Dunkin' Donuts ako významná sieť šiškární a história

Dunkin’ Donuts ako významná sieť šiškární a história

Dunkin’ Donuts založil v roku 1950 v Quincy v Massachusetts v USA William (Bill) Rosenberg. Ako už názov napovedá, hlavnou ponukou sú šišky (donuts), preto nepatrí medzi typický obedový fastfood, ale skôr sa jedná o cukráreň, ktorej hlavným produktom sú šišky a káva. Prevádzkujú sa buď ako klasické reštaurácie, alebo to môžu byť malé výdajné okienka, ktoré bývajú otvorené nonstop.

Donuts

Bill Rosenberg dosiahol kombináciou šišiek ponorených do čerstvo uvarenej kávy najvyššej kvality prilákanie veľkého počtu zákazníkov. V súčasnosti sa denne predá viac ako 2,5 milióna rôznofarebných šišiek, a obslúžia viac ako 5 miliónov zákazníkov bez rozdielu farby pleti. V roku 1955 otvorili prvú franchisovú reštauráciu a odvtedy sa rozrástli a stali sa svetovou jednotkou v oblasti predaja šišiek, kávy a kávových nápojov – koncept Dunkin´ Coffee, zmrzliny, bagiet a pečiva.

Dunkin Donuts

V roku 2011 mali spolu 10083 prevádzok, z toho 7015 franchisových v USA a 3068 v 32 európskych (napr. Nemecko, Bulharsko, Veľká Británia, Španielsko) a ázijských krajinách (napr. Čína, India). V súčasnosti je to už viac ako 110000 prevádzok. Firma istú dobu pôsobila aj v Českej republike. Na Slovensku Dunkin´ Donuts nie je, ale povedomie tu má vďaka americkým filmom (napr. Asfaltová džungľa, Eva, Rio Grande, Ja robot, Marťanské kroniky), v ktorých väčšinou policajti konzumujú šiškové raňajky.

Pripravila Maťa

Ohodnoť tento článok
Avatar
Tomáš Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.
Viac:
Poľadovica a riziko na cestách
Prichádza najnebezpečnejšie obdobie roka na cestách. Chráňte sa

Včely plásty a ich propolis
Propolis: zdravotné účinky, výhody pre imunitný systém a tinktúra

DNA genetika
Nechali sme otestovať vlastnú DNA pre zistenie pôvodu haploskupiny

Zavrieť