Fajčenie na zastávke a prechod s cigaretou je to isté
Fajčenie na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a rovnako tak akejkoľvek inej dopravy, je zakázané a postihnuteľné pokutou. Teda vraj.
Fajčenie na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a rovnako tak akejkoľvek inej dopravy, je zakázané a postihnuteľné pokutou. Teda vraj. Vieme mnohí, že cigarety nie sú žiadané na zastávkach a v zastávkach. Realita a skutočná ohľaduplnosť ľudí je o niečom celkom inom. Hlavne o ignorácii prečiarknutej cigarety a ignorácii ľudí okolo seba. S čím mnohí nepočítajú a dokonca popierajú prešľap, je prechod cez zastávku.
Prechádzate? Potom pozor
Stojíte na zastávke, žiaden fajčiar okolo a predsa vás ovalí závan smradu… takých miest nájdete veľa. Sú prechodovou trasou ľudí, ktorí nezastavujú a pokojne vyfúknu pred zastávkou. Pritom aj oni sa dopustili porušenia tohto nariadenia, ktoré vzniklo práve na ochranu nefajčiarov. V reálnom svete na Slovensku sú však postihy fajčiarov skôr vzácne a aj preto sa fajčiari správajú viac sebaisto. Príklad, kde sa vám podarí nájsť prechádzajúcich fajčiarov cez zastávku, nájdeme azda v každom meste dosť. Len v Bratislave je zastávka pri mBank na Trnavskom mýte, alebo Saleziáni vo všetkých smeroch. Akési mýtické štyri metre neplatia, ani fakt, že ste na zastávke.
Vodiči a ich fajčenie rovno v kabíne
Na Slovensku sú cigarety zaužívanou súčasťou čakania na spoj. Každé nástupište je ich plné. Niektorí vodiči pravidelných liniek aj v hlavnom meste fajčia v autobusoch pri otvorenom okne a po nastúpení nech astmatika aj porazí. Astronomická ulica bola takým príkladom s vrakuňským cintorínom niekoľko krát. Taktiež vodiči diaľkových liniek v Nitre v autobusoch aj pred nimi. Na zastávkach fajčia revízori, aj policajti. Sú to však hlavne bežní ľudia. Trnavské mýto v Bratislave je plné každý deň nových ohorkov cigariet. Už prechod podchodom s cigaretou v ruke nie je vôbec prijímaný ako problém. Skôr každodenný kolorit. Na spomenutej križovatke v podchode fajčia už samotní stánkari. Jediní nefajčiari sú mimo civilné výnimky a niektoré deti už len zostávajúci Jehovisti a ich Strážna veža.
U nás ignorácia, v Čechách sú na tom lepšie
V Českej republike máte problém s oveľa väčšou pravdepodobnosťou ako u nás. Už podchody sú chránené, hoci ste len prechádzajúcim okolo. Zastávky a zapálené cigarety sú tu väčším problémom a menej pravdepodobný je fajčiar vodič dopravného prostriedku. V Čechách je pokutovaný priechod cez železničný prechod, či podchod, ktorý nemusí byť považovateľný za jednoznačnú zastávku. Ten, čo prechádza po fajčiaroch cez takýto priestor, v skutku nemá veľmi na výber. A nemáme to ďaleko ani do krajiny, kde už čo i len ohorok nájdený na zastávke je veľkým pohoršením.
Riešenie? Ako všetko, aj toto je v ľuďoch a o ľuďoch
Riešenie bude v prvom rade v ohľaduplnosti, všímavosti tých so zapaľovačom, ale aj všímavosti orgánov. Tí musia sami zahasiť najskôr svoju cigaretu a potom konať. Upozorňovanie bude dovtedy niekoho bolieť, či dvíhať adrenalín. Niekde celkom vzadu v automatickom premýšľaní je zakódovaná informácia, že cigareta na zastávku neplatí. No pre beztrestnosť a pohodlné fungovanie je každá zastávka na Trnavskom mýte zasmradená. Lenže nie je to len Bratislava, ale tiež akákoľvek iná zastávka kdekoľvek na Slovensku. Fajčiarom cigaretu nikto nevezme a akákoľvek hliadka dorazí v čase, keď nieto ani dôkazu a ani pôvodcu smradu, sediaceho niekde 10 zastávok od daného miesta. Alebo len škodiť od dieťaťa po všetkých, ktorí neveria že im môže cigaretový dym naozaj uškodiť.
Tomáš a Jitka