ZN.SK > Blog > Veda > História > Dedičstvo slávnych Aztékov, ktoré možno navštíviť dnes

Dedičstvo slávnych Aztékov, ktoré možno navštíviť dnes

Kedysi vládli krajine dnešného Mexika. Pôvodných obyvateľov tejto časti sveta, Aztékov, postihla pohroma príchodom Španielov.

Dedičstvo aztéckej civilizácie, ktorá kedysi dominovala strednému Mexiku a nahradila dávnych Mayov, je dodnes bohaté a rozmanité. Pôvodných obyvateľov tejto časti sveta, Aztékov, postihla pohroma príchodom Španielov. Tí priniesli okrem novej politiky a ovládnutia celej Strednej Ameriky aj choroby, ktoré decimovali pôvodné obyvateľstvo. Aztécka kultúra vyznávajúca množstvo rituálov bola oslabená, no celkom nezmizla. Zostali po nej mnohé pamiatky, rovnako ako slová, oslavy a legendy. Dokonca aj slávna mexická kuchyňa je vlastne v základoch aztécka kuchyňa. Najvýznamnejšie stavby a pamiatky, ktoré zostali po Aztékoch, sa nachádzajú priamo v hlavnom meste Mexika a v jeho okolí.

Tenochtitlán

Jedným z najdôležitejších miest je Tenochtitlán, niekdajšie hlavné mesto Aztékov, ktoré dnes leží pod moderným Mexikom. V samotnom centre mesta sa nachádza Templo Mayor, chrám, ktorý bol jedným z najposvätnejších miest aztéckej ríše. Archeologické vykopávky odhalili obrovské množstvo artefaktov a štruktúr, vrátane pozostatkov pôvodného chrámu. Návštevníci môžu vidieť tieto pozostatky a artefakty v Múzeu Templo Mayor, ktoré je priamo zasvätené kultúre Aztékov. Tu sa nachádzajú napríklad slávny monolit Coatlicue alebo socha Tlaltecuhtli, boha zeme.

Teotihuacán

Ďalšou výnimočnou pamiatkou je archeologická lokalita Teotihuacán, hoci jej pôvod nepatrí výhradne Aztékom, práve oni ju vnímali ako posvätné miesto. Pyramídy Slnka a Mesiaca, ktoré sa tam nachádzajú, sú považované za jednu z najvýznamnejších pamiatok predkolumbovskej Ameriky.

V samotnom Mexiku City sa tiež nachádza Národné antropologické múzeum, jedno z najvýznamnejších múzeí na svete. Jeho expozície obsahujú rozsiahlu zbierku aztéckych artefaktov, vrátane slávneho Slnečného kameňa, tiež známeho ako Kameň Aztéckeho kalendára. Tento monumentálny reliéf bol jedným z hlavných symbolov aztéckej civilizácie a zobrazuje ich komplexný kalendárny systém.

Teotihuacán

Malinalco, Texcoco a ďalšie miesta

V niekoľkých mexických mestách sa nachádzajú aj menšie archeologické lokality a múzeá. Napríklad Malinalco, malé mestečko neďaleko Mexiko City, je domovom chrámu vytesaného do skaly, ktorý bol používaný na vojenské rituály. V Texcocu, kde sa nachádzal jeden z troch spojeneckých štátov Aztékov, sa tiež našli významné archeologické nálezy.

Aztécke dedičstvo sa však neobmedzuje iba na archeologické miesta a múzeá. V mnohých mestách Mexika sú parky, kultúrne centrá a verejné priestranstvá, ktoré sú priamo zasvätené pamiatke Aztékov. Napríklad Chapultepec Park, jeden z najväčších mestských parkov na svete, obsahuje mnoho pamiatok súvisiacich s Aztékmi, vrátane múzeí a archeologických nálezísk. V parku sa nachádza aj Montezumov strom, ktorý je spájaný s posledným aztéckym vládcom Montezumom II. Mnohé súčasné mexické mestá, kultúrne inštitúcie a aj náboženské slávnosti nesú v sebe stopy aztéckej kultúry. Aztécke dedičstvo teda žije nielen prostredníctvom pamiatok, ale aj v každodennom živote moderného Mexika.

Zánik Mayskej civilizácie: ako a prečo ich kultúra zanikla?

Mayská civilizácia, ktorá sa rozprestierala na území dnešného južného Mexika, Guatemaly, Belize a častí Hondurasu a Salvádoru. Zánik Mayskej kultúry je však záhadou.

otvoriť článok
otvoriť v novom okne

TIP NA FILM:

Atmosféru a kultúru krajiny sa snažil až do momentu príchodu Španielov k brehom Aztéckej ríše zachytiť Mel Gibson vo filme Apocalypto.

Mohlo by zaujímať tiež:




Zavřít reklamu