sa s nimi manipuluje, lepšie sa pokladajú a nikam „neutekajú“.

Ľudové odporúčanie hovorí…

…Melón umyť skôr, ako s ním vyrazíte na stôl a pod nôž. Melón je jedna z mála plodín, ktorú pokladáme na stôl a na rovnakej ploche, kde položíme obal, sa ocitá aj dužina. Pritom melón sa presúva po prašných skladoch, v rôznych škatuliach, nie vždy čistých podmienkach. Sám ležal na hline, na ktorej mohli byť rôzne látky, postreky, alebo sa mohli pohybovať rôzne mechanizmy, ruky a pod. Odporúča sa melón umyť, aj kvôli nečistotám, ale aj pre rôzne baktérie a mikróby. Lenže iba nedočkavosť, alebo príliš ťažký melón a malé umývadlo tvoria dôvod, pre ktorý si nedávame pozor. Pritom stačí krátka sprcha a rezervný uterák a riziká ťažkostí sa tým výrazne znížia.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.



Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu