Ježko v prírode nie je ničím zvláštnym. Príde však obdobie, kedy môžeme pri večerných prechádzkach naraziť aj na slabých vyčerpaných jedincov, ktorí sú ľahkou obeťou napríklad túlavých psov, alebo kolies automobilov. Funenie a šuchotanie v lístí môže znamenať prítomnosť tohto čističa okrajov parkov a lesov. Živí sa hmyzom, bezstavovcami a škodcami. Môže však prenášať choroby o ktoré on sám síce nestojí a ani sám o nich možno nevie, no netreba to s mazlením príliš preháňať. Ak stráca plachosť, môže byť chorý. Stále mu je možné pomôcť aj v bežných podmienkach či už doma, alebo na sídlisku. Samozrejme, ak je riskantné ho nechať tam, kde ste ho našli.
Prenos inam
Koncom jesene, ak nachádzate vyčerpaného ježka, je málo pravdepodobné, že má niekde mladé od ktorých by ste ho odstavili. Preneste ho do škatule v rukaviciach, ponúknite vodu a zvieraciu mäsovú konzervu. Nebude žrať hneď. Ak ježka prenášate v škatuli na vlastný dvor, skúste to pod prístrešok, do garáže a nie do veľmi veľkého tepla. Vyhnite sa prístupu do servisnej jamy, či do iných strmých miest. Ak ježko ujde, prejde celú plochu a zanalyzuje, kde vôbec je. Vystavujete ho riziku pádu. Skúste na skúšku jednu noc napríklad v takej pivnici, kde ho môžete nasýtiť a napojiť. Ak mu chutí, ste na najlepšej ceste stať sa záchrancom a pomocníkom Matke Prírode. Nájdite mu miesto v prírode s dobrými prírodnými podmienkami keď nadobudnete pocit, že mu naozaj chutí a nabral dostatok síl. Vyhýbajte sa miestam, ktoré sú udržiavané, lístie je pravidelné hrabané a okolie čistené. Potrebuje úkryt, čiže vyhľadávajte prirodzený neporiadok a čím ďalej od cesty, tým lepšie.
Ježko na dvore
Ježka môžete nechať prezimovať aj na vlastnom dvore, ak nebývate v byte ale v rodinnom dome. Pomôžete si malou búdkou, starou psou búdou s menšou úpravou veľkosti vstupu, aby prešiel len jež. Vnútro vysteľte lístím, mäkkým nebodliakovým senom, starým textilom a zabezpečte búdu pred pretečením vody a topiaceho snehu. Položiť ježka do takéhoto miesta dostatočne nakŕmeného môže ježka motivovať uložiť sa na zimný spánok. Postavte takéto miestočko na okraj záhrady tak, aby mohol odísť na jar, ale aj počas zimy, keď sa mu miesto nebude páčiť. Zabráňte prístupu psov a detí, aby chodili ježka kontrolovať a budiť. Stretol som sa s prípadom, kedy búdu dali do uzavretej záhrady zámerne, aby mal ježko aj po úniku jedinú šancu, opäť sa vrátiť a zhodnotiť, že najlepšie je mu práve tam. Nezabudnite na trochu potravy aj po jeho uložení. Pre spánok sa nemusí uložiť vtedy, kedy ste sa rozhodli vy a ocení nejakú potravu pred jeho únikom. Nedivte sa, nedôverovať ľuďom sa naučil hlavne preto, že záujem ho chrániť majú ľudia len v posledných desaťročiach. A to aj tak nie všetci.
Našli ste spiaceho ježka?
Nález hybernujúceho ježka môže zaskočiť. Nachádza sa totiž v stave, kedy nevníma okolie a nedokáže sa brániť, ani chovať sa reflexívne. Je zraniteľný a odhaľuje bruško s končatinami. Takéto nálezy sa podaria v prípade, že robíte poriadok krátko pred zimou a odhalíte skrýšu ježka niekde v úkryte. Takýto nález sa stáva pomerne často. Netreba pokladať ježka za mŕtveho, ale narábať s ním veľmi opatrne. Netriasť ním a uložiť ho na zimný spánok do pripraveného úkrytu. To ak ste mu porušili úkryt a máte v úmysle pokračovať v upratovaní a sťahovaní neporiadku z dvora preč.
Na jar vám môžu byť odmenou pochytané drobné myšky, slimáky v záhrade, alebo húsenice. Je síce mene pravdepodobné, že ježko sa bude dlhodobo zdržiavať na jednom mieste počas aktívnych mesiacov, ako želanie to však môže byť pekné. O ježkoch sme mali u nás aj tento článok. Na Slovensku sa môžu objavovať dva druhy ježkov.