ZN.SK
Facebook stránky

Falošný Facebook je nebezpečný – narazíte na neho ľahko, preto pozor

Na bežného Slováka číha na internete viacero hrozieb. Pozor na riziko falošného Facebooku na inej doméne, ako oficiálnej. Môže ísť o SCAM.

Na bežného Slováka číha na internete viacero hrozieb. Veľmi často je to fingovaný Facebook v rôznej podobe. Využíva dôverne známe farby, dizajn a prvky napríklad v podobe modrej lišty a hlásenia s červenými informáciami a číslicami, ktoré nám určujú, koľko vlastne máme neprečítaných správ. Kým na Facebooku tieto symboly niečo znamenajú, na rôznych falošných stránkach predstavujú riziká. Sú totiž aj také, ktoré vaše heslo chcú odchytiť a vytvárajú preto dojem skutočného Facebooku, alebo ide len o jednoduchý pokus nalákať na stiahnutie vírusu, či len interakciu s platenou reklamou. Stretnúť sa s falošným Facebookom nie je vôbec ťažké. Často k tomu vedie náhoda.

Prípady zneužívajúce dizajn a farby Facebooku

Falošné príspevky na facebooku, ktoré lákajú ľudí a kliknutia cez rôzne šokujúce novinky, veľké hady hltajúce ľudí, falošné hlásenia o smrti známych celebrít a šokujúce videá. Vírusovo šíriace príspevky majú nalákať čo najviac ľudí na falošné stránky s falošným facebookom. Lenže stránky, ktoré sa snažia vyzerať ako nejaká podstránka na Facebooku, či prihlasovacie okno, to robia občas aj práve preto, aby ste si mysleli, že ide o Facebook. Do prihlasovacieho okna dáva množstvo nepozorných ľudí svoje údaje, hoci už na tejto sociálnej sieti prihlásení sú v druhom okne celý čas bez odhlásenia.

Menej všímaví používatelia internetu veľmi radi zadajú do tohto prihlásenia svoje údaje. Nevšimnú si, že doména nebola „facebook.com“, ale v tvare „facebook-login.squaleeserver.com“. No nikam sa neprihlásia. Obe políčka sú formulárové polia pre odoslanie. Čiže ak ste do prvého vložili email a do druhého heslo, potom má podvodník práve na vás čerstvú správu s presným prihlásením do vášho konta. Ak si náhodou dávate rovnaké heslo aj do schránky, má od tejto chvíle prístup aj do vášho emailu. Vypátrať ho môže byť nemožné. Teda na pomery slovenskej polície a vzhľadom na úroveň znalostí riešenia prípadov počítačovej kriminality ide o nevypátrateľnú činnosť.

Čo hrozí?

Kým v prípade, kedy dizajn Facebooku zneužívajú len preto, aby zaujali, aby prilákali pozornosť, aby vôbec vytvorili len dojem známeho a dôveryhodného webu, sú tu aj tie nebezpečnejšie hrozby. Odchytávanie hesiel. Prísť o svoje konto na Facebooku nemusí byť veľká pohroma, ak ste tam nič zásadné nemali. Sú však ľudia, ktorí cielene vyrobia takéto stránky na inej doméne, a predsa nepozorný človek zadá svoje údaje. On vstupuje do jeho účtu, odhlasuje ho na originálnom počítači, zmení heslo a majiteľ konta stráca kontakt so svojim kontom, pretože nové heslo už nepozná.

Ak je administrátorom úspešných stránok, o tieto stránky môže cielene prísť. Ak má súkromné dáta, fotografie, či diskusie v správach, prichádza aj o ne, prístup má k nim neznámy útočník. V podstate ním môže byť ktokoľvek, pokojne niekto neznámy. Vo vašom mene môže od tejto chvíle robiť akúkoľvek činnosť, pokojne sa vyhrážať, diskutovať, prihlasovať sa, súhlasiť s rôznymi podmienkami, členstvom v skupinách, diskutovať, alebo len podporovať ďalšiu ilegálnu činnosť.

Ak ste náhodou svoje konto spojili s platobnou kartou pre inzerciu, potom vám aj konto dokáže podvodník veľmi rýchlo vybieliť poriadne vysokou kampaňou na príspevky v konečnom dôsledku vedúce na jeho biznis. Vy tak prichádzate o nemalé peniaze a on získava návštevníkov, či zisk. Žiaľ ani v tomto prípade naša polícia nedokáže konať. Najmä ak by šlo o škodu vo výške okolo 100 EUR.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Follow us

Don't be shy, get in touch. We love meeting interesting people and making new friends.

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu