ZN.SK
fajčiar a cigarety

Fajčenie na zastávke a prechod s cigaretou je to isté

Fajčenie na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a rovnako tak akejkoľvek inej dopravy, je zakázané a postihnuteľné pokutou. Teda vraj.

Fajčenie na zastávkach mestskej hromadnej dopravy a rovnako tak akejkoľvek inej dopravy, je zakázané a postihnuteľné pokutou. Teda vraj. Vieme mnohí, že cigarety nie sú žiadané na zastávkach a v zastávkach. Realita a skutočná ohľaduplnosť ľudí je o niečom celkom inom. Hlavne o ignorácii prečiarknutej cigarety a ignorácii ľudí okolo seba. S čím mnohí nepočítajú a dokonca popierajú prešľap, je prechod cez zastávku.

fajčiar a cigarety

Prechádzate? Potom pozor

Stojíte na zastávke, žiaden fajčiar okolo a predsa vás ovalí závan smradu… takých miest nájdete veľa. Sú prechodovou trasou ľudí, ktorí nezastavujú a pokojne vyfúknu pred zastávkou. Pritom aj oni sa dopustili porušenia tohto nariadenia, ktoré vzniklo práve na ochranu nefajčiarov. V reálnom svete na Slovensku sú však postihy fajčiarov skôr vzácne a aj preto sa fajčiari správajú viac sebaisto. Príklad, kde sa vám podarí nájsť prechádzajúcich fajčiarov cez zastávku, nájdeme azda v každom meste dosť. Len v Bratislave je zastávka pri mBank na Trnavskom mýte, alebo Saleziáni vo všetkých smeroch. Akési mýtické štyri metre neplatia, ani fakt, že ste na zastávke.

Vodiči a ich fajčenie rovno v kabíne

Na Slovensku sú cigarety zaužívanou súčasťou čakania na spoj. Každé nástupište je ich plné. Niektorí vodiči pravidelných liniek aj v hlavnom meste fajčia v autobusoch pri otvorenom okne a po nastúpení nech astmatika aj porazí. Astronomická ulica bola takým príkladom s vrakuňským cintorínom niekoľko krát. Taktiež vodiči diaľkových liniek v Nitre v autobusoch aj pred nimi. Na zastávkach fajčia revízori, aj policajti. Sú to však hlavne bežní ľudia. Trnavské mýto v Bratislave je plné každý deň nových ohorkov cigariet. Už prechod podchodom s cigaretou v ruke nie je vôbec prijímaný ako problém. Skôr každodenný kolorit. Na spomenutej križovatke v podchode fajčia už samotní stánkari. Jediní nefajčiari sú mimo civilné výnimky a niektoré deti už len zostávajúci Jehovisti a ich Strážna veža.

U nás ignorácia, v Čechách sú na tom lepšie

V Českej republike máte problém s oveľa väčšou pravdepodobnosťou ako u nás. Už podchody sú chránené, hoci ste len prechádzajúcim okolo. Zastávky a zapálené cigarety sú tu väčším problémom a menej pravdepodobný je fajčiar vodič dopravného prostriedku. V Čechách je pokutovaný priechod cez železničný prechod, či podchod, ktorý nemusí byť považovateľný za jednoznačnú zastávku. Ten, čo prechádza po fajčiaroch cez takýto priestor, v skutku nemá veľmi na výber. A nemáme to ďaleko ani do krajiny, kde už čo i len ohorok nájdený na zastávke je veľkým pohoršením.

Riešenie? Ako všetko, aj toto je v ľuďoch a o ľuďoch

Riešenie bude v prvom rade v ohľaduplnosti, všímavosti tých so zapaľovačom, ale aj všímavosti orgánov. Tí musia sami zahasiť najskôr svoju cigaretu a potom konať. Upozorňovanie bude dovtedy niekoho bolieť, či dvíhať adrenalín. Niekde celkom vzadu v automatickom premýšľaní je zakódovaná informácia, že cigareta na zastávku neplatí. No pre beztrestnosť a pohodlné fungovanie je každá zastávka na Trnavskom mýte zasmradená. Lenže nie je to len Bratislava, ale tiež akákoľvek iná zastávka kdekoľvek na Slovensku. Fajčiarom cigaretu nikto nevezme a akákoľvek hliadka dorazí v čase, keď nieto ani dôkazu a ani pôvodcu smradu, sediaceho niekde 10 zastávok od daného miesta. Alebo len škodiť od dieťaťa po všetkých, ktorí neveria že im môže cigaretový dym naozaj uškodiť.

Tomáš a Jitka

Mohlo by zaujímať tiež:

ZN.SK

Pod autorom ZN.SK vychádzajú články externých redaktorov a články viacerých autorov súčasne. Neraz vám tak prinášame rozsiahlu tému, alebo článok neobvyklý voči ostatnej našej tvorbe.Inzercia

Inzercia

Online kníhkupectvo BUX.sk

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu