ZN.SK
Dražovce kostolík

Dražovský kostolík hľadí na stavenisko Land Roveru a Jaguára

Historicky a ikonicky najznámejší kostolík v Dražovciach hľadí na stavenisko, ktoré ešte nedávno hučalo strojmi aj v noci. Onedlho má na ňom stáť rozľahlý výrobný areál Land Roveru.

Historicky a ikonicky najznámejší kostolík v Dražovciach hľadí na stavenisko, ktoré ešte nedávno hučalo strojmi aj v noci. Onedlho má na ňom stáť rozľahlý výrobný areál významnej automobilky, pri ktorej máme závideniahodné šťastie, že si vybrali práve Slovensko.

Dražovce kostolík

Nové pracovné miesta a nový ekonomický „PLUS“

Výstavba továrne v Nitre na výrobu Land Rover a Jaguar je jednou z najznámejších investícií roka 2015. Slovensko sa koncom roka 2015 dostalo na titulky ekonomických správ a o Slovensku sa znova o niečo viac hovorí ako o automobilovej veľmoci. Odštartovali to kedysi prvé automobilky, stúpajúca dostupnosť dodávateľov a schopných ľudí, následne pokračovalo práve pre vhodné podmienky aj výstavbou hál pre KIA motors, rozširovaním Volkswagenu a pokračuje celkom novou lokalitou a novou značkou Land Rover a Jaguár. Azda najluxusnejšie vozidlá, aké sa so Slovenskom spájajú, skladajú, či budú skladať, s menom dobrým všade vo svete. Investícia, ktorá nepochybne Nitre výrazne pomôže rozhýbala špekulantov s pozemkami, no rozhýbala hlavne výstavbu, ktorá začala veľmi rýchlo.

Dražkovce a výhľad na dolinu pod kostolíkom

Ale…

Historicky významná lokalita kostolíka v Dražovciach, ktoré sú od roku 1975 súčasťou Nitry, je cieľom mnohých turistov, v drvivej väčšine slovenských. Dnes však zo skalného brala vidíte rozširujúcu sa priemyselnú zónu na rovnej úrodnej pôde. Viacero výrobných hál už má viac k centru mesta svoje plochy s rozľahlými plochými strechami. Výrobné haly Land Rover a Jaguáru sa však stavajú oveľa bližšie k spomínanej lokalite Dražoviec, oveľa bližšie k domom a záhradám ľudí a práve to zarmútilo mnoho miestnych. Celé desaťročia sa ich totiž netýkala žiadna výstavba. To čo sa dovtedy o možnom strategickom parku len „pošuškávalo“ sa začalo meniť na realitu koncom jesene kedy sa teda pomaly začalo s úpravami a zhŕňaním zeme. Istý čas stroje dokonca pracovali aj v noci. Nikto z bežných ľudí Dražoviec ani len netušil, že definitívne rozhodnutie s výberom lokality padlo. Miestni sa to dozvedeli až keď mali podpísať zmluvy o predaji pozemku.

Rozvoj s ktorým nepochybne azda počítať
Dnes už je situácia podľa miestnych menej nepokojná. Zlepšili sa aj nálady ľudí, ktorí vnímajú pripravované zmeny síce rôzne, no o niečo viac pozitívne. Pravdou je, že už pôsobenie KIA Motors prinieslo regiónu viacero plusov, a dopomohlo aj miestnemu rozvoju v niekoľkých sférach. Je možné, že aj Land Rover haly neprinesú len pracovné miesta, zlepšenie scény zamestnanosti aj medzi subdodávateľmi, ale tiež rozvoj okolia, prinúti riešiť zlepšenie cestných spojení a spôsobov dopravy. Hlavne však prítomnosť významného výrobcu môže zasiahnuť pozitívne aj do životov ľudí v blízkom okolí. Podporou škôl, športovísk či zlepšenia bezpečnosti v obci a jej okolí.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu