ZN.SK
Fotopasca na strome

Čo je to fotopasca a kto ju využije? Jej funkcie a zaujímavosti

Fotopasca je zaužívaný názov pre zariadenie ktoré reaguje na pohyb a vytvorí snímku. Fotopasce sa stali hitom medzi poľovníkmi…

Fotopasca je zaužívaný názov pre zariadenie ktoré reaguje na pohyb a vytvorí snímku. Fotopasce sa stali hitom medzi poľovníkmi, ktorí chceli mať lepšie informácie o zvieratách v ich revíre, o veku a stave zveri, ale aj o pohybe. Pre každého poľovníka je ľahké sledovať a vyhodnotiť v lese miesta, kde sa zver pohybuje a zdržiava. Práve tam dokáže umiestniť drobné zariadenie, ktoré vytvorí snímku. V lepšom prípade ju dokonca rovno pošle na mobil ako MMS. V tom najlepšom prípade dokonca zvládnete ovládať fotopascu na diaľku a vyhotoví snímku, či video, keď si to budete žiadať sami.

Fotopasca na strome

Fotopasca ako neoceniteľný pomocník

Zver sa správa inak, keď sa necíti ohrozená, pohybuje sa pomaly a nemá pred čím unikať. Zachytiť ju vo svojom prirodzenom prostredí znamená vedieť o nej oveľa viac, než zo stôp a sledovania z diaľky. Najmä fotopasca funguje dlhodobo na svojom mieste, zavesená na strome, či stĺpe. Bez potreby napájania, údržby a aktivuje sa len vtedy, keď to má zmysel. Na holú lúku postačí vyššia citlivosť, na les s možnými kývajúcimi konármi vo vetre, ktoré by mohli detektory pohybu aktivovať častejšie, nastavíte nižšiu citlivosť a výsledkom je po čase zbierka snímkov všetkého, čo sa pred fotopascou objavilo. Pre tento účel postačí lacnejší variant, bez priameho odosielania snímkov. Ukladajú sa na klasickú pamäťovú kartu najrozšírenejšieho formátu SD alebo SDHC.

fotopasca v lese

Vo svete a aj zo Slovenska sú známe rôzne zábery divej zveri, pohyb medveďa a jeho ničenie kôry stromu, známe sú nám aj zábery rysa ostrovida zo slovenských lesov. Fotopasca nájde využitie aj vo vlastných sadoch a záhradách. Keď je zamaskovaná na strome, k čomu pomáha aj dizajn a farba zariadenia, nikomu nenapadne pozerať sa neustále hore. Nuž a dostávame sa k druhému možnému využitiu fotopascí. Na ochranu majetku.

Zabezpečenie, alebo bezpečnostná pomôcka

Fotopasce sú doslova pasce. Dokážu chytiť do pasce aj suseda, ktorý si chodí oberať ríbezle do vašej záhrady, a to ste si zariadenie kúpili, aby ste mali jasno v tom, čo za zvieratá sa vám v záhrade pohybujú. Oveľa zásadnejšie dôvody, kedy je tento pomocník neoceniteľný pre dom, sú všetky tie, ktoré zaznamenajú páchateľa, škodcu, či zlodeja. Je už v podstate jedno, či úspešného, alebo neúspešného. Nie každý má úspech, no je fajn vedieť, kadiaľ sa pohyboval a čo ho zaujímalo. Pri takýchto zariadeniach má zmysle funkcia MMS odosielania, keďže viete o probléme ihneď.

fotopasca v lese

foto: zdroj efotopasce.sk

Malé, ale šikovné

Fotopasce sú malé zariadenia, ktoré dokážu fotografovať, alebo nahrávať. Oproti iným zariadeniam majú niekoľko prvkov vylepšených. Viditeľnosť v tme, prisvecovanie neviditeľným infra svetlom, nenápadnosť, aktivácia len keď je to nutné. Ich konštrukcia je konštruovaná tak, aby dokázala vydržať zlé podmienky, vyčíňanie počasia, hustý dážď, aj krupobitie. Farebné maskovanie, alebo maskáčovina, sú už potom dôvod, prečo si ich nevšimne hneď niekedy ani ich majiteľ.

Welltar Pasca

Napájanie majú na batérie, alebo niektoré modely môžu mať externé 12 V napájanie, či napájanie zo siete. Viacero tužkových batérií. Zariadenie je malé a nedáva o sebe vedieť. Svoje záznamy ukladá na pamäťovú kartu. Drahšie zariadenia sú schopné posielať MMS. Tých pár nastavení sa dá zvládnuť bez veľkých znalostí technológií. Aj napriek veľkosti sa nie veľmi dobre skrytá fotopasca môže stať sama predmetom krádeže. Čiže skryť ju je výhodou, prípadne sa dá uzamykať do kovových škatúľ a spevniť oceľovým lankom.

Nie je dosah ako dosah

Vlastnosť, na ktorú je dobré pozerať, je nepochybne dosah. Pohyb pred zariadením a záber plochy, ktorá je snímaná v rámci pohybu na nej. Uvádzajúca dve rôzne hodnoty dosahu. Jedno je dosah senzoru pohybu a dosah svetla. Je zbytočné mať na fotopasci nízky dosah a dlhší prísvit. Prisvietiť síce fotoaparát dokáže na dlhšiu vzdialenosť, no ak sa pre slabý dosah pohybového senzoru neaktivuje, je zbytočný.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.

Inzercia
Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu