ZN.SK
Dinosaury encyklopédia

Encyklopédia Dinosaury ponúkne bohatý aktualizovaný zážitok

V živote chlapca príde obdobie, kedy podľahne dinosaurom. Patrí k tomu dobrá kniha, ktorá čitateľa do prehistórie zavedie. Dobrá je určite aj táto.

V živote chlapca príde obdobie, kedy podľahne dinosaurom. Poznajú to mnohí. Prehistorické príšery, ktoré nikto nevidel živé, ale svedčia nám o ich živote len kosti, vytvárajú veľké otázniky. Milióny rokov, počas ktorých okupovali náš svet a evolúcia im dopriala naozaj bohaté variácie tvarov, zubov, veľkostí a podobne, svetu nekraľoval človek ale oni. Dinosaury. Existuje množstvo kníh, ktoré sa týmto tvorom venujú. Avšak len máloktorú knihu o nich môžete považovať za tak dôslednú a aktuálnu, ako je to v prípade encyklopédie z edície DK z vydavateľstva IKAR. Obsahuje viac ako 60 popisov tých dinosaurov, o ktorých vedia v súčasnosti vedci povedať oveľa viac, ako len informácie týkajúce sa ich kostí.

Dinosaury encyklopédia

Tvorcovia tejto encyklopédie vytvorili naozaj úchvatné knižné dielo plné ilustrácií, faktov, zaujímavostí, no zároveň aj pripojili fotografie reálnych kostier. Čitateľovi umožňujú pochopiť rozdiel medzi dinosaurami a ostatnými živočíchmi žijúcimi v dávnych dobách, prezentujú pri každom jednom popisovanom druhu aj veľkosť oproti človeku. 208 stranová publikácia sa, podobne ako iné druhy encyklopédií žijúcich zvierat, sústreďuje v podstatnej časti knihy na podrobný popis konkrétneho druhu k nemu prislúcha pár vedľajších faktov. Veľmi ľahko sa môžete nadchnúť na rôzne fakty. Dozvedáte sa totiž často o niečom oveľa viac, než doteraz z iných kníh. Kniha totiž obsahuje aktualizované informácie aj z výskumov posledného roka a objavov po rok 2014. Napríklad zistenia o obľúbenom dinosaurovi známom ako Spinosaurus, veľkosťou prekonávajúcou aj známeho Tyranosaura Rexa. Do jedného z filmov Jurský park ho obsadili na výsostné miesto, dokonca do loga filmu samotného. Vtedy filmári ani len netušili, že tento dinosaurus bol údajne výborný plavec a časť života zrejme prežil vo vode, či v jej blízkosti. Na mnohé fakty dokázali vedci prísť len na základe kostí, zubov a ich tvarovania.

Keď sa povie čitateľský zážitok
Pre čitateľa musí byť zábavné a chytľavé čítať o týchto druhoch zaujímavé fakty, s ktorými sú tieto milióny rokov vyhynuté tvory oveľa bližšie. Dôležitú časť knihy tvorí teória. Jednak tá, ktorá vysvetľuje rozdelenia druhov, ich evolúciu, vývoj a prechod jednotlivých období. Vysvetľuje dôležité rozdelenia s ktorými sa nestretávate len v tejto knihe, ale v mnohej podobnej literatúre.

Encyklopédia Dinosaury

Publikácia patrí nepochybne medzi to najlepšie a najdostupnejšie venujúce sa dinosaurom na pultoch našich kníhkupectiev s cielením na neodborníka. Svedčí o tom aj aktuálnosť viditeľná pre zmienky posledných objavov, ale aj plné akceptovanie vývoja vtákov, ktoré bolo donedávna stále otázne. Súčasné vtáky sú priamym potomkom dinosaurov, ktorých perie vzniklo evolučnou zmenou šupín. Zachovali si schopnosť kladenia vajec a ďalšie vlastnosti. Kniha sa venuje aj tejto téme. Zhruba posledná štvrtina knihy prináša veľmi zaujímavý pohľad na neskoršie éry po dinosauroch, nástup cicavcov a počiatky človeka. Pomerne dôležité obdobie, ktoré je často prehliadané a nezaujímavé pre tvrdých zástancov dinosaurov, pre ktorých sú dôležité len tyranosaurus, stegosaurus a brontosaurus, v sebe ukrýva viacero prekvapení. Nástup kraľovania cicavcov prezentujú druhy, ktoré boli napríklad pre mňa celkom neznáme, veľmi podobné na súčasných nosorožcov a slonov. Dvoj-strana venovaná Darwiniovi, drobnému cicavcovi žijúceho v stromoch podobného lemurovi, ktorého popísali v roku 2009, a uvádzajú ho ako chýbajúci medzičlánok oddelenia vývojovej línie človeka a ostatných primátov. Záverečná časť knihy venovaná dinosaurológii prináša pohľad na priebeh skúmania prehistorických tvorov, prehľad nálezísk po celom svete, spôsoby, akým sa nám zachovali tkanivá a kosti až do dnešnej doby a spoznať máte možnosť aj jednotlivé postupy, ako prichádzajú vedci k záverom, ako prebieha rekonštrukcia kostry a ďalších zásadných informácií.

Encyklopédia Dinosaury

Kniha za žiadnych okolností nesklame fanúšika tejto literatúry a dinosaurov samotných. Je tak možné hovoriť o ideálnom darčeku akémukoľvek nadšencovi pre dinosaury a prehistorickú faunu.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu