ZN.SK
Turistika a cestovanie

Cestovanie na občiansky preukaz – krajiny, kde nepotrebujete pas

Pre cestovanie do krajín eurozóny môžeme použiť len občianske preukazy vydané po 1.9. 1993. Navštíviť pritom môžeme takmer celú Európu od západu na východ.

Európska únia nám uľahčila medzinárodný obchod, priniesla EURO, ale hlavne viac otvorila hranice na voľný pohyb osôb aj tovaru. Aj Slováci sa tak môžu pomerne rýchlo a bez komplikovaných vybavovaniach na hraniciach stretnúť s tým, že stačí občiansky preukaz a dvere štátnej hranice máte otvorené… alebo sú dlhodobo otvorené bez akéhokoľvek zdržania. Neplatí to samozrejme pri ceste do Chorvátska, ktoré nie je členom eurozóny a slovinskí colníci naďalej fungujú na úplatkoch a nepríjemnostiach, ako je zvykom.

Turistika a cestovanie

Občianske preukazy máme v 4 verziách
Pre cestovanie do krajín eurozóny môžeme použiť len občianske preukazy vydané po 1.9. 1993, čo by dnes už mali byť kompletne všetky platné doklady. Akýkoľvek doklad pred týmto dátumom už nie je platný. Ďalšie zmeny ochranných prvkov a dizajnu vznikali 1. júla 2008, neskôr 1. mája 2013 a nakoniec 30. novembra 2013 s čipom umožňujúcim aj identifikáciu cez zariadenia a na diaľku. Pri leteckej doprave je možné, že letecká spoločnosť a prepravca budú aj pri ceste na územie EÚ, požadovať preukázanie sa pasom.

Členovia Európskej únie:
Belgicko, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Cyprus, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Holandsko, Chorvátsko, Írsko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Maďarsko, Malta, Nemecko, Poľsko, Portugalsko, Rakúsko, Rumunsko, Slovensko, Slovinsko, Španielsko, Švédsko, Taliansko, Veľká Británia.

Možnosť cestovať na občiansky preukaz platí, ako uvádza Ministerstvo zahraničných vecí, aj pre cestovanie do Albánska, na Island, do Lichtenštajnska, Nórska, Švajčiarska, Čiernej Hory, Bosny a Hercegoviny, Macedónskej republiky a Srbska.

Mohlo by zaujímať tiež:

Tomáš

Tomáš
Šéfredaktor magazínu ZN.SK, nadšenec pre Slovensko, jeho kultúru, zaujímavosti historické aj nehistorické, svet ako taký, aj vedu a techniku. Zaujíma ho viacero oblastí, svetové kuriozity, rekordy, aj cestovanie. Aj preto sa snaží o tvorbu nevyhradenú len na jednu oblasť.Inzercia

Najčítanejšie

Inzercia

Sleduj nás na sieťach

Nájdete nás na Facebooku aj Youtube

Zatvoriť reklamu
Zatvoriť reklamu